1. Strona główna
  2. Blog
  3. Pełna analityka finansowa z pomocą narzędzia Business Intelligence

W gospodarce cyfrowej nie wystarczy już tylko zbierać danych. Żeby zbudować przewagę nad konkurencją trzeba je jeszcze szybko i skutecznie analizować. To zadanie w sam raz dla narzędzi analityki biznesowej i finansowej – Business Intelligence!

Niezależnie od swojej wielkości każdy biznes generuje jakieś koszty i przychody. Im większa skala działania firmy, tym operacji i różnego rodzaju danych finansowych będzie więcej. A to właśnie od umiejętnego zarządzania tymi zasobami zależy teraźniejszość i przyszłość firmy. Rodzi się więc pytanie – jak wdrożyć pełną analitykę finansową bez dodatkowych inwestycji personalnych?

Narzędzia analityki biznesowej a wiedza o kondycji finansowej firmy

Ustaliliśmy już, że dane finansowe są ważne nie tylko dla bieżącego funkcjonowania biznesu, ale także dla podejmowania decyzji strategicznych. Ciężko bowiem podjąć takową nie wiedząc czy przedsiębiorstwo ma na to konieczne zasoby, prawda?

Najważniejsze źródło informacji finansowych znajdziemy w przeszłości (wszelkiego rodzaju raporty i sprawozdania) oraz teraźniejszości (bieżące dane księgowe). Mając do dyspozycji takie dane możemy m.in. wykonać analizę Du Ponta i zdiagnozować obszary firmy, które wymagają zoptymalizowania.

Analizy finansowe powinno się robić jak najczęściej. Zwiększamy wtedy prawdopodobieństwo, że nie przeoczymy żadnej biznesowej szansy lub w porę zidentyfikujemy zagrożenie (produkt lub usługę, który generuje duże straty) i zdobędziemy przewagę nad konkurencją.

Jednakże każda taka analiza jest czasochłonna i wymaga licznego zespołu pracowników księgowych. Mało które przedsiębiorstwo może sobie pozwolić, aby ich dział księgowy zajmował się niemal wyłącznie przygotowywaniem analiz finansowych. Problem ten można jednak dość łatwo rozwiązać, wdrażając narzędzia analityki biznesowej.

Analityka finansowa w Business Intelligence dla firmy każdej wielkości

Możemy oddelegować to zadanie “w ręce” technologii. Niezależnie od wielkości firmy. Mamy tutaj na myśli oprogramowanie ERP, które i tak przetwarza dane z większości (jeśli nie ze wszystkich) działów przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji wystarczy dodanie odpowiedniego modułu analitycznego i w mgnieniu oka mamy do dyspozycji analizy finansowe przygotowywane w czasie rzeczywistym!

Jednym z najlepszych narzędzi tego typu na rynku jest enova365 Business Intelligence. Do dyspozycji użytkownika jest szereg predefiniowanych analiz finansowych, które wygodnie można śledzić na Panelach BI. Wizualizacja danych oraz szerokie możliwość ich filtrowania (rodzaj informacji oraz zakres czasowy) pozwala też zaoszczędzić czas.

Jesteśmy przekonani, że po lekturze dzisiejszego artykułu wiecie już, że skuteczne podejście do analityki finansowej z BI w przedsiębiorstwie nie wymaga wcale ogromnych zasobów (ludzkich i finansowych). Z enova365 Business Intelligence macie łatwy i szybki dostęp do zestawień kluczowych wskaźników, a także możliwość monitoringu wyników sprzedaży.

Ps. więcej o przydatności narzędzi Business Intelligence przeczytacie w jednym z naszych poprzednich artykułów, który znajdziecie tutaj.