1. Strona główna
 2. Blog
 3. Przewodnik po ERP – co to znaczy?

Zarządzanie procesami biznesowymi w przedsiębiorstwie to spore wyzwanie ze względu na stopień ich skomplikowania. Pomóc może w tym jednak system ERP wspierający w ich planowaniu. Sprawdźmy, czym jest ERP oraz jakie są główne korzyści wynikające z jego wdrożenia.

Spis treści:

Co to jest ERP?

ERP (z języka angielskiego Enterprise Resource Planning) to skrót odnoszący się do systemu informatycznego, który pomaga w zarządzaniu procesami biznesowymi w organizacji. Jest to kompleksowe oprogramowanie integrujące różne działy i funkcje firmy, pozwalając m.in. na gromadzenie danych, a także zarządzanie nimi i analizowanie w jednym miejscu. Tak, aby usprawnić działanie przedsiębiorstwa.

Moduły ERP mogą obejmować następujące obszary:

 • finanse – to trzon zdecydowanej większości tego typu systemów. Pozwala m.in. na rozliczanie płatności, fakturowanie, raportowanie finansowe i budżetowanie,
 • kadry – dzięki modułom HR można mierzyć np. czas pracy, obecność pracowników, a także listy płac,
 • produkcję – w tym planowanie i kontrolę produkcji, zarządzanie zapasami, analizę efektywności procesu wytwórczego oraz wiele innych,
 • logistykę – pozwala śledzić łańcuchy dostaw w obszarze magazynu, transportu oraz logistyki,
 • sprzedaż – monitorowana jest komunikacja z klientami, w tym takie obszary jak zlecenia, umowy oraz rozliczenia.

Ważne jest zaznaczenie, że systemy ERP mogą być dostosowane do specyficznych potrzeb i branżowych wymagań każdej organizacji. Wszystko zależy więc od tego, jakie funkcjonalności są dla firmy najważniejsze.

Jakie są korzyści systemu ERP?

Wiemy już, czym jest ERP i jakie działy może obejmować. Decyzja o wdrożeniu wynika jednak najczęściej z rozpoznania, jakie korzyści ono gwarantuje.

Jedną z głównych korzyści jest uporządkowanie procesów w przedsiębiorstwie. Wiele funkcji jest zintegrowanych, co pozwala także szybciej docierać do poszczególnych danych, a także je analizować. Zarząd oraz pracownicy mogą podejmować też lepsze decyzje, dzięki bazowaniu na szerszym spektrum informacji.

Ważnym modułem ERP jest także ten powiązany z finansami firmy. Taki system wspiera przede wszystkim zarządzanie budżetem, np. poprzez prognozy kosztów oraz przepływów finansowych. Firma może więc podejmować lepsze decyzje tu i teraz, ale również długoterminowo w celach inwestycyjnych.

Istotne znaczenie ma dodatkowo skuteczniejsze zarządzanie relacjami z klientami. Relacje te są absolutnie kluczowe dla sukcesu przedsiębiorstwa. W ERP możliwe jest np. śledzenie kontaktów z klientami, obsługi, a także zarządzania sprzedażą. Wszystko to przekłada się na fakt, iż można lepiej zrozumieć potrzeby odbiorców i tym samym wprowadzić takie działania, które usprawnią konkretne obszary.

Inne atuty to m.in.:

 • dostęp do jednolitych danych,
 • łatwiejsza współpraca pomiędzy działami,
 • minimalizacja błędów w różnych obszarach działalności,
 • synchronizacja danych.

Warto przy tym zaznaczyć, że korzyści będą zależne od tego, czy system został prawidłowo zaimplementowany oraz jakie ma on funkcjonalności.

Sprawdź 7 rzeczy, które musisz wiedzieć o konserwacji systemu ERP.

ERP – chmura czy serwer?

Takie rozwiązanie może działać na dwa sposoby. ERP w chmurze daje przede wszystkim dostęp do danych z każdego miejsca na świecie (korzyść dla pracowników zdalnych), a także zapłaty za faktyczne zużycie oraz wykorzystywanie zasobów. Nie wymaga więc dużych inwestycji i można je łatwo skalować.

ERP na serwerach (inaczej on-premise) wymaga natomiast zakupu albo dzierżawienia bardzo drogiego sprzętu. Na taką inwestycję mogą pozwolić sobie największe firmy, nie jest to więc rozwiązanie dla każdego. Część podmiotów wybiera je również z obawy o bezpieczeństwo danych w rozwiązaniach chmurowych. Jednak wbrew pozorom to właśnie rozwiązania chmurowe są bezpieczniejsze, aniżeli korzystanie z własnych serwerów, które wymagają dodatkowo zatrudnienia wykwalifikowanych specjalistów IT do zarządzania nimi.

ERP to właściwie podstawa działania każdej, współczesnej firmy, która chce być konkurencyjna. Aby dowiedzieć się więcej o tego typu rozwiązaniach, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszą firmą.