1. Strona główna
  2. Blog
  3. Praca zdalna – jakie zmiany czekają pracodawców i pracowników?

Szykują się zmiany w Kodeksie Pracy. Istotą ich wprowadzenia jest bardziej szczegółowe uregulowanie zasad pracy zdalnej. Jakie zmiany czekają pracodawców i pracowników?

Praca zdalna to zjawisko, które w minionych kilkunastu miesiącach zdominowało rynek pracy. Przed pandemią koronawirusa była to forma pracy, z której pracownicy korzystali dość rzadko. Niezbyt przychylnym okiem patrzyli na nią również pracodawcy.

Sytuacja pandemiczna zmieniła jednak wszystko i niemal z dnia na dzień praca zdalna stała się codziennością dla przedstawicieli wielu branż. Warto w tym miejscu przeanalizować, jakie przepisy dotyczące pracy zdalnej znajdziemy w Kodeksie pracy.

Poprzednie przepisy dotyczące pracy zdalnej

Po pierwsze, pracodawca mógł zlecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej tylko, gdy: pozwala na to rodzaj pracy, pracownik ma możliwości techniczne i lokalowe, a także umiejętności koniecznie do pracowania w sposób zdalny. Oczywiście pracodawca powinien też zapewnić sprzęt, materiały oraz wszystkie inne niezbędne rzeczy do świadczenia pracy.

Po drugie, pracownik mógł pracować zdalnie z wykorzystaniem własnego sprzętu, np. komputera. Jednak pod warunkiem, że zapewnia odpowiednie poszanowanie i ochronę wszystkich informacji stanowiących tajemnicę danej firmy, a także wszelkich danych osobowych. Niezależnie od wykonywanych zadań pracownik miał obowiązek wykonywać je w taki sposób, aby nie narazić na szkodę pracodawcy.

Warto także pamiętać, iż wedle przepisów dotyczących pracy zdalnej pracująca zdalnie osoba zobowiązana była do prowadzenia ewidencji wykonywanych czynności. Powinny znaleźć się w niej opisy czynności oraz data i czas ich wykonania.

Praca zdalna a zmiany w kodeksie pracy

Miniony czas uzmysłowił wszystkim, że obecne przepisy dotyczące pracy zdalnej wymagają poprawek i niektórzy pracodawcy po zniesieniu stanu epidemii umożliwili kontynuowanie takiej formy pracy.

Jakie zatem zmiany w przepisach dotyczące pracy zdalnej zaszły w Kodeksie pracy?

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii uregulowało kilku fundamentalnych zagadnień dotyczących pracy zdalnej. Wymienia się tutaj m.in.:

  • tryb wykonywania pracy zdalnej
  • miejsce jej wykonywania
  • materiały, narzędzia oraz koszty pracy zdalnej
  • wycofanie się z pracy zdalnej
  • zdefiniowanie listy prac wykluczonych z możliwości korzystania z pracy zdalnej

Więcej na temat zmian możecie przeczytać tutaj.

Efektywna praca zdalna

Przepisy prawa to przysłowiowa jedna strona medalu. Jednak, żeby praca zdalna była efektywna konieczne jest jeszcze odpowiednie oprogramowanie wspomagające ten tryb świadczenia pracy. Tutaj z pomocą przychodzi system ERP enova365 z dedykowanym pracy zdalnej modułem!

Dostępna od listopada 2020 roku funkcjonalność to ułatwienie życia zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracowników. W ramach modułu Praca Zdalna możliwe jest wsparcie pracy rozproszonej, koordynowanie zadań wieloetapowych, delegowanie, kontrola stanu wykonania i rozliczanie zadań, ewidencjonowanie czasu pracy czy raportowanie.

Wszystko to w jednym i bezpiecznym miejscu. Bez konieczności łączenia różnych programów i kosztownych dodatkowych integracji. Wystarczy włączyć tylko moduł jednym kliknięciem.