1. Strona główna
  2. Blog
  3. Mały ZUS Plus

Od 1 lutego 2020 r. wchodzą w życie nowe zasady korzystania z obniżenia podstawy składek ZUS w ramach „małego ZUS plus” dla osób prowadzących „małą działalność gospodarczą”. Przedsiębiorcy spełniający warunki „małego ZUS plus” będą mogli skorzystać z obniżenia podstawy składek ZUS, których podstawa będzie zależała od dochodów z działalności gospodarczej.

Do końca stycznia 2020 osoby prowadzące działalność gospodarczą mogły korzystać z „małego ZUS”, czyli obniżenia podstawy składek ZUS, których podstawa zależała od wysokości przychodu z działalności gospodarczej.

Od 1 lutego 2020 roku zaczynają obowiązywać nowe zasady, które pozwolą skorzystać z obniżenia składek ZUS większej liczbie przedsiębiorców, w związku ze zmianami:

  • podwyższenia limitu przychodów z działalności uprawniającego do obniżenia składek;
  • uzależnieniu podstawy składek ZUS od dochodu zamiast od przychodu z działalności gospodarczej.

Poniżej zestawienie najważniejszych wyznaczników małego ZUS obowiązującego do końca stycznia 2020 i małego ZUS plus obowiązującego od 1 lutego 2020.


Klienci Initiusa zawsze są przygotowani na zmiany w prawie, dzięki elastycznemu oprogramowaniu enova. Technologia systemu ERP wspiera zarządzanie przedsiębiorstwem, dzięki czemu Twój biznes jest bezpieczny i gotowy na wyzwania współczesnego rynku.