1. Strona główna
  2. Blog
  3. Ważne zmiany w JPK od 2020!

Planowane ważne zmiany w JPK zostały przesunięte na 1 stycznia 2020. Zmiany zawarte w nowym planie budżetowym mają dotyczyć formatu przesyłanych plików i informacji zawartych w plikach. Zmiana terminu nastąpiła na prośby przedsiębiorców, którzy bali się, że nie zdążą dostosować swoich firm do nowych przepisów.

Ważne zmiany w jpk od 2020 roku!

Ministerstwo Finansów przesunęło zmiany w Jednolity Pliku Kontrolnym na początek 2020 roku. Nowy plik będzie miał podobną strukturę jak obecnie używany JPK_VAT. Dalej będzie zachowywał sekcje dotyczące sprzedaży i zakupów. W nowej formie pliku, który prawdopodobnie będzie nosił nazwę JPK_VDEK, będzie można znaleźć sekcję, która zawiera wszystkie informacje z VAT-7. Sekcja ta będzie się nazywała Deklaracja. Same sekcje bazujące na JPK_VAT mogą też ulec zmianie.

Z projektu rozporządzenia wynika, że sekcja sprzedaży powinna zawierać m.in. “kod grupy towarów lub usług będącej przedmiotem obrotu”. Ta kwestia była uwzględniona w pierwszej propozycji pliku JPK_VDEK z grudnia 2018 r. Szczegółowe zmiany nie zostały podane w rozporządzeniu – zostaną opublikowane dopiero w nowej odsłonie schematu JPK_VDEK.

ZOBACZ TEŻ: 7 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O KONSERWACJI SYSTEMU ERP

Przedsiębiorcy opóźnili zmiany w jpk

Na wieść o planowanych zmianach przedsiębiorcy zwrócili się z prośbą do organów finansowych o przesunięcie terminu wprowadzenia nowego rozporządzenia w życie. Właściciele firm nie chcieli narazić się na kary finansowe – nagła zmiana dotycząca zasad tworzenia plików mogła przyczynić się do wielu pomyłek, a każdy z błędów, według nowych przepisów, może kosztować przedsiębiorcę aż 500 zł.

ZOBACZ TEŻ: DLACZEGO WARTO DOKONYWAĆ REGULARNYCH PRZEGLĄDÓW SYSTEMU ERP?

Źródło