1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak wdrożyć system ERP?

Stosując system ERP w przedsiębiorstwie lepiej kontrolujesz zewnętrzne i wewnętrzne procesy biznesowe, jesteś w stanie uzyskać więcej informacji istotnych dla procesów decyzyjnych na różnych szczeblach, a także usprawniasz działanie całej organizacji. Jak przygotować się do wdrożenia systemu ERP?

Jednym z najważniejszych elementów decydujących o wprowadzeniu lub zmianie systemu jest dobrze przygotowana analiza przedwdrożeniowa. Analiza powinna skupiać się w głównej mierze na wymaganiach stawianych nowemu oprogramowaniu. W oparciu o te dane można opracować dokumentację podsumowującą, która jest podstawowym dokumentem stosowanym w przetargach zamówień publicznych, a także pomaga firmom wdrożeniowym w przygotowaniu systemu dla firmy. Taki dokument nie jest niezbędny, jednakże dzięki niemu dużo łatwiej porównywać funkcjonalności systemów dostępnych na rynku.

ZOBACZ TEŻ: KIEDY WARTO PRZENIEŚĆ SYSTEM ERP DO CHMURY?

Dzięki dobrze przygotowanej analizie przedwdrożeniowej i odpowiednim doborze wymaganych danych łatwiej jest przygotować kompletny produkt dla klienta, który będzie odpowiadał wymaganiom stawianym przez współczesny biznes. Wdrożenie systemu ERP może odbyć się w wielu etapach, w których poszczególne moduły dołączane są wraz z rozwojem firmy zwiększając funkcjonalność systemu.

Taki proces może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat – wszystko zależy od skali wdrożenia, poziomu skomplikowania procesów, oczekiwań dotyczących automatyzacji. W ramach umowy serwisowej system może być również rozwijany i może podlegać dalszej rozbudowie, tak, aby potrzeby firmy mogły być odpowiednia zaspokajane, nie tylko wymagania związane ze zgodnością z obowiązującymi przepisami. – Radosław Balicki, Dyrektor Initius Sp. z o.o. Sp. k.

Inwestycja w pozyskanie oraz wdrożenie systemu ERP jest znacząca zarówno pod względem zasobów finansowych, jak również zasobów ludzkich. W czasie wprowadzenia systemu zaangażowani są pracownicy, których aktywne uczestnictwo pomaga w budowie, weryfikacji i testowaniu oprogramowania.

Jedną z najważniejszych rzeczy w biznesie jest czas, szczególnie ten należący do pracowników. Kiedy przychodzi do wdrożenia nowego oprogramowania ERP, pracownicy zmuszeni są do zrozumienia nowego systemu w ramach szkoleń, adaptacji praktycznej wiedzy, obycia, dzięki której są w stanie poznać intuicyjność systemu. Z punktu widzenia pracodawcy, jest to obciążenie, gdyż pracownicy muszą więcej czasu poświęcać na zadania, które nie są związane z zakresem ich obowiązków czy stanowiskiem w firmie, ale są niezbędne do wytworzenia automatyzmów potrzebnych do efektywnej pracy. Intuicyjność, a także możliwość korzystania z wielu platform ułatwia adaptację pracowników z nowym oprogramowaniem.

ZOBACZ TEŻ: PRACA ZDALNA W ENOVA365

Pierwszy etap wprowadzania systemu ERP to kolejne wyzwanie, przed jakim stoją przedsiębiorstwa. Systemy w początkowej fazie rozwoju nie są do końca efektywne, co może przełożyć się na zmniejszenie przychodów, a także zwiększenie kosztów operacyjnych. Częsta zmiana oprogramowania nie jest powszechną praktyką, a sam proces zmiany oprogramowania wiąże się z ograniczeniami używanego rozwiązania, co doprowadza do utrudnień i zatorów przyczyniających się do hamowania rozwoju przedsiębiorstwa. Często system po kilku latach realizuje inne zadania, niż były one wymagane na początku wdrożenia, co również ma wpływ na dynamikę rozwoju firmy.

Na jakie pytanie powinien odpowiedzieć przedsiębiorca przed decyzją o zmianie systemu ERP?

Bardzo istotnym przy wyborze nowego produktu staje się wiedza o jego możliwościach adaptacji do oczekiwań, które mogą pojawić się w przyszłości – stwierdzenie czy system może rozwijać się z moją firmą, czy za nią nadąży. Dzięki temu można pracować na jednym systemie przez wiele lat. Nasz praktyka pokazuje, że nawet kilkanaście lat.- Radosław Balicki, Dyrektor Initius Sp. z o.o. Sp. k.

Wybierając enova365 nie tylko kompletujesz moduły z których każdy wspiera określone procesy w przedsiębiorstwie, ale także dostosowujesz system do wielkości firmy, mobilności swoich pracowników i preferencji użytkowania. W każdej chwili, np. kiedy firma się rozwinie, możesz przejść na wyższą wersję i zmienić model dostępu. System enova365 rozwija się z Twoją firmą!