1. Strona główna
  2. Blog
  3. Dlaczego „idealny moment” na wdrożenie systemu ERP nie istnieje?

Nie ma wątpliwości, że jeśli chcesz koniecznie znaleźć usprawiedliwienie zwlekania z wdrożeniem systemu ERP w przedsiębiorstwie, to „na siłę” zawsze takowe się znajdzie – brak pracowników, którzy mogliby zająć się tym zadaniem, zatwierdzony już przez kierownictwo budżet firmy, nieuwzględniający dodatkowych wydatków czy ogólnokrajowe niepokoje gospodarcze.

Prawda jest jednak taka, że tego typu stwierdzenia to jedynie zwyczajne wymówki, które odwlekają rozpoczęcie nieodzownego – jeśli konkretna firma chce dalej zwiększać skalę wzrostu i przychodów oraz nieustannie poprawiać jakość obsługi oferowanej swoim Klientom – procesu implementacji lub zmiany na nowszy systemu ERP. Kiedy warto wdrożyć ERP? Czy teraz jest idealny moment?

Kiedy wdrożyć system ERP? Sprawdź, czy to odpowiedni moment!

Porównaj koszty z korzyściami płynącymi z uruchomienia oprogramowania ERP

W artykule „Czy Twoją firmę stać na to, żeby ponieść koszty nieefektywności?” możesz przeczytać o kosztach związanych z procesem wdrożenia systemu ERP, takich jak pieniądze, czas czy zasoby ludzkie. Jednak w większości przypadków zalety korzystania z nowego oprogramowania znacznie przewyższają te koszty. Nierozwiązane problemy, których możesz pozbyć się z wykorzystaniem systemu do planowania zasobów przedsiębiorstwa, w dłuższej lub krótszej perspektywie będą sporo kosztować (tak, przede wszystkim mamy tutaj na myśli realne PIENIĄDZE).

Przygotowanie wspólnej strategii IT oraz ERP

Rynek oprogramowania ERP już w tej chwili jest dość bogaty, a jakby tego było mało nieustannie rozwija się bardzo dynamicznie. Fakt ten sprawia, że wdrażając system ERP, masz do wyboru rozwiązania w systemie SAAS, dedykowane oprogramowanie, system standardowy albo zdecentralizowany. Jeśli przeprowadzisz odpowiednią analizę uwzględniającą zarówno potrzeby Twojej firmy, jak również inne zmienne, takie jak np. możliwości finansowe czy cele, które chcesz osiągnąć z wykorzystaniem oprogramowania ERP, wówczas końcowa decyzja stanie się dużo łatwiejsza i ustalisz, czy to jest idealny moment, na wdrożenie systemu ERP. Podczas dokonywania analizy, warto również opowiedzieć sobie na pytanie, jak ERP wpływa na ROI. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Alternatywa dla ERP

Wspomniana już analiza może wykazać, że Twoja firma znajduje się w danym momencie na etapie, w którym nowy system ERP nie jest koniecznością. Może warto zastanowić się nad rozbudowaniem lub modernizacją oprogramowania do zarządzania, z którego wciąż korzystasz? Takie podejście może dać więcej korzyści przy niższych kosztach. Dobre biznesowe „owoce” może przynieść także przemodelowanie procesów biznesowych wewnątrz firmy. Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiesz, nie odczuwaj presji, iż wdrożenie nowego oprogramowania ERP jest konieczne, aby popchnąć Twój biznes do przodu. Zanim zdecydujesz ostatecznie, najpierw zastanów się nad rozwiązaniami alternatywnymi i rozważ koszty, a także korzyści wynikające z każdego z nich.

Nie myl potrzeby ze zwykłym oporem organizacyjnym

W większości przypadków, głównym powodem opóźnień wdrożenia oprogramowania ERP jest zwyczajny opór organizacyjny, nie zaś uzasadnione przesłanki biznesowe. Zarządzanie zmianami wewnątrz organizacji, nie powinno stanowić powodu odłożenia inicjatywy, która przyniesie wymierne korzyści przedsiębiorstwu. Analizując wszystkie „za” i „przeciw”, skup się na określeniu rzeczywistych barier. Odpowiedz sobie również na pytanie, w jaki sposób możesz je usunąć.

Reasumując, zamiast szukać powodów i przekonywać firmowych decydentów, że teraz nie jest dobry czas na wdrożenie oprogramowania ERP, zacznij myśleć o korzyściach biznesowych w perspektywie długoterminowej i przeprowadź skrupulatną analizę kosztów oraz korzyści. Kiedy wdrożyć ERP? Właśnie teraz! Pomożemy Ci  – skontaktuj się z nami!