1. Strona główna
  2. Blog
  3. 5 powodów, dzięki którym system ERP zwiększy ROI Twojego biznesu

ROI, Return On Investment czy w rodzimym języku po prostu zwrot z inwestycji to wartość, która w każdej firmie jest pieczołowicie monitorowana. Przedsiębiorcy robią wszystko, żeby wywindować ją maksymalnie wysoko. Jednym ze skuteczniejszych narzędzi, dzięki którym można zwiększyć firmowe ROI w dłuższej perspektywie czasu, jest system ERP. Sprawdź sam, dlaczego powinieneś wykorzystać go do tego celu.

Dane oraz ludzie to dla większości firm najcenniejsze zasoby. Do umiejętnego zarządzania informacjami oraz wykorzystania w pełni potencjału pracowników zdecydowanie przydaje się dobry system ERP. Nie tylko ułatwi on cały proces, ale przede wszystkim sprawi, że firmowe ROI poszybuje w górę niczym statek kosmiczny NASA. Poniżej prezentujemy 5 sposobów, dzięki którym oprogramowanie Enterprise Resource Planning wpłynie pozytywnie na Return On Investment.

Jak ERP wpływa na ROI?

  1. Zmniejszenie poziomu stresu i frustracji
  2. Pełna przejrzystość i odpowiedzialność
  3. Uwolnienie pełnego potencjału pracowników
  4. Stworzenie optymalnego środowiska współpracy
  5. Usprawnienie procesu rekrutacji

Zmniejszenie poziomu stresu i frustracji

Twoi pracownicy stają się coraz bardziej nerwowi i sfrustrowani, kiedy dzień po dniu muszą wykonywać żmudne zadania, takie jak np. porządkowanie danych czy faktur. Jak system ERP wpłynie na ROI? Wyręczy w tym członków Twojego zespołu, wówczas będą spokojniejsi, a swój czas pracy będą mogli poświęcić na realizowanie zadań, które zdecydowanie bardziej wpływają na zwiększenie przychodów biznesu.

wpływ systemu ERP na ROI

Pełna przejrzystość i odpowiedzialność

Oprogramowanie klasy Enterprise Resource Planning sprawi również, że wewnętrzne środowisko biznesowe stanie się bardziej odporne na błędy ludzkie, a pracownicy przestaną mieć wątpliwości, za które obszary działania są odpowiedzialni. System ERP pomoże również znaleźć źródło ewentualnego problemu – z jego pomocą w łatwy sposób można sprawdzić kto, gdzie i kiedy dodał lub edytował konkretne informacje. Pracownicy zaś, znając już główne obszary swojej odpowiedzialności, mogą w pełni skupić się na własnych działaniach, a także zbierać potrzebne dane bez angażowania członków innych działów firmy.

Uwolnienie pełnego potencjału pracowników

System ERP wpływa na ROI, ale również znacząco na poziom ogólnego zadowolenia pracownika z pracy. A to wszystko dzięki temu, iż ma on nieustannie dostęp do kluczowych dla niego informacji, dzięki czemu w czasie rzeczywistym może obserwować, jak realizowane przez niego działania wpływają na wyniki firmy. Co więcej, pracownik może elastycznie zarządzać swoimi zadaniami, a także stale monitorować wskaźniki biznesowe, za które jest odpowiedzialny.

Stworzenie optymalnego środowiska współpracy

Enterprise Resource Planning ułatwia właścicielom firm oraz menadżerom wysokiego szczebla formułowanie celów biznesowych, bazując na precyzyjnych i zawsze aktualnych raportach. Właściwe zrozumienie danych pozwala zaś zarządzającym zminimalizować ryzyko nowych inwestycji oraz wytyczyć odpowiednie ścieżki przyszłego rozwoju firmy. System ERP sprawia także, że łatwiejsza staje się współpraca pomiędzy różnymi działami wewnątrz firmy, co również wpływa na ROI. Ponadto wszystkie dane firmowe są w pełni transparentne, a skutki podejmowanych decyzji o wiele bardziej przewidywalne.

Również wymiana informacji i raportów pomiędzy różnymi departamentami staje się zdecydowanie łatwiejsza i przede wszystkim szybsza. Intuicyjny interfejs systemu ERP sprawia, że eksport danych oraz ich wymiana między działami jest prosta i ogranicza się do zaledwie kilku kliknięć. Co więcej, wszyscy w firmie mają gwarancję, że dane, na których pracują są zawsze aktualne.

Usprawnienie procesu rekrutacji

System ERP, oprócz ROI wpłynie również pozytywnie na efektywność pracy firmowego działu HR. Jego członkowie, na podstawie pozyskanych informacji, będą w stanie bardzo precyzyjnie zdiagnozować, jakimi konkretnymi cechami oraz umiejętnościami powinien dysponować nowy pracownik poszukiwany do konkretnego działu. Takie podejście do minimum zredukuje ryzyko zatrudnienia niewłaściwej osoby. Także wychwycenie oraz przede wszystkim nagrodzenie talentów wewnątrz organizacji, np. osób o introwertycznym charakterze, których praca zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych pracowników, stanie się dużo łatwiejsze. Możesz także liczyć na ogólny wzrost motywacji całego zespołu, który będzie miał pewność, że doceniasz najlepszych pracowników bazując na obiektywnych informacjach.