1. Strona główna
  2. Blog
  3. Automatyzacja zarządzania produkcją bez tajemnic

Błyskawiczny przepływ danych, eliminacja błędów i wzrost ogólnej efektywności – to najważniejsze korzyści z automatyzacji zarządzania produkcją. Zobacz, jak proces ten wygląda w praktyce.

Ewolucja e-fabryczna

Procesy zarządzania fabryką w tradycyjny sposób są w dzisiejszych czasach już zbyt mało wydajne. Samo pozyskanie informacji w takim modelu zarządzania nie należy do najłatwiejszych zadań. Co więcej, dane spływają zbyt wolno, co w większości przypadków uniemożliwia podjęcie działań korygujących błąd, który ostatecznie zlokalizowano.

Żyjemy w czasach, w których dostęp do danych w czasie rzeczywistym stanowi podstawę podejmowania decyzji i zarządzania czymkolwiek. Fabryka nie stanowi pod tym względem wyjątku. Podłączenie systemów produkcyjnych do odpowiedniego oprogramowania, które umożliwia mobilne zarządzanie i reagowanie w czasie rzeczywistym stanowi nową rzeczywistość dla wszystkich osób zaangażowanych w łańcuchu produkcyjnym. Zobaczmy, jak w praktyce wygląda automatyzacja zarządzania produkcją i zarządzanie e-fabryką.

Mobilna automatyzacja zarządzanie produkcją w czasie rzeczywistym

Dane w fabryce mogą być przesyłane bezpośrednio ze wszystkich etapów produkcji. Wystarczy do tego wyposażenie pracowników w smartfony, tablety lub terminale. Za ich pośrednictwem pracownicy raportują o danym statusie produkcji. Dzięki temu wszystkie zmiany w harmonogramie lub np. awarii są zgłaszane na bieżąco i możliwa jest natychmiastowa reakcja. Możemy jednak pójść jeszcze o krok dalej!

W przypadku, gdy wszystkimi zasobami produkcyjnymi steruje inteligentny autonomiczny system decyzyjny, taki jak IPOsystem – który wdrażamy – pracownicy nie tylko otrzymują powiadomienie o jakimś zakłóceniu produkcji, ale dodatkowo również działanie, które należy podjąć, aby wyeliminować problem.

W takim modelu zarządzania produkcją zmienia się rola kierowników działów i menadżera. Osoba na tym stanowisku ma łatwy i szybki dostęp do wszelkiego typu analiz. Kierownik nie jest już przywiązany do swojego biurka, gdzie śledzi wszystkie wskaźniki. Dzięki rozwiązaniom mobilnym do zarządzania produkcją menadżer może bez obaw – że coś mu umknie – poruszać się po hali produkcyjnej i pracować zupełnie inaczej, niż do tej pory.

Dzięki automatyzacji zarządzania produkcją zmieniła się sama istota pracy menadżera czy kierownika – kiedyś działał on głównie reaktywnie, a teraz na tym stanowisko powinna dominować postawa proaktywna. Kierownik może skupić się na analizowaniu danych i wyciąganiu z nich wniosków. Co więcej, może też testować nowe modelowanie procesów oraz optymalizować wszelkie czynności. Dane zbierane w czasie rzeczywistym pozwalają bardzo szybko poznać skuteczność wprowadzonych zmian. Kierownik zyskuje też dodatkowy czas, który może przeznaczyć m.in. na szkolenia pracowników.

Dlaczego warto wdrożyć automatyzację zarządzania produkcją z IPOsystem?

Automatyzacja zarządzania produkcją to innowacja na skalę światową – tak twierdzą branżowi eksperci. Oprogramowanie IPOsystem pozwala nie tylko znacząco usprawnić pracę menadżera, ale przede wszystkim odzyskać nawet 30 proc. czasu pracowników. To wszystko dzięki lepszej organizacji pracy na produkcji. Połączenie sprawdzonego i zaufanego oprogramowania z kreatywną osobą zarządzającą pozwala dodatkowo zwiększyć wydajność pracowników.

Jeden z menadżerów na każdej hali produkcyjnej w fabryce powiesił telewizor, na którym wyświetlane były dane o bieżącej wydajności poszczególnych stanowisk. Wprowadzenie tego elementu drobnej grywalizacji przełożyło się na zwiększenie motywacji poszczególnych pracowników.

Zastosowanie mobilnego systemu do zarządzania produkcją to także usprawnienie serwisu maszyn i sprzętu. Dzięki oprogramowaniu można nie tylko wcześniej wychwycić usterkę, ale część napraw czy przeglądów wykonać zdalnie.

Potrzebujesz pomocy we wdrożeniu systemu do zarządzania produkcją? Chętnie pomożemy. Sprawdź, jak wygląda wdrożenie IPOsystem w zarządzaniu produkcją z naszą pomocą.