1. Strona główna
  2. Blog
  3. Wszystko, co trzeba wiedzieć o podatku cukrowym

Jednym z tematów, który zdominował początek 2021 roku w Polsce jest podatek cukrowy. Co trzeba o nim wiedzieć?

Podatek cukrowy wzbudza wiele emocji zarówno wśród przedsiębiorców, jak i samych konsumentów. Na tych pierwszych nałożył nowe opłaty od wielu popularnych napojów. Z kolei konsumenci już odczuli wpływ nowych przepisów. Bynajmniej nie chodzi o pozytywne skutki zdrowotne, ale o dodatkowe obciążenie portfela. W praktyce bowiem omawiany podatek sprawił, że błyskawicznie i znacząco podrożała większość napojów (zarówno słodzonych cukrem, jak i tych z grupy “zero”).

Czym jest podatek cukrowy?

1 stycznia 2021 roku wszedł w życie tzw. podatek cukrowy. Jego podstawą prawną jest Ustawa z dnia 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów.

Podatkiem cukrowym objęte są napoje z dodatkiem substancji słodzących oraz kofeiny i/lub tauryny. Ostateczna kwota opłaty obliczana jest na litr danego napoju, w zależności od ilości wyżej wymienionych substancji. Założeniem ustawodawcy jest zachęcenie konsumentów do zdrowszych wyborów żywieniowych, a producentów do wytwarzania lepszej jakości produktów.

Większość (ponad 96 proc.) pozyskanych przez Skarb Państwa środków z tego tytułu trafia do Narodowego Funduszu Zdrowia. Według założeń ustawodawcy NFZ ma je w głównej mierze przeznaczać na działania edukacyjne i profilaktyczne z zakresu przeciwdziałania szerzeniu się epidemii nadwagi i otyłości.

Podatek cukrowy w enova365

Jak przystało na jednego z liderów branży producentów systemów ERP, firma Soneta zareagowała błyskawicznie w trosce o komfort swoich klientów. Firmy sprzedające napoje słodzone oraz energetyczne mogą już korzystać z dedykowanej aktualizacji systemu ERP enova365 – wersja 2012.0.0 oprogramowania została wzbogacona o bezpłatny dodatek obsługujący opłatę cukrową.

Zmiany wprowadzone w systemie mają chociaż częściowo odciążyć przedsiębiorców i ułatwić im życie. Dodatek zapewnia wyliczenie opłaty na dokumentach sprzedaży oraz utworzenie dedykowanego raportu.

Czy nowa opłata cukrowa wpłynie pozytywnie na wybory żywieniowe Polaków i sprawi, że jako naród będziemy zdrowsi? Z odpowiedzią na te pytania musimy się jeszcze wstrzymać. Natomiast już dziś wiemy, że firmy i konsumenci odczują te zmiany w swoich kieszeniach.