1. Strona główna
  2. Blog
  3. E-księgowość coraz popularniejsza. Czy zostanie z przedsiębiorcami także po pandemii?

Jeszcze kilka miesięcy temu wielu przedsiębiorców nie wyobrażało sobie normalnego funkcjonowania ich firmy bez regularnego odwiedzania księgowej. Pandemia koronawirusa wymusiła na nas zmiany w wielu aspektach życia i okazało się, że zdalna ksiegowość jest nie tylko możliwa, ale ma wiele plusów. Zatem czy e-księgowość zostanie z nami już na stałe?

Na ścieżce cyfrowej księgowości

Proces cyfryzacji księgowości nie rozpoczął się wczoraj. Aczkolwiek do tej pory toczył się on raczej w umiarkowanym tempie. Wybuch pandemii koronawirusa – a właściwie jej konsekwencje związane m.in. z koniecznością utrzymywania dystansu społecznego – okazał się katalizatorem przyspieszającym digitalizację księgowości.

Większość firm przekonała się na własnej skórze, że efektywna praca zdalna jest możliwa. Mało tego! Niesie ze sobą wiele możliwości optymalizacji dotychczasowych kosztów stałych. Nic zatem dziwnego, że e-księgowość wkroczyła na biznesowe salony i póki co nie zamierza ich opuszczać!

Rosnąca popularność e-księgowości

Rozwój e-księgowości potęgują dwa zasadnicze czynniki. Z jednej strony zmiany w prawie, które umożliwiają firmom generowanie, przekazywanie i przechowywanie dokumentów w wersji cyfrowej. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy środowisko (mniejsze zużycie papieru), ale dodatkowo przyspieszamy szereg procesów w firmie.

Drugim czynnikiem jest rozwój technologii. Działające aktualnie na rynku systemy ERP zapewniają, zarówno przedsiębiorcom, jak i księgowym, duże możliwości efektywnej współpracy w środowisku online. Wspomniana wymiana i zarządzanie dokumentami odbywa się w czasie rzeczywistym. Zastosowanie rozwiązań opartych o chmurę obliczeniową eliminuje również wszelkie ograniczenia w zakresie miejsca pracy księgowych.

Co więcej, dobre systemy ERP, takie jak np. enova365, mogą pochwalić się budową modułową, co pozwala stworzyć środowisko pracy dopasowane idealnie do potrzeb spersonalizowanej księgowości. Gdy jeszcze dodamy do tego możliwość ustawienia automatyzacji wybranych procesów, wówczas możemy mówić e-księgowości w pełnej krasie.

Przyszłość e-księgowości

E-księgowość stała się popularna zarówno w dużych firmach dysponujących wewnętrznymi specjalistami ds. podatków i finansów, jak również w mniejszych firmach współpracujących z zewnętrznymi księgowymi. Potwierdzają to liczby – już ponad 14,5 tysiąca polskich firm korzysta z systemu enova365.

Dziś już ciężko wyobrazić sobie scenariusz, w którym firmy po opanowaniu pandemii koronawirusa wracają do starych przyzwyczajeń w systemie pracy czy właśnie w księgowości. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety e-księgowości byłoby to po prostu irracjonalne.

Zdecydowanie bardziej prawdopodobny jest scenariusz, w którym wypracowany zostanie jakiś wariant hybrydowy. Nie mamy jednak wątpliwości, że i tak wiodącą rolę będzie odgrywała w nim cyfrowa księgowość!