1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak zmniejszyć koszty w firmie? Wykorzystaj chmurę obliczeniową

Rozwój usług opartych o chmurę obliczeniową sprawił, że dostęp do najnowocześniejszych technologii uzyskali również przedsiębiorcy z sektora małych i średnich firm, do tej pory zarezerwowanych wyłącznie dla największych przedsiębiorstw.

Żyjemy w czasach, w których permanentny dostęp do informacji i wszelkich procesów biznesowych zaczyna uchodzić za standard. To wszystko zawdzięczamy usługom opartym o chmurę obliczeniową, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie kosztów w firmie oraz większa elastyczność w codziennej pracy. Nie ulega wątpliwości, że przyszłość zarządzania przedsiębiorstwem jest związana właśnie z cloud computing, a analitycy przewidują, że w ciągu najbliższych kilku lat technologia ta stanie się w pełni powszechna. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, dlaczego usługi w chmurze są zdecydowanie lepszym wyborem, aniżeli wdrażanie w firmie dedykowanej pod system ERP infrastruktury.

Cloud computing zmniejsza koszty

Jeszcze kilka lat temu wdrożenie dedykowanego, np. systemu do zarządzania przedsiębiorstwem, zdecydowanie przewyższało możliwości finansowe większości średnich firm. Mniejsze biznesy mogły tylko o takim “rarytasie” pomarzyć, a i nie wszystkie duże przedsiębiorstwa były skłonne inwestować znaczące środki na ten cel. Jednak popularyzacja chmur obliczeniowych sprawiła, że owa bariera finansowa znikła. Teraz z najnowocześniejszego systemu ERP może korzystać każdy przedsiębiorca posiadający dostęp do komputera, laptopa lub smartfona, oraz połączenie z internetem. Jedyne koszty, jakie ponosi firma, to stały comiesięczny abonament za korzystanie z danej usługi. Co więcej, każdy może spersonalizować pakiet usług, z którego korzysta, wybierając wyłącznie te potrzebne przedsiębiorstwu w danym okresie czasu. Powoli w zapomnienie odchodzą zatem koszty wszelkiego rodzaju licencji, dedykowanych serwerów czy chociażby baz danych.

Chmura ułatwia i przyspiesza pracę

Dzięki cloud computing przedsiębiorca w jednym miejscu ma dostęp do oprogramowania, które pomoże wystawić fakturę, przeprowadzić proces katalogowania nowego towaru oraz nadzorować stany magazynowe, nawet jeśli fizycznie znajdujemy się w zupełnie innej lokalizacji. W przypadku problemów technicznych lub awarii systemu firmy nie muszą już czekać na wizytę specjalisty. Wszystkie zagadnienia można szybko rozwiązać zdalnie. W podobny bezinwazyjny sposób odbywa się proces wprowadzania wszelkich aktualizacji oprogramowania. Kiedyś tego typu zmiana technologiczna wiązała się z przynajmniej kilkugodzinną przerwą w działaniu systemu.

Należy również mieć na uwadze fakt, że usługi działające w oparciu o chmurę obliczeniową pozwalają zautomatyzować wiele codziennych zadań i dzięki temu efektywniej wykorzystywać czas pracy pracowników firmy (o ich komforcie nie wspominając).

Chmura zapewnia bezpieczeństwo

Niektórzy przedsiębiorcy rozważający skorzystanie z systemów cloud computing obawiają się o bezpieczeństwo wrażliwych danych firmowych. Warto w tym miejscu jasno stwierdzić, że tego typu obawy są zupełnie bezpodstawne. W przypadku zachowania podstawowych procedur bezpieczeństwa przez pracowników (odpowiednio silne hasło, a także nie udostępnianie danych służących do logowania niepowołanym osobom) informacje firmowe są w 100 proc. chronione! Dostawca oprogramowania dba o kompatybilność systemu z najnowszymi wymogami bezpieczeństwa cyfrowego. Do zabezpieczenia danych wykorzystywane są natomiast skomplikowane sposoby szyfrowania plików.

Badania Instytutu Keralla Research pokazują, że wartość rynku usług udostępnianych na bazie chmury obliczeniowej rośnie systematycznie z roku na rok. Nad Wisłą z cloud computingu bardzo entuzjastycznie korzystają małe i średnie firmy. Największe obiekcje wciąż małą właściciele mikroprzedsiębiorstw, którzy cały czas sceptycznie odnoszą się do nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jednak tylko kwestię czasu jest przekonanie również tej grupy do dobrodziejstw oprogramowania wykorzystującego cloud computing.