1. Strona główna
  2. Blog
  3. Dla kogo ERP w chmurze Microsoft Azure?

Elastyczny i skalowalny system ERP w chmurze pomaga uporządkować przetwarzanie danych, usprawnić zarządzanie oraz zoptymalizować procesy. Narzędzie to sprawdzi się w każdej branży i jest świetnym rozwiązaniem dla firm z sektora MŚP, które nie posiadają własnej infrastruktury IT i nie chcą ponosić wysokich inwestycji na start. Sprawdź 5 najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć o ERP w chmurze.

Serwis streamingowy, w którym słuchasz muzyki. Serwis VOD, w którym oglądasz filmy i seriale. Platforma hostingowa, w której przechowujesz swoje prywatne pliki. Co je łączy? Wszystkie działają na bazie chmury! Chmura obliczeniowa wkroczyła w różne obszary naszego życia i wszystko wskazuje na to, że trochę z nami zostanie. Narzędzia biznesowe nie stanowią tutaj żadnego wyjątku. Naturalnym efektem panujących na rynku trendów jest przeniesienie do chmury również systemów ERP.

Spis treści:

  1. Dla kogo system ERP w chmurze?
  2. Płacisz tylko za to, co zużyjesz!
  3. Realne oszczędności
  4. Bezpieczeństwo danych w chmurze
  5. Bezproblemowe i szybkie wdrożenie systemu ERP w chmurze

Dla kogo system ERP w chmurze?

Oprogramowanie ERP w chmurze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Zalety takiego rozwiązania doceniają zarówno małe, jak i średnie firmy, które dynamicznie się rozwijają i potrzebują elastycznych rozwiązań. Zdalny dostęp do danych z każdego miejsca i o każdej porze pozwala firmie funkcjonować niezależnie od zewnętrznych okoliczności, takich jak np. lockdown. Na ERP w chmurze skorzystają też przedstawiciele branż sezonowych, w których rotacja pracowników jest duża, a popyt na zasoby zmienny. Chmura pozwala im manipulować wykorzystaniem wirtualnego środowiska IT w zależności od potrzeb w różnych okresach roku, np. świąt czy wakacji.

Również przedstawiciele dynamicznie rozwijających się firm, które dopiero rozpoczęły swoją biznesową drogę i w krótkim okresie często notują duże wzrosty, doceniają oprogramowanie ERP w chmurze. Dzięki skalowalności mogą korzystać z takiej ilości zasobów, jakiej w danym momencie potrzebują. W każdej chwili można zwiększyć lub zmniejszyć te zasoby bądź całkowicie zrezygnować z usługi. Przedsiębiorstwa zapłacą za to, co realnie wykorzystały.

Chmura sprawdzi się też w przedsiębiorstwach, które już korzystają z oprogramowania ERP stacjonarnie, ale brakuje im zdalnego dostępu do danych. Wiele firm rezygnuje z serwerów lokalnych i przechodzi na ERP w chmurze lub wybiera rozwiązania hybrydowe. W nich część procesów realizowana jest na lokalnych serwerach, a pozostałe odbywają się w chmurze. Pamiętaj, że system ERP można dostosować do każdej branży. A teraz zobaczmy, jak to rozwiązanie przedstawia się kosztowo.

ERP w chmurze

Płacisz tylko za to, co zużyjesz!

Ogromną zaletą chmury jest optymalizacja kosztów. Przede wszystkim nie musisz ponosić dużych inwestycji już na starcie – odpadają wysokie koszty serwerów oraz czas oczekiwania na nie, zatrudnienia specjalistów do ich konfiguracji, a później obsługi. Wdrożenie oprogramowania ERP w chmurze (więcej o tym procesie w dalszej części artykułu) nie wymaga kosztownych przygotowań, a później płacisz tylko za realnie wykorzystane zasoby.

Jeśli w sezonie potrzebujesz więcej wirtualnej przestrzeni, to ją otrzymujesz i płacisz adekwatnie więcej. Po zakończeniu sezonu możesz ją ograniczyć i nie martwić się o pojemność serwera. Warta podkreślenia jest także przejrzystość rozliczeń – w każdej chwili możesz sprawdzić co i za co płacisz, a koszty są wyszczególnione bardzo precyzyjnie – nawet do kilkunastu znaków po przecinku!

Wybierając chmurę odpadają również duże koszty stałe, które trzeba ponosić w przypadku infrastruktury lokalnej. Mowa tutaj m.in. o: utrzymaniu serwerowni oraz innych wydatkach ponoszonych na zarządzanie infrastrukturą IT, a także tworzeniu dedykowanych rozwiązań technologicznych.

Realne oszczędności

Jakiekolwiek kalkulacje i kosztowe porównanie korzystania z systemu ERP w wersji stacjonarnej i w chmurze są bardzo utrudnione, ze względu na to, że nie ma sztywnych ram i kalki, którą można przełożyć z jednej firmy na drugą. Potrzeby każdej organizacji są inne, a nawet pozornie podobne procesy mogą się różnić. Porównania utrudniają również ciągle zmieniające się ceny serwerów, wynagrodzenia pracowników, wynajmu powierzchni, które różnią się w zależności od lokalizacji firmy.

Aby jednak zobrazować poziom kosztów pracy z chmurą Microsoft Azure przygotowaliśmy kalkulację dla 3 fikcyjnych sytuacji. Pierwszą dla firmy, która posiada 20 pracowników i potrzebuje dostępu do systemu cały czas, drugą dla 5 osobowej firmy, wymagającej dostępu do danych sporadycznie oraz ostatnią dla dziesięciu użytkowników, którzy korzystają z serwerów według harmonogramu zgodnie z godzinami otwarcia.


Szacowanie 20 użytkowników – serwer dostępny 24h na dobę


Szacowanie 5 użytkowników – używający sporadycznie


Szacowanie 10 użytkowników – wg harmonogramu zgodnie z godzinami otwarcia

Wszystkie podane ceny są podane w strefie Euro – Euro (€) EUR. To jest podsumowanie, a nie cytat. Aby uzyskać aktualne informacje o cenach, odwiedź stronę https://azure.microsoft.com/pricing/calculator/. Szacunkowe wartości został liczone w dn. 15.09.2022 09:21:47 UTC.

Bezpieczeństwo danych w chmurze

Decydując się na ERP w chmurze, kwestie związane z bezpieczeństwem całkowicie oddajesz w ręce dostawcy usługi. Dzięki temu masz pewność, że dane są odpowiednio chronione, a system w pełni stabilny i na bieżąco aktualizowany. Polecana przez nas platforma Microsoft Azure przywiązuje do bezpieczeństwa ogromną wagę – cała infrastruktura, centra danych i wszystkie procesy są chronione wielowarstwowymi zabezpieczeniami. 

Warto też zwrócić uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa, którymi może pochwalić się dany dostawca chmury. Platforma Microsoft Azure jest zgodna z normą ISO 27018 (międzynarodowy standard prywatności cloud computing). Microsoft wspiera również programistów w tworzeniu bezpiecznych aplikacji w środowisku Azure poprzez dedykowany proces Microsoft Security Development Lifecycle (SDL).

Bezproblemowe i szybkie wdrożenie systemu ERP w chmurze

Stworzenie lokalnej serwerowni jest nie tylko znacznie droższym rozwiązaniem niż chmura, ale dodatkowo pochłania więcej czasu. Czas oczekiwania na serwery może się wydłużyć z różnych powodów, np. przerw w dostawach. Musimy również liczyć się z tym, że serwery trzeba będzie dostosować do naszych potrzeb i to też trochę potrwa. Właśnie dlatego wdrożenie oprogramowania ERP w chmurze jest znacznie łatwiejsze i szybsze – cały proces można rozpocząć praktycznie od razu.

Jeśli zależy Ci na szybkim i sprawnym wdrożeniu, musisz wybrać odpowiedniego partnera. W Initius mamy bogate doświadczenie liczone w latach i dziesiątki zakończonych sukcesem wdrożeń. Nad Twoim projektem pracuje dedykowany zespół. Dzięki temu masz gwarancję, że wszystkie działania zostaną zrealizowane zgodnie z harmonogramem. Przeprowadzimy Cię przez cały proces – od początkowej analizy potrzeb i środowiska IT, przez rekomendacje konkretnych rozwiązań Microsoft Azure, aż po zasadnicze wdrożenie (lub migrację z innego rozwiązania) i wsparcie serwisowe.

Podsumowując, system ERP w chmurze oferuje przedsiębiorcom szeroką gamę możliwości. Wcześniej główną barierą rozpoczęcia pracy na systemach ERP dla firm z sektora MŚP były wysokie koszty na start. Chmura znacznie to ułatwia. Co więcej, duża skalowalność i elastyczność tego typu systemów pozwala dobierać zasoby i konkretne opcje adekwatnie do potrzeb w danej chwili (i płacić tylko za to, co realnie wykorzystaliśmy).