Elastyczny i skalowalny system ERP w chmurze pomaga uporządkować przetwarzanie danych, usprawnić zarządzanie oraz zoptymalizować procesy. Narzędzie to sprawdzi się w każdej branży i jest świetnym rozwiązaniem dla firm z sektora MŚP, które nie posiadają własnej infrastruktury IT i nie chcą ponosić wysokich inwestycji na start. Sprawdź 5 najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć o ERP w chmurze.

Serwis streamingowy, w którym słuchasz muzyki. Serwis VOD, w którym oglądasz filmy i seriale. Platforma hostingowa, w której przechowujesz swoje prywatne pliki. Co je łączy? Wszystkie działają na bazie chmury! Chmura obliczeniowa wkroczyła w różne obszary naszego życia i wszystko wskazuje na to, że trochę z nami zostanie. Narzędzia biznesowe nie stanowią tutaj żadnego wyjątku. Naturalnym efektem panujących na rynku trendów jest przeniesienie do chmury również systemów ERP.

1. Dla kogo system ERP w chmurze?

Oprogramowanie ERP w chmurze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Zalety takiego rozwiązania doceniają zarówno małe, jak i średnie firmy, które dynamicznie się rozwijają i potrzebują elastycznych rozwiązań. Zdalny dostęp do danych z każdego miejsca i o każdej porze pozwala firmie funkcjonować niezależnie od zewnętrznych okoliczności, takich jak np. lockdown. Na ERP w chmurze skorzystają też przedstawiciele branż sezonowych, w których rotacja pracowników jest duża, a popyt na zasoby zmienny. Chmura pozwala im manipulować wykorzystaniem wirtualnego środowiska IT w zależności od potrzeb w różnych okresach roku, np. świąt czy wakacji.

Również przedstawiciele dynamicznie rozwijających się firm, które dopiero rozpoczęły swoją biznesową drogę i w krótkim okresie często notują duże wzrosty, doceniają oprogramowanie ERP w chmurze. Dzięki skalowalności mogą korzystać z takiej ilości zasobów, jakiej w danym momencie potrzebują. W każdej chwili można zwiększyć lub zmniejszyć te zasoby bądź całkowicie zrezygnować z usługi. Przedsiębiorstwa zapłacą za to, co realnie wykorzystały

Chmura sprawdzi się też w przedsiębiorstwach, które już korzystają z oprogramowania ERP stacjonarnie, ale brakuje im zdalnego dostępu do danych. Wiele firm rezygnuje z serwerów lokalnych i przechodzi na ERP w chmurze lub wybiera rozwiązania hybrydowe. W nich część procesów realizowana jest na lokalnych serwerach, a pozostałe odbywają się w chmurze. Pamiętaj, że system ERP można dostosować do każdej branży. A teraz zobaczmy, jak to rozwiązanie przedstawia się kosztowo.

2. Płacisz tylko za to, co zużyjesz!

Ogromną zaletą chmury jest optymalizacja kosztów. Przede wszystkim nie musisz ponosić dużych inwestycji już na starcie – odpadają wysokie koszty serwerów oraz czas oczekiwania na nie, zatrudnienia specjalistów do ich konfiguracji, a później obsługi. Wdrożenie oprogramowania ERP w chmurze (więcej o tym procesie w dalszej części artykułu) nie wymaga kosztownych przygotowań, a później płacisz tylko za realnie wykorzystane zasoby.

Jeśli w sezonie potrzebujesz więcej wirtualnej przestrzeni, to ją otrzymujesz i płacisz adekwatnie więcej. Po zakończeniu sezonu możesz ją ograniczyć i nie martwić się o pojemność serwera. Warta podkreślenia jest także przejrzystość rozliczeń – w każdej chwili możesz sprawdzić co i za co płacisz, a koszty są wyszczególnione bardzo precyzyjnie – nawet do kilkunastu znaków po przecinku!

Wybierając chmurę odpadają również duże koszty stałe, które trzeba ponosić w przypadku infrastruktury lokalnej. Mowa tutaj m.in. o: utrzymaniu serwerowni oraz innych wydatkach ponoszonych na zarządzanie infrastrukturą IT, a także tworzeniu dedykowanych rozwiązań technologicznych.

3. Realne oszczędności

Jakiekolwiek kalkulacje i kosztowe porównanie korzystania z systemu ERP w wersji stacjonarnej i w chmurze są bardzo utrudnione, ze względu na to, że nie ma sztywnych ram i kalki, którą można przełożyć z jednej firmy na drugą. Potrzeby każdej organizacji są inne, a nawet pozornie podobne procesy mogą się różnić. Porównania utrudniają również ciągle zmieniające się ceny serwerów, wynagrodzenia pracowników, wynajmu powierzchni, które różnią się w zależności od lokalizacji firmy.

Aby jednak zobrazować poziom kosztów pracy z chmurą Microsoft Azure przygotowaliśmy kalkulację dla 3 fikcyjnych sytuacji. Pierwszą dla firmy, która posiada 20 pracowników i potrzebuje dostępu do systemu cały czas, drugą dla 5 osobowej firmy, wymagającej dostępu do danych sporadycznie oraz ostatnią dla dziesięciu użytkowników, którzy korzystają z serwerów według harmonogramu zgodnie z godzinami otwarcia.


Szacowanie 20 użytkowników – serwer dostępny 24h na dobę


Szacowanie 5 użytkowników – używający sporadycznie


Szacowanie 10 użytkowników – wg harmonogramu zgodnie z godzinami otwarcia

Wszystkie podane ceny są podane w strefie Euro – Euro (€) EUR. To jest podsumowanie, a nie cytat. Aby uzyskać aktualne informacje o cenach, odwiedź stronę https://azure.microsoft.com/pricing/calculator/. Szacunkowe wartości został liczone w dn. 15.09.2022 09:21:47 UTC.

4. Bezpieczeństwo danych w chmurze

Decydując się na ERP w chmurze, kwestie związane z bezpieczeństwem całkowicie oddajesz w ręce dostawcy usługi. Dzięki temu masz pewność, że dane są odpowiednio chronione, a system w pełni stabilny i na bieżąco aktualizowany. Polecana przez nas platforma Microsoft Azure przywiązuje do bezpieczeństwa ogromną wagę – cała infrastruktura, centra danych i wszystkie procesy są chronione wielowarstwowymi zabezpieczeniami. 

Warto też zwrócić uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa, którymi może pochwalić się dany dostawca chmury. Platforma Microsoft Azure jest zgodna z normą ISO 27018 (międzynarodowy standard prywatności cloud computing). Microsoft wspiera również programistów w tworzeniu bezpiecznych aplikacji w środowisku Azure poprzez dedykowany proces Microsoft Security Development Lifecycle (SDL).

5. Bezproblemowe i szybkie wdrożenie systemu ERP w chmurze

Stworzenie lokalnej serwerowni jest nie tylko znacznie droższym rozwiązaniem niż chmura, ale dodatkowo pochłania więcej czasu. Czas oczekiwania na serwery może się wydłużyć z różnych powodów, np. przerw w dostawach. Musimy również liczyć się z tym, że serwery trzeba będzie dostosować do naszych potrzeb i to też trochę potrwa. Właśnie dlatego wdrożenie oprogramowania ERP w chmurze jest znacznie łatwiejsze i szybsze – cały proces można rozpocząć praktycznie od razu.

Jeśli zależy Ci na szybkim i sprawnym wdrożeniu, musisz wybrać odpowiedniego partnera. W Initius mamy bogate doświadczenie liczone w latach i dziesiątki zakończonych sukcesem wdrożeń. Nad Twoim projektem pracuje dedykowany zespół. Dzięki temu masz gwarancję, że wszystkie działania zostaną zrealizowane zgodnie z harmonogramem. Przeprowadzimy Cię przez cały proces – od początkowej analizy potrzeb i środowiska IT, przez rekomendacje konkretnych rozwiązań Microsoft Azure, aż po zasadnicze wdrożenie (lub migrację z innego rozwiązania) i wsparcie serwisowe.

Podsumowując, system ERP w chmurze oferuje przedsiębiorcom szeroką gamę możliwości. Wcześniej główną barierą rozpoczęcia pracy na systemach ERP dla firm z sektora MŚP były wysokie koszty na start. Chmura znacznie to ułatwia. Co więcej, duża skalowalność i elastyczność tego typu systemów pozwala dobierać zasoby i konkretne opcje adekwatnie do potrzeb w danej chwili (i płacić tylko za to, co realnie wykorzystaliśmy).