1. Strona główna
  2. Blog
  3. Zadaj sobie te 4 pytania, zanim wybierzesz system ERP w chmurze

Według raportu firmy Gartner z tego roku z każdym kwartałem rośnie liczba dyrektorów finansowych, którzy poważnie rozważają przeniesienie podstawowych systemów finansowych swojej firmy do chmury.

System ERP w chmurze –  na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Znasz już wszystkie zalety ERP w chmurze? Zastanawiasz się nad wdrożeniem? Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który analizują możliwości systemu ERP w chmurze obliczeniowej, przed wyborem platformy zadaj sobie cztery poniższe pytania.

1. Czy to na pewno chmura?

Obecnie procesy biznesowe różnią się od procesów zarządzanych przez lokalne systemy oprogramowania opracowane dekadę lub więcej temu. Przenosząc całość lub część systemu ERP Twojej firmy do chmury, upewnij się, że wybrany przez Ciebie system w pełni wykorzystuje możliwości cloud computing.

Niektórzy dostawcy oprogramowania ERP z ery przed chmurą, przenoszą tylko część swoich rozwiązań do chmury, co może rodzić pewne problemy dla Twojej firmy w przyszłości. Takie hybrydowe rozwiązanie oprogramowania nie będzie przyszłościową platformą, ponieważ tego typu aplikacje po prostu nie będą w stanie nadążyć za tempem zmian rynkowych.

2. Czy dostawca oprogramowania jest stabilny finansowo?

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać system ERP w chmurze, to przed wyborem koniecznie zadaj sobie pytanie, czy dostawca oprogramowania jest stabilny finansowo. Jeśli dostawca oprogramowania ERP przestanie dostarczać swoje usługi na skutek problemów finansowych, co wówczas stanie się np. z ze wszystkimi ważnymi danymi finansowymi Twojej firmy? Albo jeśli produkt Twojego dostawcy zawiera komponenty od firm trzecich, co stanie się w sytuacji, gdy jeden z partner zbankrutuje? Takie problemy zdecydowanie nie przełożą się pozytywnie na działanie i dochody Twojej firmy.

Tego typu ryzyko nie dotyczy Cię, jeśli wybierzesz sprawdzonego, pewnego i stabilnego dostawcę z Krakowa, jakim jest producent oprogramowania enova365. To rozwiązanie zarówno dla małych, średnich, jak i dużych firm oferujące elastyczne moduły rozwiązań, mobilny interfejs i pulpity dla pracowników.

3. Jak przedstawia się perspektywa rozwoju produktu?

Dostawca systemu ERP musi nieustannie inwestować w badania i rozwój swojego „produktu. W tej branży i w dobie ciągłej cyfrowej innowacji brak inwestycji pozostawi Twoją firmę w tyle w porównaniu z konkurencją, która korzysta z nieustannie rozwijanych systemów.

Dlatego, zanim podejmiesz decyzję o wyborze danego oprogramowania ERP, sprawdź historię inwestycji i poszukaj informacji na temat planowanych przez danego producenta inwestycji. Jeśli dany podmiot kupuje inne firmy, to dla Ciebie dobry znak. Oznacza to nie tylko chęć zwiększania udziału w rynku, ale również – a w wielu przypadkach „przede wszystkim” – chęć rozwoju swojej oferty.

Stabilne firmy, takie jak chociażby dostawca programu enova365, którego możesz znaleźć w Krakowie, mają zaplanowane mapy rozwoju „produktów” na kilka miesięcy, a często nawet lat do przodu. Dzięki temu klienci mogą zobaczyć, że firma ma wizję i chce się nieustannie rozwijać. Wiadomo bowiem, że kto się nie rozwija, ten w końcu zaczyna się cofać. To zarówno w życiu, jak i w biznesie nie jest oznaką czegoś dobrego.

4. Czy dane rozwiązanie ERP jest zintegrowane z innymi platformami i systemami?

Kolejny potencjalny problem, który może pojawić się w przypadku wyboru nieodpowiedniego dostawcy oprogramowania ERP, dotyczy integracji z innymi platformami i systemami. Jeśli dostawca nie oferuje bezproblemowych integracji z wieloma, przynajmniej tymi najpopularniejszymi, systemami, wówczas możesz stracić wiele zasobów finansowych i czasowych na realizowanie takich integracji na własną rękę.

Warto szczególnie wziąć pod lupę systemu wspierające zarządzanie wydajnością przedsiębiorstwa, kapitałem ludzkim czy chociażby łańcuchem dostaw. Jeśli elementy składowe chmury ERP, z której korzystasz, nie umożliwiają łatwiej integracji, lub jeśli korzystasz z bardzo wielu rozproszonych rozwiązań, najprawdopodobniej będziesz mieć problemy ze spójnością danych. W najlepszym wypadku będziesz musiał włożyć dużo pracy i czasu, żeby takową zapewnić swojej firmie.

Taki problem nie dotyczy klientów systemu ERP enova365. Producent z Krakowa oferuje szereg dedykowanych rozwiązań przeznaczonych wyłącznie dla klientów enova365, które zostały stworzone przez Autoryzowanych Partnerów. Koniecznie zobacz ich rozwiązania partnerskie!

Podsumowując, zadaj sobie omówione wyżej 4 pytania i odpowiedz na nie, a gwarantujemy, że ostateczny wybór oprogramowania ERP będzie dla Twojej firmy zdecydowanie lepszy i mniej problematyczny w przyszłości.