1. Strona główna
  2. Blog
  3. Sprawdź, jak oszczędzać czas i pieniądze dzięki odpowiedniemu systemowi ERP

Odpowiednie oprogramowanie ERP pozwoli usprawnić w firmie wiele codziennych zadań administracyjnych, a także “otworzy” Twój biznes na zupełnie nowe możliwości. Dzięki właściwemu wdrożeniu systemu ERP możesz zaoszczędzić czas i pieniądze. Sprawdź zatem sam, jak ERP może pomóc Twojej firmie.

Informacyjna integracja

Zbieranie i analiza wszystkich informacji generowanych przez firmę w dzisiejszych czasach jest nie tylko ważna – jest po prostu konieczna, aby skutecznie rywalizować z rynkowymi rywalami. Opcja ta szczególnie przydaje się przy ocenie wyników finansowych. Zazwyczaj dane na ten temat pochodzą z różnych działów firmy. System ERP pozwala zebrać je w jednym miejscu i stworzyć merytoryczny raport, który detalicznie obrazuje finansową wydajność biznesu. Takowy dokument pozwoli podejmować bardziej przewidywalne decyzje odnośnie przyszłości firmy.

Oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem wpływa również na poprawienie wydajności codziennych procesów. Właściwe przetwarzanie informacji pozwoli Ci nie tylko przyspieszyć czas realizacji zamówień, ale również łatwiej zarządzać poziomem zapasów i szacować poziom sprzedaży w określonej jednostce czasu. Analizując raporty jesteś też w stanie wychwycić nieefektywny element, który blokuje cały system i usprawnić jego działanie lub wymienić na inny.

Normalizacja

W dzisiejszym środowisku szczególnie firmy produkcyjne właściwie nie są już w stanie obyć się bez oprogramowania ERP. System pozwala im zautomatyzować niektóre apsekty procesu produkcyjnego oraz wprowadzić standardy działania w określonych sytuacjach. Wówczas znacząco zmniejsza się liczba sytuacji kryzyspwych, które są w stanie zaskoczyć pracowników. Wprowadzenie określonych standardów dla jak największej liczby procesów produkcyjnych pozwala na wypracowanie znaczących oszczędności czasu i oczywiście pieniędzy.

Zobacz też: Jak zapobiec katastrofie podczas wdrażania systemu ERP?

Jednak także w przypadku innych rodzajów działalności wprowadzenie wspólnego mianownika w kwestii standaryzacji informacji sprawi, że owe dane stanią się bardziej dostępne, zarówno dla pracowników firmy, jak i zewnętrznych kontrahentów. Co więcej, współpraca z innymi firmami również jest zdecydowanie łatwiejsza, jeśli korzystamy ze wspólnego standardu informacji.

Dla firmy, która nie korzysta z ERP, nawet prosta wymiana danych między działami może okazać się wyzwaniem i wymagać poświęcenia dodatkowego czasu pracy na zupełnie niepotrzebne zadania. Zdarza się, że takie problemy wynikają np. z używania różnych rodzajów oprogramowania do poszczególnych zadań. Tymczasem wystarczy wprowadzić wspólny standard ERP, żeby wyeliminować owe problemy. Wówczas dzielenie się bazami danych między różnymi działami ograniczy się wyłącznie do jednego kliknięcia.

Automatyzacja

Gdybyśmy mieli określić zalety oprogramowania ERP zaledwie jednym słowem, to byłaby to właśnie “automatyzacja”. Od zadań administracyjnych oraz finansowych, do działań związanych z podsumowaniem danego dnia. Odpowiednio wdrożony i skonfigurowany system ERP oszczędza, tak jak już podkreśliliśmy kilkukrotnie w tym artykule, przede wszystkim czas, a wiadomo, że czas to pieniądz! Oczywiście możesz też zautomatyzować zadania z obszaru płac, zamówień i obsługi klienta.

Sprawdź także: Międzynarodowa ekspansja a właściwy system ERP

Podsumowując, jeśli wciąż nie korzystasz z systemu ERP, to bądź świadomy/a, że przez ten fakt tracisz wiele czasu i pieniędzy. Zamiast marnować cenne zasoby, które można by zainwestować w produktywny rozwój biznesu, już dziś wybierz oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem i przenieś swoją firmę na wyższy poziom.