1. Strona główna
  2. Blog
  3. Dowiedz się jak zaoszczędzić przechodząc na ERP w chmurze

Korzystaj ze swoich danych z dowolnego miejsca i o każdej porze. Płać tylko za faktyczne wykorzystanie zasobów umieszczonych w chmurze. Dowiedz się, dlaczego system ERP w chmurze to optymalny wybór dla Twojej firmy.

Na pewnym etapie rozwoju firmy kontrola wszystkich procesów w niej zachodzących nie jest możliwa bez odpowiedniego systemu ERP. Podejmując decyzję o wdrożeniu takiego rozwiązania w firmie, musimy zadecydować, nie tylko jakie oprogramowanie wybrać, ale również jak zostanie ono wdrożone. Możemy ulokować je na własnych serwerach lub w chmurze publicznej np. Microsoft Azure. Wybór jednej z tych opcji ma duży wpływ na poziom kosztów oraz ich rozłożenie w czasie.

Ogranicz koszty na start

W przypadku własnych serwerów firma musi zapewnić odpowiedni sprzęt, zasoby i posiadać własną infrastrukturę IT, którą dostosuje do wymagań związanych z instalacją systemu ERP. Na serwery często czeka się wiele tygodni, więc na pewno należy uwzględnić to w harmonogramie wdrożenia. Do tego dochodzi kwestia utrzymania infrastruktury, m.in. zatrudnienie pracowników do obsługi serwerowni. Koszt wejścia na start jest bardzo wysoki i może być barierą dla wielu firm.

Dlatego drugą opcją, która coraz bardziej zyskuje na popularności, jest wybór systemu ERP w chmurze obliczeniowej, która pozwala ograniczyć początkowe koszty. Jest to rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które nie posiadają własnej infrastruktury IT, sprzętu czy informatyków oraz które chcą rozłożyć płatność w czasie i płacić jedynie za realne wykorzystanie zasobów. Chmura pozwala ograniczyć koszty na start.

Duże firmy zazwyczaj posiadają własne serwerownie, ale nawet i te coraz częściej decydują się na przejście do chmury, ewentualnie na wersję hybrydową, w której część procesów realizowana jest na lokalnych serwerach, a część przeniesiona do wirtualnego środowiska. Kluczowe są tu oszczędności wynikające z utrzymania infrastruktury IT, które można przeznaczyć na inne inwestycje w firmie oraz inne benefity, o których piszemy poniżej.

Bezpieczeństwo

Przy wyborze ERP w chmurze trzeba koniecznie zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. W przypadku wirtualnego środowiska to usługodawca bierze na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo i stabilność systemu. Centra danych, infrastruktura oraz wszystkie zachodzące na platformie Microsoft Azure operacje są chronione wielowarstwowymi zabezpieczeniami. Aż 3500 ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa aktywnie monitoruje wszystkie zasoby – każdego dnia analizowanych jest 8 bilionów sygnałów dotyczących różnych zagrożeń. Kwestia bezpieczeństwa stanowi fundament platformy Microsoft Azure.

Certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo danej chmury są bardzo istotne przy wyborze dostawcy. Platforma Microsoft Azure została zatwierdzona przez europejskie organy ds. Ochrony danych i ma zgodność z normą ISO 27018 (międzynarodowy standard prywatności cloud computing). Co więcej, Microsoft posiada dedykowany proces wspierający programistów w tworzeniu bezpiecznych aplikacji w środowisku Azure — Microsoft Security Development Lifecycle (SDL).

Skalowalność

Kolejną ogromną zaletą wersji chmurowej systemu jest skalowalność. Firma korzysta z takiej ilości zasobów, jakiej w danej chwili potrzebuje. W dowolnym momencie może te zasoby zwiększyć bądź zmniejszyć, a zapłaci za realne zużycie. W przypadku platformy Azure kwota jest bardzo precyzyjna — aż do piątego miejsca po przecinku! Jest to szczególnie istotne dla dynamicznie rozwijających się podmiotów, start-upów czy też firm pracujących w modelu sezonowym, gdzie rotacja pracowników w ciągu roku jest bardzo duża, a procesy realizowane są z różnym natężeniem. Z czasem, gdy firma rośnie, potrzebuje dostępu do nowych funkcjonalności, przetwarza również większą liczbę danych. Z pomocą platformy Microsoft Azure firma może łatwo zmieniać ich zakres.

Praca z każdego miejsca i o każdej porze

Praca zdalna, szczególnie pod wpływem wydarzeń z ostatnich lat, staje się coraz bardziej popularna. Możliwość dostępu do danych z każdego miejsca i o każdej porze stała się istotnym czynnikiem, dla którego firmy decydują się na wybór oprogramowania ERP właśnie w chmurze. Zdalny dostęp do systemu pozwala zapewnić ciągłość funkcjonowania firmy, mimo nieoczekiwanych wydarzeń, takich jak np.: lockdown. To nie tylko wygoda dla użytkowników, ale również szybkość podejmowania decyzji i reagowania na niespodziewane sytuacje. Mobilny model funkcjonowania pomaga, m.in.: zwiększyć skuteczność, np.: firmowych handlowców, którzy cały czas mają dostęp do wszystkich informacji oraz historii danego kontrahenta.

Platforma Azure daje swoim klientom wybór lokalizacji przechowywania swoich zasobów spośród 150 centrów danych w 60 regionach świata, ale oczywiście nie wpływa to na dostęp do danych — dalej jest on nieograniczony dla właściciela.

Wybierz sprawdzoną platformę

System ERP w chmurze Azure to rozwiązanie, które pomoże zwiększyć efektywność firmy, optymalizować procesy i koszty infrastruktury IT, a także pracować w dowolnym miejscu i czasie. Decydując się na chmurę, wybierz bezpieczne i sprawdzone środowisko. Microsoft Azure zaufały już tysiące firm, przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych. Korzysta z niej 57 proc. firm z listy Fortune 500.

Sprawdź również przewodnik po ERP dostępny na naszym blogu!