1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak zadbać o cyberbezpieczeństwo w księgowości?

Z roku na rok przybywa cyberataków, których celem są firmy i osoby pracujące w księgowości. Dla przestępców są oni “łakomym kąskiem” m.in. ze względu na dostęp do wrażliwych informacji finansowych. Dlatego w dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak zadbać o cyberbezpieczeństwo w księgowości.

Przepływ danych i dokumentów w świecie wirtualnym jest w dzisiejszych uwarunkowaniach biznesowych szalenie dynamiczny. Księgowi mają dostęp do niezliczonej ilości informacji. Sytuację tę dodatkowo spotęgowało zjawisko globalnej pracy zdalnej, z którym mamy do czynienia w obecnej sytuacji epidemicznej.

Powyższe czynniki sprawiają, że branża księgowa stała się w minionych latach coraz częstszym celem ataków cyberprzestępców.

Najczęstsze typy cyberataków i rodzaje ataków socjotechnicznych

Mimo iż do ataków hakerów dochodzi w świecie online, to ich fundamentem są zawsze socjotechniki i manipulacja społeczna. Przestępcy budują zaufanie i tworzą pozory wiarygodności, aby skłonić daną osobę do wykonania określonego działania online – otwarcia wiadomości e-mail, pobrania zawirusowanego pliku na twardy dysk czy podania wrażliwych danych, np. logowania do bankowości internetowej. Dlatego warto poznać bliżej najczęstsze rodzaje ataków socjotechnicznych i typy cyberataków, z którymi możemy się spotkać.

Phishing i Spear phishing

Tak działa właśnie phishing, czyli metoda ukierunkowana na kradzież istotnych informacji. Przestępcy wysyłają np. wiadomość e-mail z linkiem do strony internetowej, która jest łudząco podobna do oficjalnej witryny firmy czy instytucji znanej dobrze atakowanej osobie.

Spear phishing to “ukierunkowany” rodzaj phisingu. Jego celem jest wyłudzenie informacji od konkretnej osoby. Do takiego ataku przestępcy przygotowują się jeszcze bardziej – personalizując komunikację do osoby zajmującej konkretne stanowisko w firmie. Ten rodzaj ataków jest przez to szczególnie niebezpieczny i wymaga od nas najwyższego poziomu czujności.

Złośliwe oprogramowania do cyberataków w księgowości – malware i ransomware

Ostatnie dwa rodzaje cyberataków, przed którym chcemy Was przestrzec, są: malware i ransomware. Jest to rodzaj złośliwego oprogramowania, które może samoczynnie zainstalować się na naszym komputerze lub urządzeniu mobilnym w mgnieniu oka. Zazwyczaj wystarczy jedno nieprzemyślane kliknięcie w podejrzany link.

Takie oprogramowanie może nas szpiegować – mieć dostęp do wszystkich danych – zupełnie bez naszej wiedzy. Coraz popularniejszym zjawiskiem jest również blokowanie przez hakerów dostępu do określonych informacji i domaganie się od użytkownika okupu za ich odblokowanie.

Polityka cyberbezpieczeństwa w biurze rachunkowym

Jak księgowi mogą skutecznie bronić się przed cyberatakami? Najskuteczniejszą “tarczą” będzie dla nich w pierwszej kolejności świadomość i edukacja w zakresie bezpieczeństwa online. Bardzo dobrym zabiegiem będzie też stworzenie firmowej polityki cyberbezpieczeństwa – dokumentu, który w prosty sposób tłumaczy i przedstawia, jak pracownik powinien zachować się w sytuacjach, które budzą jego niepokój.

Nie zaszkodzi również regularnie – np. co tydzień – tworzyć kopii zapasowych wszystkich systemów. Mając do nich dostęp, nawet w przypadku udanego ataku hakerskiego, uda się uniknąć strat i przestoju w działaniu firmy.

Warto też stosować w biurze rachunkowym jedną prostą zasadę – każdy pracownik ma dostęp tylko do tych informacji, które są niezbędne do wykonywania obowiązków na jego stanowisku. Pozwoli to zminimalizować straty w przypadku cyberataku. W takiej sytuacji haker uzyska dostęp jedynie do mocno zawężonej ilości danych przechowywanych przez firmę.

Mądre przysłowie mówi, że najsłabszym elementem każdego systemu jest zawsze człowiek. Dlatego biura księgowe powinny przede wszystkim postawić na edukację i budowanie świadomości swoich pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa. Członkowie zespołu powinny też wiedzieć, że z każdą podejrzaną sytuacją w świecie online mogą zgłosić się do przełożonego, który okaże im empatię i wsparcie. Nawet jeśli ostatecznie ich obawy będą nieuzasadnione.

Jeśli interesuje Cię tematyka bezpieczeństwa, to koniecznie przeczytaj nasz wpis na temat bezpieczeństwa ERP w chmurze! Poznaj również aktualne wyzwania dla biura rachunkowego w cyfrowej rzeczywistości.