1. Strona główna
  2. Blog
  3. Co czeka rynek handlu detalicznego i ERP w 2019 roku?

Zbliżający się koniec roku to dobry moment nie tylko na podsumowanie minionych 12 miesięcy, ale również na przewidywanie tego, co może wydarzyć się w kolejnym roku. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, co czeka rynek handlu detalicznego i ERP w 2019 roku.

Systemy ERP pomagają wielu firmom z różnych branż zwiększać efektywność ich codziennej działalności i usprawniać procesy zarządzania przedsiębiorstwem. Branża handlu detalicznego jest jednym z największych beneficjentów oprogramowania ERP na świecie. W związku z tym dostawcy oprogramowania ERP nieustannie pracują nad tworzeniem wydajniejszych i bardziej skutecznych rozwiązań dla firm z tej branży. Czego powinniśmy spodziewać się w 2019 roku? Poniżej znajdziecie 3 najważniejsze trendy ERP, które po prostu trzeba śledzić w branży handlu detalicznego w kolejnych 12 miesiącach.

1. kolejny wzrost udziału w rynku systemów erp w chmurze

Wiele razy wspominaliśmy już o tym, że coraz więcej dostawców oprogramowania ERP przenosi swoją uwagę na rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej. Nie mamy wątpliwości, że rok 2019 będzie tym, w którym systemy ERP w chmurze zyskają jeszcze szerszy udział w rynku branży detalicznej. Eksperci szacują, że do 2020 roku rynek oprogramowania ERP w chmurze będzie wart około 26,5 miliarda dolarów.

ZOBACZ TEŻ: WSZYSTKO, CO TRZEBA WIEDZIEĆ O ELEKTRONICZNYCH SPRAWOZDANIACH FINANSOWYCH

Podczas gdy większość sprzedawców detalicznych przez lata swobodnie korzystała ze „stacjonarnego” oprogramowania ERP, wzrost popularności rozwiązań chmurowych ERP w ostatnich latach w niemal każdym sektorze biznesowym już dziś doprowadził do zwiększenia jego popularności również w dobrze prosperującej branży detalicznej. Systemy cloud ERP oferują korzyści skrojone na miarę potrzeb detalistów, w tym lepszą skalowalność, większe bezpieczeństwo i zwiększone wsparcie użytkownika.

2. chmura ERP w sektorze MŚP

Już w 2018 roku coraz więcej małych i średnich firm zaczęło korzystać z modułowych systemów ERP opartych na chmurze, takich jak np. krakowska enova365. W 2019 roku trend ten tylko nabierze tempa!

Zbyt długo producenci oprogramowania ERP koncentrowali się niemal wyłącznie na dużych firmach. Krajobraz na rynku oprogramowania szybko się jednak zmienia, a coraz więcej małych i średnich firm zaczęło w ostatnich latach korzystać z rozwiązań ERP. Nie umknęło to uwadze producentów, którzy zaczęli coraz większą uwagę przywiązywać do systemów ERP w modelu SaaS, cieszących się dużą popularnością w sektorze MŚP m.in. ze względu na elastyczność funkcji oraz przystępny model cenowy.

Dostawcy systemów ERP dodają coraz więcej funkcji i opcji, aby zaspokoić potrzeby firm z sektora MŚP. Producenci wreszcie dostrzegli ogromny potencjał rynku, który wcześniej przeoczyli.

3. Mniejsza koncentracja na starszych systemach ERP

Ubolewamy nad tym wielce, ale niestety wciąż wiele firm z sektora handlu detalicznego wykorzystuje starsze systemy ERP, które nie były aktualizowane od wielu lat. Plusem jest jednak fakt, że liczba użytkowników takich systemów systematycznie się zmniejsza. To z kolei powoduje, że dostawcy oprogramowania mniej koncentrują się na ulepszaniu starszych systemów ERP, a większość swoich zasobów koncentrują na rozwijaniu oprogramowania w chmurze.

ZOBACZ TEŻ: INITIUS NAGRODZONY PODCZAS KONFERENCJI PARTNERÓW SONETA W SZCZYRKU!

Podejrzewamy też, że zbliża się moment, w którym producenci nie dadzą wyboru użytkownikom i całkowicie zrezygnują z jakiegokolwiek wsparcia przestarzałych systemów. Tym samym „zachęcając” swoich klientów do ostatecznego przejścia na ERP w chmurze. Może nie nastąpi to jeszcze w 2019 roku, ale na pewno rynek zbliża się do tego momentu wielkimi krokami.