1. Strona główna
  2. Blog
  3. Wszystko, co chcesz wiedzieć o systemie ERP w chmurze, ale boisz się zapytać

Bez względu na to, czy korzystasz już z systemu ERP w tradycyjnej formie, czy też dopiero planujesz swoje pierwsze wdrożenie, oto co powinieneś wiedzieć, aby podjąć właściwe dla Twojego biznesu decyzje.

W większości naszych ostatnich artykułów przekonujemy Was – mamy nadzieję, że skuteczne – że przyszłość systemów ERP jest w chmurze. Dziś pomożemy Wam pozbyć się reszty wątpliwości, które mogą jeszcze zaprzątać Wasze myśli w zakresie oprogramowania ERP w chmurze.

Dlaczego coraz więcej oprogramowania dostępne jest w chmurze?

W przeszłości firmy rozważające oprogramowanie w chmurze były przyciągane znacznymi oszczędnościami. Możliwość korzystania np. z systemu cloud ERP w ramach miesięcznej subskrypcji zapewniała firmom możliwość wykorzystania wydatków operacyjnych w przeciwieństwie do wydatków inwestycyjnych. Była to nie tylko znaczna oszczędność, ale również wygoda – przedsiębiorstwa mogły bowiem zrezygnować z inwestycji w serwery oraz specjalną infrastrukturę komputerową.

Wzrost popularności cloud computing szybko wyrównał szanse, umożliwiając nawet najmniejszym firmom szybkie przeskoczenie firm o bardziej ugruntowanej pozycji. To z kolei wymusza na wszystkich firmach z danej branży większą konkurencyjność, co tylko poprawia jakość ich produktów i usług.

sprawdź też: WSZYSTKO, CO TRZEBA WIEDZIEĆ O ELEKTRONICZNYCH SPRAWOZDANIACH FINANSOWYCH

Na korzyść ERP w chmurze przemawia także fakt, iż przedsiębiorcy nie chcą czekać na implementacje oprogramowania, które trwa rok lub nawet dłużej, aby przekonać się czy dane oprogramowanie generuje zyski dla danego biznesu. Firma Nucleus Research w raporcie z grudnia 2017 roku obliczyła, że wdrożenie oprogramowania w chmurze zapewnia 3,2-krotny zwrot z inwestycji!

Co z bezpieczeństwem korzystania z systemu ERP w chmurze?

Bezpieczeństwo zawsze stanowi obawę przed wdrożeniem nowej technologii, bez względu na to, jak daleko posunie się technologia. Tak samo jak powstaje nowe innowacyjne oprogramowanie, tak samo ewoluują zagrożenia. Każdy rodzaj oprogramowania jest podatny na wirusy i luki w zabezpieczeniach, niezależnie od tego, czy dane są przechowywane na firmowych serwerach czy w chmurze.

Powinniście jednak wiedzieć, że systemy ERP w chmurze oferują szereg korzyści, także w zakresie bezpieczeństwa, które wyprzedzają rozwiązania stosowane w klasycznym oprogramowaniu. Warto w tym miejscu podkreślić, że krakowski producent oprogramowania ERP enova365 – firma Soneta, priorytetowo traktuje kwestie bezpieczeństwa i nieustannie testuje system ERP enova365 właśnie pod tym kątem.

Jedną z przewag rozwiązań w chmurze jest to, że system cloud ERP jest automatycznie uaktualniany przez dostawcę ERP znacznie częściej niż klasyczne oprogramowanie serwerowe. Dzięki temu jesteś stale i konsekwentnie chroniony najnowszymi łatkami bezpieczeństwa.

Co więcej, infrastruktura w chmurze wykorzystuje obecnie najnowszą technologię sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do wykrywania i usuwania luk na dużą skalę, nawet przed ich wykorzystaniem przez przestępców. Fizyczne bezpieczeństwo centrów danych dla czołowych światowych dostawców platform chmurowych jest tak rygorystyczne i oparte na technologii, że byłoby bardzo kosztowne i po prostu nieopłacalne, aby jedna firma próbowała replikować je na swoich własnych obiektach.

Widzicie zatem, że mit pod tytułem “dane w chmurze są bardziej podatne na zagrożenia” zdecydowanie mija się z prawdą. Jest wręcz odwrotnie – chmura jest prawdopodobnie bezpieczniejsza niż klasyczne oprogramowanie serwerowe.

Rola Cloud ERP w efektywnej “cyfrowej transformacji”

Jedną z największych korzyści płynących z korzystania z systemu ERP w chmurze jest fakt, że może on pomóc w przygotowaniu firmy do przyszłych zmian i wyzwań. Dzięki swojej skalowalności i elastyczności, w szczególności z perspektywy procesu integracji, ma to duże znaczenie dla przyszłości Twojego biznesu. Zwłaszcza gdy patrzysz w przyszłość i rozważasz przyszłe potrzeby.

SPRAWDŹ TEŻ: CO CZEKA RYNEK HANDLU DETALICZNEGO I ERP W 2019 ROKU?

Czy może dojść do przejęcia innego biznesu lub fuzji z inną firmą? Czy plany rozwoju obejmują globalną lub krajową strategię ekspansji? Czy zostaną zainicjowane nowe inicjatywy dotyczące m.in. maszyn czy robotyki lub internetu rzeczy? Tego typu pytania nieustannie zaprzątają głowy ambitnych przedsiębiorców.

Dla każdego z powyższych scenariuszy rozwoju biznesu chmura zapewnia łatwą integrację, pomagając w łączeniu pracowników, procesów, danych oraz innych fizycznych zasobów.

Oprogramowanie ERP zawsze kojarzone było ze zwiększeniem efektywności działania i konkurencyjności firmy. “Dziś” i w przyszłości priorytetem staje się dostarczanie inteligentnych rozwiązań, które umożliwiają błyskawiczne wyciąganie wniosków i podejmowanie przewidywalnych decyzji dotyczących przyszłych działań, tak aby budować przewagę konkurencyjną również w erze cyfrowej. Idealnym narzędziem do tego są właśnie systemy ERP w chmurze obliczeniowej.