1. Strona główna
  2. Blog
  3. Rozwiązanie chmurowe czy On-Premise? Cz.2

Kluczowym elementem dla wyboru modelu systemu ERP nie jest już wielkość firmy, a czas i koszt związany z wdrożeniem, czy potencjał technologiczny przedsiębiorstwa. W zależności od branży, przejście do chmury może odbywać się natychmiastowo lub etapowo. Czy jednak chmura to obowiązek, z którym będzie mierzył się każdy biznes? Zapraszamy do drugiej części artykułu.

Szybkość wdrożenia

Wdrożenie systemu ERP do zarządzania przedsiębiorstwem na własnej infrastrukturze może potrwać nawet do kilku lat. Wiąże się to z prowadzeniem wieloetapowego procesu związanego z analizą przedwdrożeniową, wyboru dostawcy, testów oprogramowania, szkolenia pracowników czy zabezpieczenia danych. Warto również zwrócić na aktualizacje systemu – czy są kompatybilnie wstecznie i jak wpływają np. na optymalizację procesów.

ZOBACZ TEŻ: ROZWIĄZANIE CHMUROWE CZY ON-PREMISE? CZ.1

W przypadku rozwiązań chmurowych, trwa to od kilku, do kilkunastu tygodni. Wstępne wdrożenie np. rozwiązania Microsoft Dynamics 365 zajmuje od kilku, do kilkunastu dni. Dostęp do aplikacji jest natychmiastowy i nie wiąże się z przeprowadzeniem skomplikowanych, technicznych instalacji. Korzystanie z systemu może odbyć się z każdego miejsca posiadającego dostęp do Internetu. Aktualizacje systemu i poprawki wdrażane są automatycznie przez usługodawcę.

Wykorzystanie rozwiązania chmurowego to nie jest kwestia „czy” tylko „kiedy”. Klienci powinni świadomie budować strategię migracji do rozwiązań chmurowych i realizować ją przy pomocy firm wdrożeniowych. Szczególnie warto pochylić się nad rozwiązaniem ewolucyjnym i zastosowaniem chmury hybrydowej. Dzięki temu rozwiązaniu, klient może przejść od starszych do najnowocześniejszych technologii w sposób płynny.

Jednakże, systemy ERP w modelu On-Premise mają swoje zalety, które doceni bardziej konserwatywny biznes. Dostęp do zasobów przedsiębiorstwa może być ograniczony tylko do obszarów firmy, a co za tym idzie, wszelkie dane pozostają wewnątrz organizacji.

ZOBACZ TEŻ: PRACA ZDALNA W ENOVA365

Rozwiązania chmurowe pozwalają także rozszerzyć funkcje systemu ERP On-Premise bez przeprowadzania długotrwałych wdrożeń, tym samym zmniejszając ryzyko wynikające z transakcji, oddając rozwiązanie do dyspozycji użytkowników w znacznie krótszym czasie.

Firmy mogą rozważać wiele wariantów pracy w chmurze, natomiast warunkiem koniecznym jest ustalenie właściwej strategii. Każde rozwiązanie zależy od możliwości firmy, biznesu oraz celów, które stawia sobie przedsiębiorstwo. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalistów posiadających doświadczenie w tym obszarze.