1. Strona główna
  2. Blog
  3. Rozwiązanie chmurowe czy On-Premise? Cz.1

W dobie rewolucji cyfrowej przechodzenie na rozwiązania chmurowe stało się trendem w biznesie. Kluczowym elementem dla wyboru modelu systemu ERP nie jest już wielkość firmy, a czas i koszt związany z wdrożeniem, czy potencjał technologiczny przedsiębiorstwa. W zależności od branży, przejście do chmury może odbywać się natychmiastowo lub etapowo. Czy jednak chmura to obowiązek, z którym będzie mierzył się każdy biznes?

Dopasowanie możliwości systemu

Dla branży sprzedażowej oraz e-commerce oferta chmury będzie najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem, ze względu na mobilność i gwarancję dostępu z każdego miejsca. Dzięki temu nie muszą budować własnej infrastruktury, aby zapewnić dostępność usług czy wysoki poziom obsługi klienta. Dodatkowo, firmy nie muszą liczyć się z koniecznością zakupu i utrzymywania, a także administrowania zasobów IT.

Firmy produkcyjne będą poszukiwać rozwiązań dostosowanych do sterowania procesami produkcyjnymi, które gwarantują ciągłość procesów w firmie. Kluczowa w tym miejscu będzie architektura wykorzystywanych w produkcji systemów i możliwość integracji. Przesyłanie sporej ilości danych zbieranych przez systemy do chmury wymaga szybkiego łącza internetowego, co może generować niepotrzebne koszty, jeśli dane wykorzystywane są wyłącznie lokalnie.

ZOBACZ TEŻ: POZNAJ KOSZT WDROŻENIA ERP

Koszty utrzymania

Jednym z argumentów przemawiających za przyjęciem ERP w chmurze są niższe koszty użytkowania rozwiązania – a w zasadzie rozłożenie ich w czasie za pomocą modelu subskrypcyjnego. Minimalizowanie nakładów inwestycyjnych jest często ważniejsze dla firm niż wyższe koszty operacyjne. Przy wyborze rozwiązania chmurowego klienci nie są zmuszeni do wydawania sporych nakładów finansowych w zaawansowaną infrastrukturę serwerową oraz jej obsługę. Te obowiązki przejmuje dostawca usług. Co więcej, w rozwiązaniach chmurowych, np. Microsoft Azure, możesz dobierać odpowiednie zasoby na każdą sytuację. Jeśli firma jest w fazie początkowego rozwoju i nie potrzebuje ogromnej mocy obliczeniowej czy wielkich zasobów przestrzeni dyskowej – w chmurze wykorzystuje wyłącznie tyle, ile potrzebuje na działanie. Jeśli firma jest w peaku sezonu – może wykorzystać większą powierzchnię w chmurze. Skalowalność pomaga zachować elastyczność i dopasować wydatki do sezonowości, a także przestojów w branży, wynikających np. z pandemii.

ZOBACZE TEŻ: ROZWIĄZANIA PLATFORMY MICROSOFT AZURE

Firmy korzystające z rozwiązania On-Premise np. w branży produkcyjnej najczęściej posiadają już skonfigurowaną i zabezpieczoną serwerownie, a także w swojej kadrze posiadają specjalistów z branży IT lub korzystają z usług firm zewnętrznych w tym zakresie. Jeśli infrastruktura jest kompatybilna z oprogramowaniem, klient ponosi wyłącznie koszty samego rozwiązania oraz ewentualne koszty jego wdrożenia. W dłuższej perspektywie może to być bardziej opłacalna inwestycja, jednakże ciągła modyfikacja własnej infrastruktury serwerowej może zwiększyć sztywność rozwiązania, przez co koszty użytkowania rosną, jednocześnie zamykając drogę do innowacji.