W dobie rewolucji cyfrowej przechodzenie na rozwiązania chmurowe stało się trendem w biznesie. Kluczowym elementem dla wyboru modelu systemu ERP nie jest już wielkość firmy, a czas i koszt związany z wdrożeniem, czy potencjał technologiczny przedsiębiorstwa. W zależności od branży, przejście do chmury może odbywać się natychmiastowo lub etapowo. Czy jednak chmura to obowiązek, z którym będzie mierzył się każdy biznes?
Dopasowanie możliwości systemu
Dla branży sprzedażowej oraz e-commerce oferta chmury będzie najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem, ze względu na mobilność i gwarancję dostępu z każdego miejsca. Dzięki temu nie muszą budować własnej infrastruktury, aby zapewnić dostępność usług czy wysoki poziom obsługi klienta. Dodatkowo, firmy nie muszą liczyć się z koniecznością zakupu i utrzymywania, a także administrowania zasobów IT.
Firmy produkcyjne będą poszukiwać rozwiązań dostosowanych do sterowania procesami produkcyjnymi, które gwarantują ciągłość procesów w firmie. Kluczowa w tym miejscu będzie architektura wykorzystywanych w produkcji systemów i możliwość integracji. Przesyłanie sporej ilości danych zbieranych przez systemy do chmury wymaga szybkiego łącza internetowego, co może generować niepotrzebne koszty, jeśli dane wykorzystywane są wyłącznie lokalnie.
ZOBACZ TEŻ: POZNAJ KOSZT WDROŻENIA ERP
Koszty utrzymania
Jednym z argumentów przemawiających za przyjęciem ERP w chmurze są niższe koszty użytkowania rozwiązania – a w zasadzie rozłożenie ich w czasie za pomocą modelu subskrypcyjnego. Minimalizowanie nakładów inwestycyjnych jest często ważniejsze dla firm niż wyższe koszty operacyjne. Przy wyborze rozwiązania chmurowego klienci nie są zmuszeni do wydawania sporych nakładów finansowych w zaawansowaną infrastrukturę serwerową oraz jej obsługę. Te obowiązki przejmuje dostawca usług. Co więcej, w rozwiązaniach chmurowych, np. Microsoft Azure, możesz dobierać odpowiednie zasoby na każdą sytuację. Jeśli firma jest w fazie początkowego rozwoju i nie potrzebuje ogromnej mocy obliczeniowej czy wielkich zasobów przestrzeni dyskowej – w chmurze wykorzystuje wyłącznie tyle, ile potrzebuje na działanie. Jeśli firma jest w peaku sezonu – może wykorzystać większą powierzchnię w chmurze. Skalowalność pomaga zachować elastyczność i dopasować wydatki do sezonowości, a także przestojów w branży, wynikających np. z pandemii.
ZOBACZE TEŻ: ROZWIĄZANIA PLATFORMY MICROSOFT AZURE
Firmy korzystające z rozwiązania On-Premise np. w branży produkcyjnej najczęściej posiadają już skonfigurowaną i zabezpieczoną serwerownie, a także w swojej kadrze posiadają specjalistów z branży IT lub korzystają z usług firm zewnętrznych w tym zakresie. Jeśli infrastruktura jest kompatybilna z oprogramowaniem, klient ponosi wyłącznie koszty samego rozwiązania oraz ewentualne koszty jego wdrożenia. W dłuższej perspektywie może to być bardziej opłacalna inwestycja, jednakże ciągła modyfikacja własnej infrastruktury serwerowej może zwiększyć sztywność rozwiązania, przez co koszty użytkowania rosną, jednocześnie zamykając drogę do innowacji.
Sprawdź nasze pozostałe artykuły!