1. Strona główna
  2. Blog
  3. JPK jako impuls do wprowadzenia nowej kultury organizacyjnej w firmie

Można odważnie stwierdzić, że procedura wdrażania systemu raportowania z wykorzystaniem JPK wśród rodzimych przedsiębiorców z każdym tygodniem nabiera tempa. Obowiązkiem tym objęte są już nie tylko duże przedsiębiorstwa, a także te mniejsze i średnie. Okazuje się, że wdrożenie systemu JPK może stanowić doskonały impuls do wprowadzenia nowej kultury organizacyjnej w firmie oraz automatyzacji części procesów.

Największe przedsiębiorstwa pierwsze dane w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego na bramkę Ministerstwa Finansów wysłały w sierpniu 2016 roku. W lutym br. z zadaniem tym zmierzyły się również firmy z sektora MŚP. Od początku stycznia 2018 roku, obowiązkiem tym zostaną objęci także wszyscy mikroprzedsiębiorcy. Możemy więc śmiało stwierdzić, iż proces wdrażania zmian związanych z JPK, jako nowym standardem cyfrowych rozliczeń VAT postępuje sprawnie i efektywnie, a przynajmniej według zaplanowanego przez ustawodawcę harmonogramu.

Zobacz też: System ERP, czyli jedyny pracownik Twojej firmy, który… nie ma urlopu

Jednak w praktyce okazuje się, że nie do końca jest aż tak „różowo”. Okazuje się, że proces przesyłania informacji zwrotnych przez fiskusa nie przebiega już tak sprawnie. Dużym nadużyciem byłoby stwierdzenie, że wszystkie (albo nawet większość) dane, które przeszły przez bramkę ministerstwa, są prawidłowe. Istnieje w pełni uzasadnione prawdopodobieństwo, że po dokładniejszej weryfikacji ze strony Ministerstwa Finansów przesłanych dotychczas informacji, konieczne będzie przeprowadzenie korekt. Jednocześnie nie ma wątpliwości, że z każdym kolejnym miesiącem, a co za tym idzie następnym przesłanym plikiem JPK, maleje liczba pytań i wątpliwości przedsiębiorców.

JPK jako początek nowej – cyfrowej – rzeczywistości skarbowej

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego to zaledwie początek zmian, które zostaną zrealizowane przez fiskusa w celu digitalizacji kontroli podatkowych. Oprócz JPK należy w tym miejscu wymienić m.in. elektroniczny rejestr faktur, e-faktury, elektroniczne paragony czy limit płatności gotówkowych. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że tego typu zmiany są nieodzowne. Im szybciej zostaną prawidłowo wprowadzone, tym szybciej korzyści odniosą obie strony – przedsiębiorcy oraz sam fiskus. Wspomniane modyfikacje są po prostu konieczne wobec m.in. zmieniających się z prędkością światła warunków rynkowych, ciągłego wzrostu znaczenia świata nowoczesnych technologii i gospodarki cyfrowej, a także decentralizacji organizacyjnej oraz geograficznej firm.

Nowa kultura organizacyjna w firmie

Już sama implementacja systemu raportowania JPK sprawiła, że firmy musiały wprowadzić we własnych strukturach zmiany na kilku płaszczyznach. Proces ten wymaga również współpracy specjalistów z zakresu IT, analityki, finansów i księgowości. Widzimy zatem, że jest to zadanie z gatunku tych kompleksowych. Aczkolwiek jeśli Twoja firma nie potraktuje go wyłącznie w kategoriach przykrego obowiązku narzuconego przez ustawodawcę, wówczas stanie się on dla Twojego przedsiębiorstwa bodźcem do wprowadzenia zmian strategicznych również na innych płaszczyznach, które pozwolą zautomatyzować procesy rozliczeniowe. To z kolei doprowadzi do zaoszczędzenia wielu zasobów, które mogą zostać wykorzystane do działań stricte biznesowych.

Sprawdź również: Chcesz wdrożyć system ERP w chmurze? Przed Tobą 3 wyzwania

Każda rewolucja niesie za sobą poważne zmiany. Nie inaczej jest w przypadku JPK, który w pewien sposób zmusza przedsiębiorców do wprowadzania strategicznych modyfikacji w swoich firmach. Nie ma jednak wątpliwości, że ich właściwa implementacja zaowocuje, już w niedalekiej przyszłości, licznymi korzyściami na wielu płaszczyznach wewnątrz przedsiębiorstw.