1. Strona główna
  2. Blog
  3. Pracownicze Plany Kapitałowe – co trzeba o nich wiedzieć w 2020 roku

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to nowa inicjatywa pracowniczego programu emerytalnego. Przedsiębiorco, sprawdź, co musisz o nich wiedzieć!

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

PPK to nowa inicjatywa realizowana w ramach programu emerytalnego, która weszła w życie na mocy ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych. Jej zasadniczym celem jest zapewnienie finansowego bezpieczeństwa około 11 milionom Polaków. Autorzy projektu przekonują, że PPK to pierwszy powszechny program, w którym na przyszłość finansową obywateli składają się: pracodawca, pracownik oraz budżet państwa.

Od 1 lipca 2019 roku, regularnie co pół roku, kolejne grupy przedsiębiorców są włączane do sieci Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jako pierwsze dołączyły największe przedsiębiorstwa – zatrudniające powyżej 250 pracowników. Następnie 1 stycznia 2020 roku do PPK przystąpiły firmy zatrudniające od 50 do 249 osób, a 1 lipca br. firmy zatrudniające 20-49 osób. W ostatniej turze – 1 stycznia 2021 roku – do systemu dołączą wszystkie pozostałe firmy.

PPK – obowiązkowe czy dobrowolne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać po lekturze harmonogramu dołączania kolejnych przedsiębiorców w struktury PPK. Z jednej strony każdy pracodawca nie ma wyboru i musi dołączyć do programu.

Natomiast sam pracownik może zrezygnować z uczestnictwa w PPK. Aby to zrobić, wystarczy takową rezygnację złożyć swojemu pracodawcy na piśmie. Należy też pamiętać, że co 4 lata pracownik automatycznie wraca w struktury PPK (zostaje o tym poinformowany przez pracodawcę).

W takiej sytuacji należy ponownie złożyć pisemną rezygnację. W razie zmiany zdania, nie ma żadnych przeszkód, aby w dowolnym momencie wrócić do PPK.

Wysokość składek i wypłaty środków z PPK

Wpłaty na PPK dokonywane są zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę. Zatrudniony, w zależności od wysokości swoich zarobków i chęci dokonania dodatkowej inwestycji, będzie wpłacał na PPK od 1,5 do 4 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Drugie tyle – minimalnie 1,5 proc., a maksymalnie 4 proc. wynagrodzenia – dołoży pracodawca. Zatem na konto danego pracownika powinna wpływać kwota w przedziale 3,5-8 proc. w skali miesiąca.

Przejdźmy teraz do przyjemniejszej części – wypłaty. Środki zgromadzone z tytułu Pracowniczych Planów Kapitałowych zostaną wypłacone po ukończeniu 60. roku życia przez daną osobę. Cezura ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.