1. Strona główna
  2. Blog
  3. Poznaj 4 konkretne opcje dofinansowania zakupu systemu ERP

Wielu przedsiębiorców wciąż nie korzysta z systemu ERP. Wielu z nich jako główny powód podaje brak środków na inwestycję w takie oprogramowanie. Dlatego dziś przedstawiamy 4 konkretne możliwości dofinansowania zakupu systemu ERP.

Opcja nr 1 – dofinansowanie na system ERP w leasingu

Być może dla niektórych przedsiębiorców będzie to zaskakujące, ale oprogramowanie również możemy “wziąć w leasing”. Firma leasingowa kupuje dany system, a przedsiębiorca korzysta z niego i spłaca w ratach. Mamy dwie formy leasingu do wyboru – leasing operacyjny oraz finansowy.

Pierwsza z nich polega na tym, że oprogramowanie w całości należy do leasingodawcy. Przedsiębiorca w kosztach uzyskania przychodu może uwzględnić raty leasingowe oraz wszystkie inne opłaty. Po zakończeniu umowy możemy również nabyć leasingowaną usługę.

Zaś w przypadku leasingu finansowego przedmiot prawnie należy do nas. Pozwala to nam na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych, a w koszty możemy “wrzucić” tylko część odsetkową rat. Oczywiście po zakończeniu umowy stajemy się właścicielem systemu, z którego korzystamy.

Leasing systemu ERP daje nam możliwość poczynienia pokaźnej inwestycji, która nie narusza znacząco zasobów finansowych przedsiębiorstwa. W tej formie dofinansowania ERP firma zyskuje nowe możliwości rozwojowe, które przenoszą ją na wyższy poziom, stosunkowo niskim kosztem.

Opcja nr 2 – dofinansowanie na ERP w chmurze

To rozwiązanie zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność. Przedsiębiorca zamiast płacić za licencję z góry, zyskuje możliwość korzystania z oprogramowania ERP w modelu stałej okresowej płatności abonamentowej. W praktyce można powiedzieć, że wynajmujemy dany system. Mamy do wyboru dwa modele rozliczeniowe – SaaS (System as a Service, system instalowany jest na serwerze należącym do właściciela oprogramowania) oraz Pay per Use (oprogramowanie instalowane jest na serwerze własnym klienta).

Główną zaletą tego modelu jest dostęp do oprogramowania z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie (wystarczy dostęp do Internetu). Wszystkie aktualizacje są wliczone w cenę naszego abonamentu. Zakres funkcjonalności, a co za tym idzie wysokość płatności, możemy dobierać do konkretnych potrzeb firmy w danym momencie – spośród ERP opierających się na modelu chmurowym warto sprawdzić enova365 oraz Microsoft Azure.

Opcja nr 3 – dofinansowanie do ERP z dotacji unijnych

Możliwość, która ma swoje wady i zalety, ale wciąż warto ją poważnie rozważyć. Zasadniczym celem dotacji z UE jest zwiększanie innowacyjności oraz poprawianie konkurencyjności rodzimych przedsiębiorców. Korzystając z takiej formy dofinansowania na system ERP lub zakup innego systemu IT musimy liczyć się z tym, że konieczny będzie również pewien wkład własny. Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie dofinansowania ze środków unijnych, musimy wybrać takie oprogramowanie, które jest bezpośrednio związane z przedmiotem prowadzonej przez firmę działalności (np. księgowa prędzej otrzyma dotację na program do księgowości niż program graficzny).

Wadą tej formy jest duża liczba dokumentów, które trzeba przygotować, aby otrzymać i później rozliczyć dotację. Kolejna wada to czas procedowania wniosku. Może się zdarzyć, że cała procedura potrwa nawet kilka miesięcy.

Opcja nr 4 – dofinansowanie ERP dzięki dotacji na stworzenie miejsca pracy

Na pierwszy rzut oka to najmniej oczywista z opcji. Jednak nie powinniśmy jej lekceważyć! Powiatowe Urzędy Pracy prowadzą specjalne programy, w ramach których udzielają przedsiębiorcom pomocy finansowej na stworzenie albo doposażenie nowego miejsca pracy. Część takiego dofinansowania można wykorzystać właśnie na zakup specjalistycznego oprogramowania ERP.

Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby skorzystać z tej możliwości dofinansowania do ERP? Przede wszystkim musimy prowadzić działalność gospodarczą od minimum 6 miesięcy. Przedsiębiorca musi mieć również klarowną sytuację finansową – brak zaległości oraz długów. Ostatni kluczowy warunek to utrzymanie stworzonego miejsca pracy przez przynajmniej 24 miesiące.

Sama procedura rozpatrzenia wniosku działa dość sprawnie – urząd ma na to ustawowe 30 dni. W przypadku pozytywnej decyzji, przedsiębiorca podpisuje umowę z Powiatowym Urzędem Pracy lub oddziałem PFRON.