1. Strona główna
  2. Blog
  3. Nowy JPK_VAT wprowadzi dodatkowe obowiązki dla firm rozliczających podatek VAT

Już od 1 października 2020 zacznie obowiązywać nowy JPK_VAT, który nałoży na wszystkie firmy rozliczające podatek VAT dodatkowe obowiązki.

Jakie zmiany w JPK w 2020?

Jeśli jesteś płatnikiem podatku VAT, wówczas datę 1 października 2020 roku powinieneś podkreślić w swoim kalendarzu grubą czerwoną kreską! Właśnie od tego dnia zacznie obowiązywać nowy JPK_VAT.

W tej chwili przedsiębiorcy muszą składać oddzielnie deklaracje VAT-7/7K i JPK_VAT. Od października wszystkie informacje będą wysyłane w jednym pliku. Fiskus przekonuje, że zmiany mają na celu uproszczenie systemu raportowania danych związanych z podatkiem VAT. Czy jednak uda się ten cel zrealizować, skoro nowy JKP_VAT nałoży na przedsiębiorców więcej trudności w rozliczeniu z podatku VAT?

Nowy JPK_VAT – jakie dodatkowe obowiązki nałoży na przedsiębiorców?

Główny nowy obowiązek, który nałożony zostanie na wszystkie firmy rozliczające VAT, to konieczność oznaczania określonych przez Ministerstwo Finansów towarów oraz usług symbolami: GTU_01 – GTU_13. Pełna lista oznaczeń znajduje się w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 roku.

Od 1 października 2020 zacznie obowiązywać:

JPK_V7M – dla przedsiębiorców rozliczających się co miesiąc (w pliku znajdzie się zarówno część ewidencyjna, jak również deklaracyjna).

JPK_V7K – dla przedsiębiorców rozliczających się co kwartał (przedsiębiorca co miesiąc będzie zobowiązany wysyłać część ewidencyjną, a po każdym kwartale zarówno część ewidencyjną, jak i deklaracyjną).

Jak przygotować się na nowy JPK_VAT?

Teoretycznie może wydawać się, że do października zostało jeszcze sporo czasu. W praktyce jednak nieco ponad 6 tygodni to bardzo mało czasu, aby przystosować swoją firmę do nowej rzeczywistości raportowania JPK_VAT. Dlatego warto już dziś poczynić konkretne kroki w tej materii, zwłaszcza, że kara za każdy błąd wynosi 500 zł.

Co zatem zrobić już teraz? Zacznij od dostosowania narzędzi (mamy na myśli nie tylko system księgowy) do nowych realiów. Będzie to fundamentalny krok, który wyznaczy kierunek następnych działań.

Ps. jeśli system ERP, z którego aktualnie korzystasz ogranicza Cię w jakimś stopniu, sprawdź oprogramowanie enova365, które bezproblemowo pomożemy wdrożyć w razie potrzeby.