1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jaki system ERP wybrać – na własność czy jako usługę w chmurze?

Zanim wybierzemy konkretny system ERP musimy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na jedno pytanie – wybieramy oprogramowanie instalowane lokalnie czy usługę w chmurze?

W dzisiejszym artykule chcemy sprawdzić, który system ERP wybrać i porównać oba rozwiązania w 4 najbardziej istotnych kategoriach: koszty, infrastruktura, aktualizacje oraz elastyczność.

Spis treści

System ERP instalowany lokalnie czy jako usługa w chmurze – koszty

Instalacja lokalnego oprogramowania ERP wiąże się z koniecznością poniesienia przez firmę jednorazowego dużego kosztu. Klient otrzymuje licencję na własność i może korzystać z rozwiązania bezterminowo. Trzeba do tego jeszcze doliczyć koszty zabezpieczenia oraz eksploatacji sprzętu.

W przypadku systemu ERP w chmurze użytkownik płaci stałą opłatę miesięczną za licencję umożliwiającą korzystanie z oprogramowania. Taki model eliminuje wysoki próg wejścia dla wielu firm w postaci dużej jednorazowej opłaty na starcie. Warto też podkreślić, że wszelkie koszty utrzymania, konserwacji czy aktualizacji spoczywają na barkach dostawcy oprogramowania.

System ERP lokalnie czy w chmurze? Infrastruktura

A jaki system ERP wybrać w zależności od infrastruktury? Instalacja lokalnego oprogramowania ERP odbywa się na serwerze klienta. Z kolei ERP w chmurze bazuje na infrastrukturze usługodawcy.

Jak wybrać system ERP? Aktualizacje

Instalacja systemu to jedna sprawa. Jednak przynajmniej równie ważna jest regularna aktualizacja systemu podczas odpowiedzi na pytanie, który system ERP wybrać. W przypadku rozwiązania lokalnego to firma musi sama pilnować wszystkich aktualizacji i decydować o ich przeprowadzeniu. Takie rozwiązanie generuje dodatkowe koszty, a także zwiększa ryzyko przegapienia potencjalnie kluczowej aktualizacji. Brak takowej może rodzić potencjalnie negatywne konsekwencje dla danego biznesu.

Korzystając z oprogramowania ERP w chmurze klient nie musi zwracać uwagi na takie rzeczy — ma zawsze pewność, że pracuje na najnowszej wersji oprogramowania. O wszystko troszczy się usługodawca.

Jaki system ERP pod względem elastyczności?

Co w przypadku, gdy potrzebujemy zwiększyć możliwości systemu o nowe opcje? W przypadku oprogramowania lokalnego jedyne wyjście to wykupienie dodatkowych modułów na własność. Czeka nas zatem kolejna spora jednorazowa inwestycja.

Znacznie większą elastyczność daje nam usługa w chmurze. W zależności od potrzeb naszej firmy oraz okresu możemy manipulować dostępnymi modułami. Potrzebujesz więcej usług w sezonie na Twoje produkty lub usługi? Nie ma problemu — zwiększasz je na ten czas, a po sezonie wracasz do wcześniejszych wartości. W zależności od bieżących potrzeb możesz manipulować zakresem usług w ramach swojego planu rozliczeniowego.

Zobacz także, jak ERP wpływa na ROI. Zapraszamy do lektury!