1. Strona główna
  2. Blog
  3. JPK dla małych i średnich firm obowiązkowy od 1 stycznia 2017! Co musisz o nim wiedzieć?

Od 1 stycznia 2017 roku zaczął obowiązywać przepis, na mocy którego wszystkie firmy z sektora MŚP będą musiały comiesięcznie dostarczać organom podatkowym Jednolity Plik Kontrolny. Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Jednolity Plik Kontrolny to format pliku, w którym zawarte są najważniejsze informacje na temat działalności firmy prowadzonej przez podatnika (księgi i dowody księgowe). Przedsiębiorcy – zgodnie z przepisami prawa – są zobowiązani, żeby plik ten przekazywać organom podatkowym raz w miesiącu lub na wezwanie fiskusa. Jednolity Plik Kontrolny posiada uzgodnioną strukturę logiczną, która składa się z 7 elementów: księgi rachunkowe (JPK_KR), wyciąg bankowy (JPK_WB), magazyn (JPK_MAG), ewidencje zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT), faktury VAT (JPK_FA), podatkowa księga przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR) oraz ewidencja przychodów (JPK_EWP).

JPK pojawił się oficjalnie w polskich przepisach podatkowych 1 lipca 2016 roku. Wówczas zostały nim objęte największe przedsiębiorstwa – zatrudniające powyżej 250 pracowników oraz generujące więcej niż 50 milionów euro obrotów rocznie. Natomiast już od 1 stycznia 2017 roku do grona firm zobligowanych do korzystania z Jednolitego Pliku Kontrolnego dołączą małe i średnie firmy – zatrudniające więcej niż 9 pracowników oraz generujące obroty powyżej 2 milionów euro rocznie.

Co w praktyce oznacza konieczność wysyłania JPK dla MŚP?

Otóż, przedsiębiorcy z sektora MŚP już od 1 stycznia 2017 będą musieli comiesięcznie i bez wezwania fiskusa wysyłać na specjalną bramkę Ministerstwa Finansów plik przygotowany w formacie JPK. Wprowadzone zmiany organy podatkowe tłumaczą potrzebą usprawnienia kontroli wszystkich procesów podatkowych oraz zwiększenie skuteczności w zakresie egzekucji podatków.

Z czysto informacyjnego obowiązku dodamy, iż od 1 stycznia 2018 roku obowiązkiem tym objęte będą również mikroprzedsiębiorstwa – poniżej 9 zatrudnionych pracowników i 2 milionów euro rocznych obrotów. Natomiast od 1 lipca 2018 roku korzystać z Jednolitego Pliku Kontrolnego będą musieli już wszyscy podatnicy!

JPK w enova365

Korzystając z systemu ERP enova365 w najmniejszym stopniu nie musisz obawiać się o generowanie oraz wysyłkę JPK do bramki Ministerstwa Finansów. Oprogramowanie zapewnia kompleksową obsługę wymagań fiskusa (w tym wszystkie wymienione wyżej struktury JPK). Co więcej, enova365 jest na bieżąco aktualizowana w tym zakresie, a co za tym idzie, nie musisz gorączkowo śledzić każdej zmiany w prawie podatkowym i sprawdzać czy ta została uwzględniona w wygenerowanym pliku JPK. System enova365 zrobi to za Ciebie!

JPK w systemie ERP enova365

Co wyróżnia system ERP enova365 w zakresie JPK na tle konkurencji?

1. Brak dodatkowych opłat

Jeśli posiadasz ważną licencję systemu enova365, wówczas funkcjonalności dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego otrzymujesz BEZPŁATNIE. Dotyczy to również wszelkich aktualizacji, wynikających np. ze zmian w przepisach prawa. Je również otrzymujesz ZA DARMO!

2. Rozwojowość

Oprogramowanie odpowiedzialne za cały proces przygotowania oraz wysyłki Jednolitych Plików Kontrolnych w systemie enova365 zostało tak zaprojektowane, żeby w razie potrzeby wprowadzenia aktualizacji i dostosowania oprogramowania do wymagań Ministerstwa Finansów, można było tego dokonać błyskawicznie.

3. Stabilność

Funkcja obsługi JPK została w oprogramowaniu enova365 rozwinięta na bazie korzystania z plików XML. W związku z tym, Drogi Użytkowniku, masz gwarancję stabilności, potwierdzonej wieloletnimi testami, rozwiązania w zakresie obsługi Jednolitych Plików Kontrolnych, które stosuje enova365.

4. Pełne bezpieczeństwo

System enova365 oferuje także szereg funkcji, które zapewniają pełne bezpieczeństwo danych generowanych na potrzeby JPK. Nie musisz obawiać się o ich weryfikację, jak i poprawność. O to wszystko zadba dedykowany mechanizm oprogramowania. W standardzie masz też dostęp do: repozytorium plików JPK, szczegółowych danych na temat osób, które przekazały i odebrały pliki, a także informacje o ich zawartości. Możesz również skorzystać z funkcji potwierdzenia wysłania pliku do fiskusa.

Umów się na DARMOWĄ konsultację ze specjalistą z firmy Initius – autoryzowanego partnera firmy Soneta (producenta systemu enova365).