1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak uniknąć porażki podczas wdrażania oprogramowania ERP?

W wielu dotychczas opublikowanych artykułach poruszaliśmy zagadnienie związane z wdrożeniem systemu ERP. Dziś spojrzymy na ten temat trochę pod innym kątem – powiemy Wam dlaczego niektóre wdrożenia systemów ERP nie spełniają oczekiwań firm. Podpowiemy też, jak się przed tym uchronić.

Niektóre przedsiębiorstwa traktują – mylnie – system ERP jako “złoty środek” czy swego rodzaju “automat”, który rozwiąże wszystkie ich wewnętrzne problemy. Kiedy po jego wdrożeniu okazuje się, że firma błyskawicznie nie osiąga przysłowiowych 200 proc. wzrostów, wśród decydentów pojawia się niezadowolenie i narzekanie na wdrożone oprogramowanie.

Tymczasem należy pamiętać, że system ERP jest NARZĘDZIEM. Samo oprogramowanie niekoniecznie poprawi wydajność firmy, zmniejszy liczbę towaru zalegającego w magazynie czy poprawi obsługę Klienta i organizację wewnętrznych procesów.

Aby w pełni wykorzystać możliwości oprogramowania ERP trzeba umieć odpowiednio wykorzystać jego możliwości, a także połączyć je z właściwymi działaniami pracowników. Tylko w takiej sytuacji można liczyć na pojawienie się oczekiwanych rezultatów.

Właściwe przywództwo, praca zespołowa i odpowiednia komunikacja to gwarancja udanego wdrożenia ERP

Implementacja ERP jest projektem i jak każdy musi zostać odpowiednio zaplanowana, a także właściwie zarządzana. Tylko w takim wariancie może zakończyć się sukcesem. Zatem zespół wdrożeniowy musi być nie tylko doświadczony i przygotowany pod względem merytorycznym, ale także mieć odpowiedniego lidera, który niejeden projekt ERP już w swojej zawodowej karierze przeprowadził.

Czytaj również: System ERP z perspektywy Twojego działu IT

Na taki właśnie team fachowców możesz liczyć podejmując współpracę z firmą Initius. Nasi eksperci pomogą Twoim pracownikom poznać wdrożone oprogramowanie ERP, wykorzystać w pełni jego potencjał i usprawnić codzienne zadania i obowiązki. Zobaczysz, jak zmieni się styl pracy Twojego firmowego zespołu, jak dodatkowo pozyskane przez nich informacje będę efektywnie wykorzystywane w wykonywaniu ich codziennych obowiązków.

Zakończona sukcesem implementacja systemu ERP potrzebuje również kompetentnego lidera po stronie firmy, w której oprogramowanie jest wdrażane. Podczas całego procesu musi on współpracować z firmą przeprowadzającą proces, ale przede wszystkim posiadać wizję tego, w jaki sposób ERP umożliwi dalszy rozwój firmy. Właśnie ten lider będzie również odpowiedzialny za wdrażanie dalszej strategii, związanej z wykorzystaniem systemu ERP na wszystkich szczeblach organizacji w kolejnych tygodniach i miesiącach.

Brak któregokolwiek z wymienionych elementów może zachwiać całym wdrożeniem i przyczynić się do braku oczekiwanych wyników.

Właściwy dostawca systemu ERP + kompetentny partner = udane wdrożenie

Dla niektórych przedsiębiorstw schody zaczynają się już w momencie wyboru odpowiedniego oprogramowania ERP. Mnogość rozwiązań dostępnych na rynku IT nie ułatwia tego zadania. Trzeba również pamiętać, iż oprogramowanie powinno być dopasowane do branży oraz konkretnych potrzeb danej firmy.

Biorąc pod uwagę to pierwsze, co powinni zrobić firmowi decydenci po podjęciu decyzji o wdrożeniu oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem, to wybrać odpowiedniego partnera. Takim z całą pewnością jest Initius, firma mogąca poszczycić się wieloletnim doświadczeniem w zakresie wdrażania systemu enova365 dla firm działających w bardzo różnych branżach.

Czytaj również: System enova365 multi, czyli pełne ERP zawsze w Twojej kieszeni!

Połączenie możliwości technologicznych systemu enova365 oraz wiedzy, umiejętności i doświadczenia Initiusa gwarantuje, że wdrożone oprogramowanie ERP będzie w pełni spersonalizowane dla potrzeb Twojej firmy.

Każde wdrożenie zaczynamy od pogłębionej analizy Twoich problemów i potrzeb. W następnym etapie wspólnie z Tobą – naszym Klientem – przygotowujemy dokument projektowy, według którego prowadzone są zasadnicze prace związane z wdrożeniem systemu. Wielką zaletą systemu enova365 jest także możliwość integracji z wieloma zewnętrznymi programami np. przeznaczonymi do zarządzania magazynem.

Jak uniknąć porażki podczas wdrażania oprogramowania ERP?

1. Po pierwsze, wybierz odpowiedniego dostawcę systemu oraz partnera wdrożeniowego.

2. Po drugie, pamiętaj, żeby postrzegać oprogramowanie ERP jako narzędzie, które wymaga właściwej obsługi i uczestnictwa w projekcie wszystkich Twoich (albo przynajmniej większość) pracowników.

3. Powołaj osobę – lidera projektu, który będzie współpracował w trakcie wdrożenia z partnerem, a po zakończeniu procesu będzie nieustannie edukował i pomagał wykorzystywać pełne możliwości systemu ERP swoim kolegom z firmy.