1. Strona główna
  2. Blog
  3. Do tanga trzeba dwojga, czyli sprawdzony sposób na skuteczne wdrożenie systemu ERP

Jak skutecznie wdrożyć system ERP w firmie? Potrzebujesz sprawdzonego partnera, który przeprowadzi cały proces i przeszkoli Twój zespół.

Zacznijmy dzisiejszy artykuł od pytania – do czego można porównać oprogramowanie ERP? Nam najbardziej przypomina ono nowoczesny samolot pasażerski. Pełno w nim skomplikowanych funkcji i możliwości. Te wszystkie opcje wykorzystać może tylko doświadczony i odpowiednio przeszkolony pilot.

Podobnie jest z systemem ERP – drzemie w nim szerokie spektrum możliwości. Dzięki nim możemy skrócić firmowe procesy i zwiększyć efektywność pracy przedsiębiorstwa. Jednak żeby je wszystkie efektywnie wykorzystać potrzebne jest odpowiednie wsparcie. Takim wsparciem jest Autoryzowany Partner wdrożeniowy, który – niczym pilot samolotu pasażerskiego – przeprowadzi firmę przez turbulencje zmian technologicznych oraz wyposaży naszych pracowników w odpowiednie kompetencje.

Wdrożenie systemu ERP w praktyce

Przed rozpoczęciem procesu wdrożenia firma musi najpierw określić, jakie cele biznesowe chce zrealizować z pomocą systemu ERP. Innymi słowy należy określić, co będzie uznane za sukces. Każda technologia stanowi tylko narzędzie i ma wspierać strategię, a nie rozwiązywać wszystkie problemy przedsiębiorstwa jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Aby w pełni wykorzystać potencjał każdego narzędzia ERP należy najpierw wybrać obszary przedsiębiorstwa, które chcemy usprawnić. Trzeba również opracować scenariusze działania w konkretnych sytuacjach. Mając taki fundament teoretyczny możemy dopiero zacząć przekładać to wszystko na praktyczne wykorzystanie funkcjonalności wybranego oprogramowania ERP.

Kompetencje do obsługi ERP

W całym procesie wdrożeniowym powinni aktywnie brać udział pracownicy firmy, którzy będą później na danym systemie pracować. Dlatego oprócz samej technologii, równie priorytetowo należy traktować odpowiednie przeszkolenie personelu.

Jeśli dany system ERP jest pierwszym, z którego firma będzie korzystała, to bardzo ważne jest, aby pracownicy zrozumieli celowość jego wprowadzenia oraz nabyli umiejętności korzystania z funkcjonalności. Z kolei gdy następuje zmiana oprogramowania ERP na inne rozwiązanie, wówczas trzeba wytłumaczyć najważniejsze różnice pomiędzy starym a nowym systemem. Należy również omówić korzyści, które niesie za sobą ta zmiana, aby zmniejszyć naturalny – wynikający z ludzkiej natury – opór przed samą zmianą.

Jaki system ERP wybrać?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi – taki, który odpowiada na wyzwania i problemy naszej firmy. My osobiście uważamy, że jedną z kluczowych cech, którą trzeba rozważyć podczas wyboru narzędzia ERP, jest elastyczność. System, który daje możliwość dopasowywania funkcjonalności w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa w danym momencie to przysłowiowy “strzał w 10”!

Taki jest właśnie system ERP enova365, którego jesteśmy Autoryzowanym Partnerem. Został zaprojektowany w taki sposób, aby można było go zmieniać poprzez dodawanie kolejnych modułów, czy zmianę widoków. Wybierając enova365 masz również gwarancję automatycznych aktualizacji oraz bogaty pakiet szkoleniowy dla swoich pracowników.

Jeśli szukasz oprogramowania ERP, które jest zawsze aktualnie, stabilne, daje wybór oraz usprawnia pracę, to dołącz do ponad 17,5 tys. organizacji, które już zaufały enova365!