1. Strona główna
  2. Blog
  3. Chcesz wdrożyć system ERP w chmurze? Przed Tobą 3 wyzwania

Na naszych łamach wielokrotnie tłumaczyliśmy już wyższość systemów ERP w chmurze nad ich tradycyjnymi odpowiednikami. Oczywiście wdrożenie tego rodzaju oprogramowania wiąże się także z pewnymi zasadniczymi wyzwaniami. W tym tekście przedstawimy 3 kluczowe z nich.

1. Wybór odpowiedniego rozwiązania

Decydując się na ERP w chmurze przedsiębiorca musi przeanalizować, jaki system będzie najlepiej pasował do jego firmy i sprawi, że stanie się ona jeszcze lepsza. Zatem oprócz zapoznania się z dostępnymi na rynku ofertami, wykonaj też dokładną analizę dostępnych opcji oraz przeprowadź studium wykonalności i opłacalności każdego wdrożenia. Takie podejście pozwoli Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy.

Na co jednak zwrócić szczególną uwagę podczas procesu selekcji dostępnych na rynku rozwiązań? Powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka fundamentalnych pytań. Czy system z którego w tej chwili korzysta Twoja firma jest podobny do jednego z rozwiązań działających na bazie chmury? Przejście na oprogramowanie zbliżone do tego, które pracownicy już znają, znacząco ułatwi cały proces i sprawi, że zaoszczędzisz dużo czasu i pieniędzy.

Kolejne pytanie, które powinieneś zadać samemu sobie, brzmi tak – czy warto zainwestować w hybrydowe ERP? To może być bardzo dobra droga przejściowa. O ile tego typu rozwiązanie zazwyczaj wiąże się z większymi kosztami od klasycznego ERP w chmurze, to jednocześnie hybryda jest zdecydowanie tańsza niż system działający w pełni tradycyjnie.

Zobacz też: Dlaczego elastyczność jest najważniejszą cechą systemów ERP?

Mnogość rozwiązań dostępnych na rynku sprawia, że musisz bardzo dokładnie zdiagnozować zasadnicze potrzeby i problemy Twojej firmy, które system ERP na bazie cloud computing ma zaspokoić i rozwiązać. Producenci oferują najróżniejsze pełne funkcjonalności pakiety, które zaspokoją wymagania nawet najbardziej wybrednego użytkownika. Aczkolwiek wybierając system ERP nie chodzi o to, żeby zdecydować się na rozwiązanie, które ma najwięcej funkcjonalności. Musisz znaleźć przysłowiowy “złoty środek”, czyli pakiet dopasowany do rozmiarów, branży oraz potrzeb Twojej firmy.

2. Przebieg procesu wdrożenia systemu i szkolenia

Sam wybór konkretnego systemu ERP w chmurze stanowi zaledwie pierwszy krok. Kolejnym jest edukacja pracowników w zakresie wykorzystania jego możliwości. Nawet najlepsze oprogramowanie nie spełni swojej roli, jeśli nie zainwestujesz wystarczająco dużo czasu oraz zasobów na szkolenie swoich pracowników z jego obsługi. Uwzględnij zatem ten fakt na etapie komponowania budżetu wdrożenia.

Odpowiednio wyszkolony zespół będzie bardziej pewny i odpowiedzialny we wszelkich działaniach. Unikniesz także frustracji pracowników, którzy nie będą umieli czegoś zrobić w systemie, a także potencjalnych błędów popełnionych z braku wystarczającej wiedzy.

3. Bezpieczeństwo

Realizując proces migracji do chmury należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo firmowych danych, które w trakcie jego trwania mogą być narażone na pewne ryzyko. Dlatego ich ochrona musi stanowić Twój priorytet. Na szczęście większość dostawców oferuje szereg zabezpieczeń procesu migracji.

Czytaj także: Przenieś efektywność pracy w firmie na wyższy poziom dzięki ERP w chmurze

Wybierając dostawcę usługi ERP w chmurze upewnij się także, iż spełnia on wszystkie branżowe standardy bezpieczeństwa. Pamiętaj również, że stopień ochrony Twoich danych firmowych przechowywanych w chmurze obliczeniowej jest w większości przypadków zdecydowanie wyższy niż tych znajdujących się na Twoim klasycznym oprogramowaniu.

Widzisz zatem, Drogi Przedsiębiorco, iż wdrożenie przejścia na ERP w chmurze wymaga od Ciebie pewnego wysiłku. Aczkolwiek jeśli odpowiednio skrupulatnie i analitycznie podejdziesz do tego tematu, wówczas cały proces przebiegnie sprawnie, łatwo i przyjemnie, a Ty nawet nie zauważysz, jak Twoja firma zacznie czerpać korzyści z użytkowania systemu ERP w chmurze.