1. Strona główna
 2. Blog
 3. Produkcja roślin pod kontrolą – case study z wdrożenia systemu enova365 w firmie Plantpol

Każda firma wchodząca w fazę szybkiego rozwoju musi poradzić sobie z koniecznością przetwarzania i zarządzania wieloma danymi oraz procesami w jednym miejscu. Przed takim wyzwaniem stanęła także firma Plantpol. Rozwiązaniem okazał się system enova365 efektywnie wdrożony przez Initius.

O firmie Plantpol

Plantpol to, mający siedzibę w Zaborzu koło Oświęcimia, wiodący producent materiałów wyjściowych i finalnych roślin balkonowych i rabatowych, szkółkarskiego materiału ozdobnego, bylin oraz nawozów hobbystycznych z grupy PLANTON. To także wielokrotny zdobywca nagród na Targach Polagra i innych wystawach ogrodniczych, w tym także zagranicznych, organizator ogólnopolskich seminariów, jak również regularny uczestnik seminariów zagranicznych.

Rozwój wiedzy ogrodniczej od 2006 roku

W ciągu ostatnich lat prężnie się rozwijamy i rozbudowujemy, znacznie powiększając swój areał pod osłoną nowoczesnych obiektów. Dużą wagę firma przywiązuje do prezentacji swojej bogatej oferty roślinnej, biorąc udział w różnego rodzaju targach, wystawach, kiermaszach, a przede wszystkim na organizowanych co dwa lata Dniach Otwartych, na które zapraszamy wszystkich miłośników kwiatów.

Firma swoim stałym klientom umożliwia dostęp do wiedzy i technologii uprawy roślin, a także służy specjalistycznym poradnictwem w zakresie uprawy, nawożenia i ochrony, ułatwia również kontakt poprzez liczne przedstawicielstwa w całym kraju.
Firma swoim stałym klientom umożliwia dostęp do wiedzy i technologii uprawy roślin, a także służy specjalistycznym poradnictwem w zakresie uprawy, nawożenia i ochrony, ułatwia również kontakt poprzez liczne przedstawicielstwa w całym kraju.

Plantpol jest też współzałożycielem elitarnej grupy marketingowej Proven Winners® Europe, w ramach której współpracuje z PW z Ameryki Północnej, PW z Azji, PW z RPA oraz PW z Australii i uczestniczy w programie selekcji, testów i oceny przydatności kilkuset odmian sprowadzanych corocznie ze wszystkich części naszego globu. Gwarantuje to nie tylko dostęp do nowości, ale i profesjonalne utrzymanie mateczników, produkcję sadzonek w najlepszych warunkach higieny oraz optimum technologii. Efektem tych prac jest wysoka zdrowotność i dobra jakość roślin. Co warte szczególnego podkreślenia, Plantpol jest jedną z nielicznych polskich firm posiadających własne elitarne mateczniki, co daje klientowi gwarancję, że otrzyma rośliny świeże, niezniszczone i niezmęczone długimi wędrówkami z państw całego świata. Rośliny dzięki temu dobrze zachowują się w dalszej uprawie.

Decyzja o wdrożeniu systemu enova365 w Plantpol

Nieustannie trwa praca nad optymalizacją technologii, kontrolą jakości oferowanych produktów, poprawą obsługi klienta, oszczędnością jego czasu i ograniczeniem kosztów, czy wreszcie ułatwieniem właściwego-sprawnego odbioru zamawianych materiałów. W tym celu wybudowaliśmy wygodną pakowalnię ułatwiającą sprawny i szybki załadunek, gwarantującą także profesjonalną obsługę. W pewnym momencie, wchodząc w fazę szybkiego wzrostu, w firmie pojawiła się potrzeba zarządzania wszystkimi procesami przedsiębiorstwa efektywniej niż dotychczas, z poziomu jednego systemu.

"Ciągły rozwój niesie ze sobą wiele wyzwań. Wiedzieliśmy, że w pewnym momencie nasi managerowie nie byliby w stanie sprawnie zarządzać rosnącą produkcją i sprzedażą. Potrzebowaliśmy więc narzędzia, które pomoże nam w porządkowaniu procesów oraz zapewni stały wgląd w analizy i przewidywanie stanów w kolejnych miesiącach.
“Ciągły rozwój niesie ze sobą wiele wyzwań. Wiedzieliśmy, że w pewnym momencie nasi managerowie nie byliby w stanie sprawnie zarządzać rosnącą produkcją i sprzedażą. Potrzebowaliśmy więc narzędzia, które pomoże nam w porządkowaniu procesów oraz zapewni stały wgląd w analizy i przewidywanie stanów w kolejnych miesiącach.

Ważną rolę przy pełnym uruchomieniu systemu okazały się odgrywać możliwości sprawnej organizacji prac przez wielu wyspecjalizowanych pracowników firmy Initius. W naszej branży – produktów szybko psujących się – bardzo istotny jest również czas wdrażania ulepszeń i zmian wypracowanych na podstawie pracy z systemem. Na to mogliśmy liczyć ze strony naszego partnera w trakcie wdrażania systemu – Paweł Marcinkowski, Dyrektor Marketingu i Sprzedaży Plantpol Sp. z o.o.

Korzyści z posiadania systemu ERP w firmie produkującej rośliny

Praca z roślinami oznacza wyjątkowy proces produkcyjny. Mamy do czynienia z organizmem żywym, delikatnym i zarazem niepewnym. Firma jest narażona na duże straty na wielu etapach: ukorzeniania, wzrostu czy transportu roślin. Jak więc przewidzieć stan magazynowy na dany miesiąc, aby efektywnie planować sprzedaż? Dla każdego gatunku trzeba znać i być w stanie przewidzieć – w sposób zautomatyzowany – ile z zamówionych roślin nie dotrwa do etapu sprzedaży oraz oszacować procent nieukorzenienia. Następnie bardzo przydatny jest kalendarz zamówień. Nasze rośliny, zanim trafią do klienta, rosną u nas nawet przez kilka miesięcy. W tych wszystkich procesach wspiera nas enova365. W systemie enova365 mamy więc moduły do planowania produkcji, monitorowania postępów i śledzenia partii, nawet na poziomie palety z sadzonkami oraz określone fazy rozwoju wszystkich gatunków roślin. Dodatkowo korzystamy z zaimplementowanego tzw. trackingu rośliny, który dostarcza nam następujących informacji – skąd pochodzi, kiedy i przez kogo została zasadzona, a także dla kogo jest przeznaczona. Kluczowym elementem rozwiązania jest planowanie wydań pod konkretne zamówienia z uwzględnieniem właściwości partii. “Pakowacze” kierowani są do właściwych szklarni i sektorów, skąd pobierają zasoby. Z enova365 możemy zatem łatwo kontrolować stany magazynowe, zarówno te obecne, jak i przyszłe. Dzięki temu czujemy się znacznie pewniej!

Kwitnące wdrożenie na miarę, czyli o tym jak sprawdził się Initius

Kluczowe dla nas było przygotowanie do procesu wdrożenia. Wspólnie z Initius stworzyliśmy założenia projektu, w efekcie czego powstał model systemu i mogliśmy rozpocząć etap właściwy wdrożenia bez zbędnych znaków zapytania. System enova365 wspierał nas już w obszarach Kadr i Płac oraz Księgowości. Naturalnym więc był rozwój systemu o kolejne obszary i objęcie nim całego przedsiębiorstwa. Nie mieliśmy zatem obaw, że nasz wybór okaże się trafiony. Ze strony Plantpol we wdrożeniu brały udział osoby mające największe doświadczenie w procesach występujących w firmie. Z kolei Initius przeznaczył 8 pracowników dedykowanych do wdrożenia, testów oprogramowania i szkoleń.

Cechy i elementy enova365 wykorzystane w firmie Plantpol

Najważniejszą cechą systemu enova365 jest jego elastyczność. Możliwości rozbudowy wraz z rozwojem firmy upewniły nas w tym, że kilka lat temu, decydując się na zakup licencji do Kadr i Płac oraz Księgowości, podjęliśmy właściwą decyzję, która zaowocowała i owocuje dalej sukcesami firmy. Specjaliści z Initius pomagają rozwiązać nawet najtrudniejsze zagadnienia. System działa stabilnie i pozwala nam na szczegółowe planowanie zamówień na cały rok.

Elementy systemu enova365 wdrożone w firmie Plantpol

Pracujące moduły enova365 w firmie Plantpol:

 • Księga Handlowa
 • Księga Inwentarzowa
 • Kadry Płace
 • Handel
 • CRM
 • Delegacje Służbowe
 • Podgląd
 • Elektroniczne Wyciągi Bankowe
 • Analizy Ms Excel

Dedykowane moduły:

 • Produkcja
 • Zarządzanie Zasobami Lokacyjnymi

Urządzenia:

 • Kolektory danych Casio z dedykowanym oprogramowaniem napisanym przez Initius
 • Drukarki etykiet Zebra

O firmie Initius

Initius pomaga wspinać się firmom na wyżyny IT. Jest autoryzowanym i jednym z największych partnerów Soneta Sp. z o.o. – producenta oprogramowania enova365. Wieloletnia współpraca z Sonetą i włączanie się w rozwój produktu owocuje wysokimi umiejętnościami wdrożeniowymi. Korzystając z rozwiązań IT Initius otrzymujesz kompleksową obsługę i rozwiązania szyte na miarę firmy.

Praca dla klienta, który się rozwija i możliwość wspierania go w tym procesie za pomocą rozwiązań informatycznych jest dla nas ogromnie satysfakcjonujące – Radosław Orłowski, Initius Sp. z o.o. Sp. k.

Zobacz również inne case study z wdrożenie systemu ERP  –  system Enova365 w branży motoryzacyjnej !