1. Strona główna
  2. Blog
  3. Sprawdź najważniejsze zmiany, które czekają na przedsiębiorców w 2019 roku

Przełom roku to z jednej strony czas podsumowań, a z drugiej zapowiedzi nadchodzących zmian. Dziś weźmiemy pod lupę najważniejsze zmiany, które czekają na przedsiębiorców w 2019 roku!

firmowe samochody – zmiany w 2019 roku

Zasadniczą zmianą od 1 stycznia 2019 roku będzie sposób rozliczania aut firmowych – obliczania zaliczki na podatek dochodowy. Do końca 2018 roku przedsiębiorcy mogą wliczać 100 proc. wydatków z tego tytułu. Od nowego roku wciąż będzie to możliwe, ale tylko w sytuacji, gdy z auta będziesz korzystał tylko w celach biznesowych. Do tego konieczne będzie też prowadzenie ewidencji działalności.

Jeśli z auta korzystasz też w celach prywatnych, wówczas będziesz mógł odliczyć jedynie 75 proc. No dobrze, ale co w sytuacji, gdy z samochodu prywatnego chcesz korzystać w prowadzonym biznesie? Od nowego roku wciąż będzie to możliwe. Wprowadzona zostanie jednak tzw. “kilometrówka”, a maksymalny limit wydatków, które będziesz mógł odliczyć to 20 proc.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

zależność składek zus od przychodu – zmiany w 2019 roku

Z pewnością to jedna ze zmian, które wzbudzają w polskich przedsiębiorcach – zwłaszcza tych działających na mniejszą skalę – największe nadzieje. Do tej pory wszyscy prowadzący biznes w Polsce musieli płacić taką samą kwotę – 60 proc. od kwoty prawie 3 tys. złotych (kwoty średniego miesięcznego polskiego wynagrodzenia). Od 1 stycznia 2019 roku mali przedsiębiorcy będą mogli obliczać składkę ZUS w zależności od wygenerowanego przychodu.

Zanim jednak wpadniecie w huraoptymizm, musicie pamiętać, że nowe przepisy nie obejmą składek zdrowotnych. Nowy sposób obliczania składek ZUS nie będzie też trwał wiecznie, a jedynie przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności.

Jak obliczać nową składkę ZUS? Szczegóły na ten temat znajdziesz TUTAJ.

zmiany w leasingu w 2019 roku

W 2019 roku zmienią się też dwie kwestie w zakresie przepisów leasingowych. Po pierwsze, odliczenie od przychodu rat leasingowych będzie dla przedsiębiorców możliwe jedynie do kwoty 150 tys. złotych. Po drugie – o czym już częściowo wyżej wspomnieliśmy – leasingowane auto wykorzystywane zarówno w celach firmowych, jak i prywatnych będzie poddane ograniczeniom w zakresie odliczania maksymalnie połowy wysokości wydatków na paliwo czy eksploatację auta.

Wszyscy przedsiębiorcy będą musieli więc poważnie przeanalizować, czy leasing operacyjny wciąż im się po prostu opłaca. Alternatywami w tej kwestii będą zakupy za gotówkę oraz wynajem długoterminowy.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

rachunkowość – zmiany w 2019 roku

Na koniec zmiany, które zapewne najbardziej Was interesują – co tam nowego w podatkach? Otóż, prawdopodobnie najważniejsza zmiana dotyczy firm rodzinnych. Od początku 2019 roku pojawi się opcja wliczania zarobków współmałżonka do swoich kosztów podatkowych.

Należy w tym miejscu wspomnieć o jeszcze jednej zmianie dotyczącej bezpośrednio firm rodzinnych. Mowa o sukcesji przedsiębiorstw, która po wejściu w życie nowych przepisów stanie się dużo łatwiejsza. Wspomniane zmiany mają zmniejszyć koszty prowadzenia biznesu czy tworzenia sprawozdań finansowych.

Więcej na temat zmian w podatkach w 2019 roku przeczytasz TUTAJ.