1. Strona główna
  2. Blog
  3. Pięć technologii, które zmienią przyszłość systemów ERP

Już ponad 22 proc. firm i organizacji na całym świecie przeniosło swój system ERP do chmury obliczeniowej. Biorąc pod uwagę korzyści, takie jak zwiększona wydajność, łatwość dostępu, szybsze cykle wdrożenia, uproszczenie administracji i zarządzania oraz ogólna redukcja kosztów liczba ta będzie tylko w najbliższych latach rosnąć.

Historia i przyszłość systemów ERP

Historia systemów ERP sięga początku lat 60. XX wieku. Wówczas było to narzędzie wspomagające najwyższe kierownictwo w efektywnym podejmowaniu decyzji. Przez lata oprogramowanie ERP ewoluowało i dziś to już znacznie bardziej potężna i funkcjonalna “maszyna” biznesowa. Z systemów ERP mogą dziś korzystać nie tylko szefowie firm, ale mogą i powinni to robić pracownicy z niższych szczebli zajmujący się m.in. sprzedażą, marketingiem czy obsługą klienta.

Dziś systemy ERP rozwijają się dynamicznie, a jednym z wiodących trendów w branży jest przechodzenie do chmury. Jak zaś będzie wyglądała trochę dalsza przyszłość? W jaki sposób za 5 czy 10 lat oprogramowanie ERP będzie pomagać przedsiębiorstwom w maksymalizacji tworzenia wartości biznesowych i bycia bardziej konkurencyjnym na rynku.

Przewidujemy, że w przyszłości systemy ERP będą zintegrowane z nowymi technologiami i to właśnie z tej synergii firmy będą czerpały jeszcze większe profity, niż ma to miejsce dziś. Poniżej znajdziecie pięć trendów technologicznych, które mogą potencjalnie kształtować przyszłość systemów ERP.

Machine learning w systemach ERP

System ERP w chmurze w czasie rzeczywistym integruje się z innymi zewnętrznymi aplikacjami, aby dostarczać stały strumień danych do algorytmów uczenia maszynowego. Te z kolei szybciej i skuteczniej przetwarzają dane i generują informacje zwrotne, które ułatwiają podejmowanie bardziej świadomych decyzji dla szefów firm.

Internet of things (IoT) jako przyszłość ERP

O samej technologii i jej przełomowym znaczeniu w kwestii “Internetu rzeczy” mówi się od dobrych kilku lat. IoT ma potencjał, aby znacząco poprawić w ERP sortowanie danych oraz ich dokładność, poprawiając w ten sposób obsługę klienta, prognozowanie, inwentaryzację i zarządzanie zasobami firmy. Urządzenia podłączone do sieci “Internet of Things” mogą komunikować się bezpośrednio z systemem ERP, zapewniając w ten sposób wyższy poziom łączności i dostępności danych bezpośrednio ze źródła.

Pomaga to firmom w monitorowaniu operacji w dowolnym miejscu na świecie, a także ułatwia analizę w czasie rzeczywistym i generowaniu cennych informacji czy wytycznych.

Technologia RFID

Technologia RFID wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych oraz zasilania elektronicznego układu stanowiącego etykietę obiektu przez czytnik, aby zidentyfikować dany obiekt. W każdym biznesie opartym na łańcuchu dostaw istnieje krytyczne zapotrzebowanie na zbieranie danych o produktach. Jest to jednak niezwykle żmudny, czasochłonny i narażony na błędy proces.

Integracja RFID z systemem ERP powinno stanowić rozwiązanie tego problemu. Takie połączenie pozwala na śledzenie danego produktu w całym cyklu życia łańcucha dostaw. Kolejnym benefitem takiego duetu jest bardziej przejrzyste zarządzanie zapasami. Technologia RFID w połączeniu z systemem ERP eliminuje potrzebę manualnego skanowania za pomocą urządzeń przenośnych.

Chatboty i sztuczna inteligencja (AI)

Sztuczna inteligencja to kolejny bardzo popularny trend, o którym dużo i głośno mówi się w branży IT i nie tylko. System ERP z obsługą AI pozwoli firmom uzyskać szybszy i lepszy wgląd w procesy biznesowe, relacje z klientami i przepływy pracy. Co więcej, firmy będą mogły budować chatboty, które będą “inteligentnymi” pośrednikami pomiędzy systemem ERP oraz użytkownikami oprogramowania.

Chatboty mogą wykonywać polecenia, a w oparciu o możliwości uczenia się mogą wręcz “doradzać” i kierować pracę na określone obszary, a także dostarczać lepsze efekty. Chatbot wspomagany przez sztuczną inteligencję może np. wychwycić wzorce zakupowe w określonych lokalizacjach czy znaleźć “zepsuty” proces w łańcuchu dostaw.

Wirtualne platformy komunikacji

Świat biznesu stopniowo staje się coraz bardziej globalny, a pracownicy wielu przedsiębiorstw są rozproszeni po całym świecie. Firmy potrzebują zatem bezpiecznych rozwiązań do tworzenia wirtualnych sal dyskusji. Taka platforma i wdrożenie systemu ERP poprawia wymianę informacji między pracownikami, ale także działającymi w ramach danego biznesu aplikacjami. To wszystko poprawi wydajność pracy zespołowej, dzielenie się wiedzą i wnioskami, a także podejmowanie efektywniejszych decyzji.

Podsumowując, połączenie oprogramowania ERP z technologiami nowej generacji zaoferuje jeszcze większą paletę nieodkrytych do tej pory możliwości dla Twojego biznesu. Docenią je zarówno dyrektorzy i menadżerowie z najwyższego szczebla, jak również pracownicy z trochę niżej położonych działów firmy.