1. Strona główna
  2. Blog
  3. Przenoszenie systemu ERP do chmury: migracja krok po kroku

Przedsiębiorstwa na całym świecie coraz częściej decydują się na przeniesienie swoich systemów ERP do chmury. Tendencja ta jest napędzana przez liczne czynniki, które sprawiają, że rozwiązania chmurowe stają się bardziej atrakcyjne i korzystne w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań on-premise.

Jak migrować system ERP do chmury? Poniżej znajdziesz kompleksowy przewodnik krok po kroku, który podpowie Ci, jak skutecznie przeprowadzić tę migrację.

Migracja ERP do chmury krok po kroku

Analiza aktualnego stanu systemu ERP

Pierwszym krokiem w procesie migracji jest dokładna analiza aktualnego stanu systemu ERP. Należy zidentyfikować wszystkie komponenty, które będą przenoszone, oraz ocenić ich aktualną wydajność i kompatybilność z nowym środowiskiem chmurowym. Ważne jest również określenie głównych celów migracji, takich jak poprawa skalowalności, obniżenie kosztów czy zwiększenie dostępności.

Wybór odpowiedniego dostawcy chmury

Wybór odpowiedniego dostawcy ERP w chmurze to kluczowy element procesu migracji. Do najpopularniejszych rozwiązań należy m.in. Microsoft Azure, choć wiodącymi dostawcami są też Google i Amazon. Przy wyborze dostawcy warto wziąć pod uwagę takie aspekty jak wydajność, koszty, gwarancje SLA oraz dostępne usługi dodatkowe – analityka BigData czy machine learning.

Przygotowanie zespołu projektowego

Migracja ERP wymaga zaangażowania specjalistów z różnych dziedzin. Zespół projektowy powinien składać się z osób dobrze znających obecny system ERP oraz specjalistów zaznajomionych z danym rozwiązaniem chmurowym. Kluczową rolę odgrywa lider projektu, który będzie koordynował wszystkie działania i podejmował decyzje dotyczące przebiegu migracji.

Tworzenie kopii zapasowych i archiwizacja danych

Przed rozpoczęciem migracji konieczne jest wykonanie kopii zapasowych wszystkich danych. Zaleca się stosowanie zasady 3-2-1, czyli posiadanie trzech kopii danych, w dwóch różnych formatach, z jedną kopią przechowywaną w innej lokalizacji. To zabezpiecza firmę przed utratą danych w razie niepowodzenia migracji.

Jak migrować system ERP do chmury? Sprawdź przewodnik!

Wybór strategii migracji systemu ERP

Istnieje kilka strategii migracji do chmury, które można dostosować do specyficznych potrzeb firmy:

  • Lift-and-shift: przeniesienie aplikacji do chmury bez wprowadzania zmian w jej strukturze.
  • Replatform: wprowadzenie pewnych modyfikacji i optymalizacji w celu lepszego wykorzystania chmury.
  • Refactor: znaczne zmiany lub całkowita przebudowa aplikacji, często obejmująca konteneryzację i mikrousługi.

Planowanie harmonogramu migracji ERP

Opracowanie szczegółowego harmonogramu migracji systemu ERP jest kluczowe dla minimalizacji zakłóceń w działaniu firmy. Proces migracji powinien zaczynać się od najmniej krytycznych komponentów systemu (środowiska testowe i developerskie), a kończyć na systemach produkcyjnych 

Dobór wskaźników efektywności

Monitorowanie kluczowych wskaźników efektywności jest niezbędne dla oceny sukcesu migracji. Czas odpowiedzi systemu, dostępność, koszty operacyjne oraz poziom satysfakcji użytkowników końcowych pomogą w ocenie, czy migracja przyniosła oczekiwane korzyści.

Wdrażanie i testowanie

Po migracji ERP do chmury należy przeprowadzić szczegółowe testy, aby upewnić się, że wszystkie funkcje działają poprawnie. Testy powinny obejmować wydajność, bezpieczeństwo i zgodność z wymaganiami regulacyjnymi. Warto również przeprowadzić szkolenia dla pracowników, aby zapewnić płynne przejście na nowy system.

Monitorowanie i optymalizacja

Migracja do chmury to proces ciągły, który wymaga stałego monitorowania i optymalizacji. Regularne przeglądy systemu pozwalają na identyfikację i rozwiązywanie potencjalnych problemów oraz wprowadzanie ulepszeń, które mogą zwiększyć wydajność i obniżyć koszty operacyjne.

Wsparcie po migracji

Po zakończeniu migracji ERP ważne jest zapewnienie wsparcia technicznego dla użytkowników. Może to obejmować pomoc w rozwiązywaniu problemów, aktualizacje systemu oraz dalsze szkolenia. Partner technologiczny powinien być dostępny, aby pomóc w każdej chwili, gdy pojawią się problemy.

Jak migrować system ERP do chmury? Podsumowanie

Migracja systemu ERP do chmury to skomplikowany proces, który wymaga starannego planowania i realizacji. Jednak korzyści płynące z przeniesienia do chmury, takie jak oszczędności, skalowalność i lepsze bezpieczeństwo danych, sprawiają, że jest to transformacja warta rozważenia dla każdej nowoczesnej firmy. Warto inwestować w rozwiązania, które przyniosą Twojej firmie przewagę konkurencyjną!