1. Strona główna
  2. Blog
  3. Fiskus nabiera tempa – rekordowe wyniki kontroli JPK!

Od momentu wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego fiskus przeanalizował już ponad 10 miliardów faktur wystawionych przez firmy prowadzące działalność na terytorium Polski – donosi alert podatkowy Deloitte.

Tylko w okresie styczeń-wrzesień 2018 organy podatkowe wzięły pod lupę 4 miliardy faktur, z czego 194 tysiące wzbudziły podejrzenia. Ich łączna wartość wyniosła 378 milionów złotych. Teraz podejrzane faktury zostaną poddane jeszcze dokładniejszej analizie.

Tak zawrotne wyniki kontroli możliwe są dzięki licznym szkoleniom i wzrostowi wiedzy urzędników skarbowych w zakresie weryfikacji plików JPK. Z miesiąca na miesiąc rośnie biegłość organów podatkowych w zakresie samodzielnej analizy Jednolitych Plików Kontrolnych. Warto też podkreślić, że w dalszym ciągu najlepszym “przyjacielem” fiskusa w tej materii jest Analizator JPK.

Jak działa analizator JPK?

Jak działa to narzędzie? Analizator JPK analizuje na poziomie centralnym dane wpływające do Urzędów Skarbowych i wychwytuje wszelkie nieprawidłowości pomiędzy danymi znajdującymi się w JPK_VAT a deklaracjami złożonymi przez podatników oraz ich kontrahentów. Program tworzy raporty, które następnie trafiają do lokalnych urzędów skarbowych, gdzie następnie zostają poddane dokładnemu sprawdzeniu. Podatnik, który złożył plik JPK z błędami jest w tym czasie proszony o poprawienie danych.

WRO-System

Kolejnym narzędziem, bez którego nie mogą obejść się urzędnicy skarbowi, jest tzw. WRO-System. Pozwala on na bezpośredni dostęp do danych wysyłanych za pośrednictwem JPK_VAT przez podatników. W całej Polsce z WRO-System korzysta na razie około 23 tys. urzędników. Spodziewamy się jednak, że liczba ta będzie stale rosła, ponieważ narzędzie WRO-System efektywnie wspomaga cały proces kontroli. Jest jeszcze Lunetka, czyli swoista wyszukiwarka plików źródłowych JPK_VAT, która pozwala odszukać, podejrzeć i pobrać dany plik.

Rosnąca skuteczność i skala w zakresie analizy Jednolitych Plików Kontrolnych przez polskich urzędników podatkowych jest też możliwa m.in. za sprawą współpracy z zewnętrznymi podmiotami. Warto w tym miejscu podać przykład partnerstwa z czeskim fiskusem, które umożliwia obustronne sprawdzenie danej firmy pod kątem ewentualnych nieprawidłowości podatkowych.

Co można sprawdzić za pomocą plików JPK?

W tym zakresie Urzędy Skarbowe mają spore pole do działania, jednak przede wszystkim za pomocą JPK weryfikują czy kwoty deklaracji zwrotu VAT zgadzają się z danymi w Jednolitym Pliku Kontrolnym. Co więcej, proces zwrotu podatku VAT również przebiega obecnie z wykorzystaniem plików JPK. Podmiot musi podać swój NIP, na podstawie którego zostaje weryfikowana informacja, czy jest on czynnym podatnikiem VAT.

Warto również dodać, że w bazie danych tworzona jest historia działań każdego kontrahenta. Urzędnicy skarbowi mogą m.in. sprawdzić czy dany podmiot przeszedł już kontrolę, która wykazała różnicę przekraczającą 100 tys. złotych, czy faktury nie zostały zdublowane, a także czy pod adresem siedziby firmy nie mieści się adres wirtualnego biura. Tutaj warto dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa danych w plikach JPK.

Celem wprowadzenia plików JPK jest nie tylko kontrola, ale również ochrona przedsiębiorców. Właśnie dlatego w bazie danych można znaleźć informacje na temat nierzetelnych firm, kontrahentów wykreślonych z rejestru podatników VAT czy podejrzanych o oszustwa.

Podsumowując, z dużą dozą pewności można stwierdzić, że “na dziś” projekt JPK spełnia swoją rolę jako narzędzie analityczne usprawniające pracę organów skarbowych. Wykorzystanie Jednolitych Plików Kontrolnych zwiększa efektywność i tempo pracy urzędników. Wszelkie prawdopodobne nieprawidłowości są wychwytywane przez system, a następnie i tak weryfikowane przez urzędnika. Nie istnieje zatem obawa, aby jakaś decyzja względem podatnika, została podjęta wyłącznie na podstawie analizy komputerowej.

Artykuł powstał na podstawie alertu podatkowego Deloitte “Masowe kontrole Jednolitych Plików Kontrolnych”.