1. Strona główna
  2. Blog
  3. Dlaczego elastyczność jest najważniejszą cechą systemów ERP?

Współczesne środowisko biznesowe jest pełne szybko zmieniających się procesów oraz zadań wymagających działania, dlatego gwarancją nie tylko sukcesu, ale również przetrwania dla firm jest błyskawiczna adaptacja do tych warunków. Takową jest w stanie zapewnić nie tylko odpowiednia strategia i kultura organizacji, ale przede wszystkim elastyczny system ERP działający w oparciu o chmurę obliczeniową.

Zapewne wielu przedsiębiorców czytających ten tekst zastanawia się, dlaczego akurat elastyczność uważam za najważniejszą cechę współczesnych systemów ERP w chmurze? Otóż powodów jest kilka. Zacznijmy od tego, że usługi bazujące na cloud computing pozwalają na integrowanie ze sobą wielu narzędzi pochodzących zazwyczaj od różnych producentów i spełniających różne funkcje biznesowe. Dzięki temu możliwa jest zarówno personalizacja oprogramowania, jak również budowanie płynnych przepływów danych pomiędzy wieloma systemami działającymi w ramach jednego większego organizmu w danej organizacji.

Elastyczne systemy ERP dla dynamicznych modeli biznesu

Elastyczność systemów ERP jest ważna również ze względu na konieczność częstych zmian modeli biznesowych współczesnych przedsiębiorstw. Dzisiejszy rynek wymusza na firmach zdecydowanie częstsze, niż chociażby jeszcze kilka lat temu, roszady w zakresie sposobu dystrybucji swoich towarów i usług. Coraz większego znaczenia nabiera trend użytkowania, a niekoniecznie stałego posiadania danego dobra. W związku z tym korzystanie z nieelastycznego oprogramowania ERP, które nie jest w stanie szybko obsługiwać dynamicznych praktyk biznesowych, jest po prostu nieopłacalne. Kolejną przewagą systemów ERP działających w chmurze nad ich tradycyjnymi odpowiednikami jest możliwość wykonywania zadań biznesowych także w podróży. Mam tutaj oczywiście na myśli mobilność oprogramowania – standardem powoli staje się korzystanie z aplikacji mobilnych do obsługi oprogramowania (enova365 również taką aplikację posiada). Przewaga ta pozwala czerpać korzyści pracownikom każdego szczebla w organizacji – od pracowników magazynu czy handlowców, aż po dyrektorów i prezesów. Aktualizacja danych odbywa się w czasie rzeczywistym, a korzystanie z aplikacji w trybie offline też nie stanowi już problemu. Elastyczność oprogramowania ERP w chmurze obliczeniowej widoczna jest także w zakresie bezpieczeństwa danych firmowych. Współczesne systemy są zintegrowane z wieloma innymi usługami cloud computing, co determinuje tworzenie wielu strumieni danych. Kopie informacji firmowych są zatem przechowywane w wielu szczelnie zabezpieczonych miejscach, a taka dywersyfikacja zwiększa bezpieczeństwo cennych danych firmowych.

Elastyczny system ERP pomocny w morzu danych!

Firmy działające we współczesnym cyfrowym środowisku generują niemal niepoliczalne ilości danych. Ich odpowiednie wykorzystanie – poprawne przetworzenie i analiza – pomaga w tworzeniu wszelkiego rodzaju prognoz i analiz predykcyjnych, a także np. optymalizacji produkcji. Systemy ERP mogą zbierać informacje pochodzące z wielu źródeł (także z obszaru Internet of Things), a następnie w czasie rzeczywistym przetwarzać je i generować np. gotowe raporty, które trafiają bezpośrednio do pracownika danego szczebla. W przyszłości zachowanie efektywności tego procesu możliwe będzie wyłącznie dzięki elastyczności oprogramowania ERP. Firmy będę miały dostęp do coraz większej ilości danych, które będą napędzały poszczególne procesy biznesowe.

Podsumowanie

Podsumowując, współczesne środowisko biznesowe charakteryzuje się ogromną zmiennością, systemy ERP są coraz bardziej złożone, a od ich właściwego funkcjonowania zależy prawidłowe działanie wielu firmowych procesów. Fakt ten sprawia, że implementacja nowych technologii (każda aktualizacja) w systemach ERP powinna przebiegać płynnie i nie ingerować w codziennie życie przedsiębiorstwa. Dobre oprogramowanie ERP musi być więc zaprojektowane w taki sposób, żeby wprowadzenie każdej aktualizacji nie było przesadnie czasochłonne oraz pracochłonne. Użytkownik końcowy (Twoja firma) nie powinna mieć żadnych przestojów z racji trwającego procesu modernizacji oprogramowania, ani tym bardziej martwić się o to, czy dysponujesz wersją zgodną z aktualnie obowiązującym prawem. Tylko korzystanie z elastycznego systemu ERP, np. takiego jak enova365, stanowi najlepszy sposób, aby być przygotowanym na skuteczne wykorzystanie big data, zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa danych firmowych, a także wymogów prawnych.