1. Strona główna
  2. Blog
  3. Czy warto przechowywać dane firmowe w chmurze? Nasza analiza bezpieczeństwa

We współczesnej gospodarce informacyjnej jednym z priorytetów firm jest zapewnienie najwyższego stopnia bezpieczeństwa danych. Jednym z lepszych sposobów, żeby to zrobić jest korzystanie z chmury obliczeniowej.

Dane w chmurze, czyli właściwie gdzie?

Wielu przedsiębiorców zadaje sobie takie pytanie. Dawniej dane w większości przechowywane były na lokalnych serwerach. A jak to wygląda dzisiaj? Jeśli przedsiębiorcy chcą przenieść się do chmury obliczeniowej, wówczas mają dwie możliwości wyboru.

Pierwsza z nich to chmura prywatna. W takim przypadku dane znajdują się w infrastrukturze IT firmy świadczącej usługę przechowywania i przetwarzania danych. Przedsiębiorca może też wykupić dostęp do własnej chmury obliczeniowej (przestrzeni liczonej w terabajtach lub gigabajtach).

Drugi wariant to chmura publiczna, czyli wyspecjalizowane data center oferujące swoje usługi wielu podmiotom jednocześnie. Warto na chwilę zatrzymać się przy nich, skoro głównym tematem dzisiejszego artykuły jest bezpieczeństwo danych.

Kojarzycie z filmów akcji te niesamowicie zabezpieczenowe biurowce, naszpikowane kamerami, czujnikami i wszelkiej maści ograniczeniami dostępu dla pracowników? Tak mniej więcej wygląda właśnie poziom zabezpieczeń w data center (wcale nie żartujemy).

Czy dane w chmurze są w pełni bezpieczne?

Częściowo już zaczęliśmy odpowiadać na to pytanie w poprzednim akapicie. Oczywiście jedna strona medalu to wspomniane bezpieczeństwo fizyczne. Po drugiej zaś stronie znajduje się bezpieczeństwo technologiczne, czyli m.in.: zabezpieczenie przed wyciekami danych oraz włamaniami hakerów.

Nowoczesne data center dokonują tego poprzez stale aktualizowane systemy antywirusowe, firewalle oraz algorytmy szyfrowania danych. Poziom bezpieczeństwa technologicznego podnoszą też cyklicznie tworzone kopie zapasowe danych.

Przeanalizowaliśmy już bezpieczeństwo fizyczne i technologiczne. Nie można jednak zapominać o zapewnieniu zgodności danych z prawem. W tym przypadku dostawcy usług w chmurze muszą pamiętać chociażby o RODO (jeśli usługa realizowana jest na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Wybierając dostawcę usług w chmurze warto również sprawdzić, czy może się on pochwalić certyfikatami bezpieczeństwa, takimi jak chociażby ISO 27018, ISO 27001 czy ISO 22301.

System ERP w chmurze

W ostatnich latach popularność tego typu rozwiązań stale rośnie. Jedną z przyczyn tej rynkowej hossy jest m.in. wysoki standard bezpieczeństwa, jakim mogą pochwalić się dostawcy oprogramowania ERP.

Jednym z liderów rynku systemów ERP działających w chmurze jest enova365, którego jesteśmy autoryzowanym partnerem. Korzystając z systemu ERP w chmurze masz nie tylko najwyższe gwarancje bezpieczeństwa. Możesz też liczyć na elastyczne i płynnie działające narzędzie, które usprawni działanie Twojego biznesu.