1. Strona główna
  2. Blog
  3. Czy branża ERP jest gotowa na blockchainową rewolucję?

Popyt na wewnętrzne zapotrzebowanie na dane w czasie rzeczywistym pomiędzy aplikacjami i systemami, szczególnie na dane finansowe, nie maleje. Jednocześnie firmy oczekuję najwyższych gwarancji bezpieczeństwa w zakresie przetwarzania informacji. W związku z tym nieodzowne wydaje się coraz większe wykorzystanie w systemach ERP technologii blockchain. Ale czy branża ERP jest na nią gotowa?

Czym jest technologia blockchain?

Blockchain udostępnia firmom z różnych branż wspólną księgę danych. Dostęp do niej mają też inne podmioty uczestniczące w transakcji. Zacznijmy jednak od podstaw – czym jest ta technologia? Blockchain to swego rodzaju zdecentralizowany oraz rozproszony rejestr transakcji bazujący na architekturze peer-to-peer. Technologia nie potrzebuje scentralizowanego miejsca do przechowywania danych, a najwyższy poziom bezpieczeństwa gwarantuje danym kodowanie kryptograficzne. Blockchain bazuje na systemie blokowym, a każdy blok zawiera określoną liczbę zapisanych transakcji.

Skoro wiemy już czym jest technologia blockchain, to teraz możemy odpowiedzieć na pytanie dlaczego, naszym zdaniem, będzie miała ona coraz większe zastosowanie w nowoczesnych systemach ERP, do jakich z całą pewnością zalicza się krakowskie oprogramowanie ERP enova365.

Otóż, sztandarowym postulatem istnienia blockchain jest zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa w sposobie przetwarzania danych. Technologia ma w tej przestrzeni naprawdę wysokie standardy dzięki szyfrowaniu kryptograficznemu. To z perspektywy każdej firmy bardzo pożądana cecha. Oczywiście wszelkie informacje są dostępne w czasie rzeczywistym, co dodatkowo świadczy o potencjale łączenia ERP z blockchainem.

Blockchain w ERP to przyszłość tych systemów?

Według jednego z najnowszych raportów firmy Oracle dotyczącego nowych trendów technologicznych, blockchain jest jedną z wiodących technologii, które zmieniają łańcuchy dostaw oraz wyznaczają nowe standardy raportowania, czy wręcz szerzej sposoby działania firm.

czytaj też: JAK SYSTEM ERP POMOŻE CI UPORAĆ SIĘ Z 3 GŁÓWNYMI WYZWANIAMI DYSTRYBUCJI W ECOMMERCE

Pierwotnie blockchain powstał z myślą o zadań w obszarze finansowym, ale już teraz widać ogrom potencjału także w innych przestrzeniach biznesowych, co może potencjalnie skończyć się automatyzacją rutynowych transakcji, eliminując zadania ręczne i prawdopodobieństwo błędów. A to wszystko z najwyższym poziom bezpieczeństwa.

Oracle szacuje, że około 40 procent liderów przedsiębiorstw odkryło już technologię blockchain i postrzega ją jako jeden z wiodących trendów, które zrewolucjonizują sposoby funkcjonowania biznesu w XXI wieku. Również specjaliści firmy enova z Krakowa są zdania, że rewolucję związaną z technologią blockchain trzeba na pewno bardzo uważnie obserwować.

“Wszystkie transakcje rejestrowane przez blockchain zostały zaprojektowane w taki sposobów, aby gwarantować najwyższe bezpieczeństwo, zaufanie i przejrzystość dla dla wszystkich zainteresowanych stron na całym świecie” – przekonuje Sarosh Khan z IBM.

“Cechy te pomagają usprawnić kosztowne oraz nieefektywne procesy, które obecnie znajdują się w środowisku ERP. To nowe podejście pozwoli zaoszczędzić czas wszystkim zaangażowanym stronom, obniżyć koszty w całej sieci biznesowej i znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia błędu lub ‘wycieku’ danych.” – dodaje Khan.

Dla wszystkich innowacyjnych producentów oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem najważniejsze jest nieustanne monitorowanie trendów i rozwijanie swojego “produktu”, aby zwiększać zadowolenie klientów. Wyjątku w tej materii nie stanowi producent działającego w Krakowie oprogramowania ERP znanego jako enova365, który nieustannie szuka rozwiązań, które sprawią, że krakowska enova w jeszcze większym stopniu będzie zaspokajała potrzeby biznesowe swoich klientów i partnerów – być może własnie dzięki symbiozie blockchaina i ERP.

Przyszłość blockchain w ERP

Blokowa struktura blockchaina jest idealna zwłaszcza dla produkcji, ponieważ pozwala firmom mieć różne rodzaje informacji obecnych w tym samym łańcuchu – od specyfikacji i historii zrealizowanych procesów, aż po precyzyjne dane o każdej maszynie, która wyprodukowała dany produkt. Nic więc dziwnego, że blockchain może znaleźć zastosowanie w ERP dla produkcji.

Za coraz większym wykorzystaniem technologii blockchain w ERP przemawia również fakt, iż niektóre branże, takie jak np. farmaceutyka czy żywność, wymagają wysokiego poziomu przejrzystości danych, aby spełnić rygorystyczne kryteria regulacyjne. Dla firm z obu tych sektorów działanie bez oprogramowania ERP to już niewyobrażalna wizja.

Kolejną branżą, w której technologię blockchain powinna czekać świetlana przyszłość, jest rynek usług finansowych, gdzie nadzór transakcji w czasie rzeczywistym – wymuszany często przez instytucje państwowe – jest już lub w bliskiej przyszłości stanie się obligatoryjny w skali globalnej.

sprawdź też: ZADAJ SOBIE TE 4 PYTANIA, ZANIM WYBIERZESZ SYSTEM ERP

Podsumowując, nie można jednoznacznie odpowiedzieć na tytułowe pytanie już w tej chwili. Oczywiste wydaje się natomiast “małżeństwo z rozsądku” ERP z blockchain. Obie strony tego “związku” nie mogą przed sobą uciekać. Zamiast tego powinny zastanowić się, jak ułożyć wzajemne stosunki.

Jeśli zastanawiasz się nad wdrożeniem systemu ERP w swojej firmie, ale właściwie nie wiesz od czego zacząć i czy rzeczywiście warto, to zachęcamy Cię, Drogi Przedsiębiorco, do skorzystania z naszej konsultacji. Specjaliści od enova, systemu ERP działającego w Krakowie, pomogą Ci zrozumieć m.in. jak przebiega proces wdrożenia oprogramowania ERP czy jakie moduły mogą szczególnie wspomóc codzienne działanie Twojej firmy.