1. Strona główna
  2. Blog
  3. Czy branża ERP jest gotowa na blockchainową rewolucję?

Popyt na wewnętrzne zapotrzebowanie na dane w czasie rzeczywistym pomiędzy aplikacjami i systemami, szczególnie na dane finansowe, nie maleje. Jednocześnie firmy oczekuję najwyższych gwarancji bezpieczeństwa w zakresie przetwarzania informacji. W związku z tym nieodzowne wydaje się coraz większe wykorzystanie w systemach ERP technologii blockchain. Ale czy branża ERP jest na nią gotowa?

Czym jest technologia blockchain?

Blockchain udostępnia firmom z różnych branż wspólną księgę danych. Dostęp do niej mają też inne podmioty uczestniczące w transakcji. Zacznijmy jednak od podstaw – czym jest ta technologia? Blockchain to swego rodzaju zdecentralizowany oraz rozproszony rejestr transakcji bazujący na architekturze peer-to-peer. Technologia nie potrzebuje scentralizowanego miejsca do przechowywania danych, a najwyższy poziom bezpieczeństwa gwarantuje danym kodowanie kryptograficzne. Blockchain bazuje na systemie blokowym, a każdy blok zawiera określoną liczbę zapisanych transakcji.

Skoro wiemy już czym jest technologia blockchain, to teraz możemy odpowiedzieć na pytanie dlaczego, naszym zdaniem, będzie miała ona coraz większe zastosowanie w nowoczesnych systemach ERP, do jakich z całą pewnością zalicza się krakowskie oprogramowanie ERP enova365.

Otóż, sztandarowym postulatem istnienia blockchain jest zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa w sposobie przetwarzania danych. Technologia ma w tej przestrzeni naprawdę wysokie standardy dzięki szyfrowaniu kryptograficznemu. To z perspektywy każdej firmy bardzo pożądana cecha. Oczywiście wszelkie informacje są dostępne w czasie rzeczywistym.

blockchain przyszłością systemów ERP?

Według jednego z najnowszych raportów firmy Oracle dotyczącego nowych trendów technologicznych, blockchain jest jedną z wiodących technologii, które zmieniają łańcuchy dostaw oraz wyznaczają nowe standardy raportowania, czy wręcz szerzej sposoby działania firm.

czytaj też: JAK SYSTEM ERP POMOŻE CI UPORAĆ SIĘ Z 3 GŁÓWNYMI WYZWANIAMI DYSTRYBUCJI W ECOMMERCE

Pierwotnie blockchain powstał z myślą o zadań w obszarze finansowym, ale już teraz widać ogrom potencjału także w innych przestrzeniach biznesowych, co może potencjalnie skończyć się automatyzacją rutynowych transakcji, eliminując zadania ręczne i prawdopodobieństwo błędów. A to wszystko z najwyższym poziom bezpieczeństwa.

Oracle szacuje, że około 40 procent liderów przedsiębiorstw odkryło już technologię blockchain i postrzega ją jako jeden z wiodących trendów, które zrewolucjonizują sposoby funkcjonowania biznesu w XXI wieku. Również specjaliści firmy enova z Krakowa są zdania, że rewolucję związaną z technologią blockchain trzeba na pewno bardzo uważnie obserwować.

„Wszystkie transakcje rejestrowane przez blockchain zostały zaprojektowane w taki sposobów, aby gwarantować najwyższe bezpieczeństwo, zaufanie i przejrzystość dla dla wszystkich zainteresowanych stron na całym świecie” – przekonuje Sarosh Khan z IBM.

„Cechy te pomagają usprawnić kosztowne oraz nieefektywne procesy, które obecnie znajdują się w środowisku ERP. To nowe podejście pozwoli zaoszczędzić czas wszystkim zaangażowanym stronom, obniżyć koszty w całej sieci biznesowej i znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia błędu lub ‚wycieku’ danych.” – dodaje Khan.

Dla wszystkich innowacyjnych producentów oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem najważniejsze jest nieustanne monitorowanie trendów i rozwijanie swojego „produktu”, aby zwiększać zadowolenie klientów. Wyjątku w tej materii nie stanowi producent działającego w Krakowie oprogramowania ERP znanego jako enova365, który nieustannie szuka rozwiązań, które sprawią, że krakowska enova w jeszcze większym stopniu będzie zaspokajała potrzeby biznesowe swoich klientów i partnerów.

przyszłość blockchain w erp

Blokowa struktura blockchaina jest idealna zwłaszcza dla produkcji, ponieważ pozwala firmom mieć różne rodzaje informacji obecnych w tym samym łańcuchu – od specyfikacji i historii zrealizowanych procesów, aż po precyzyjne dane o każdej maszynie, która wyprodukowała dany produkt.

Za coraz większym wykorzystaniem technologii blockchain przemawia również fakt, iż niektóre branże, takie jak np. farmaceutyka czy żywność, wymagają wysokiego poziomu przejrzystości danych, aby spełnić rygorystyczne kryteria regulacyjne. Dla firm z obu tych sektorów działanie bez oprogramowania ERP to już niewyobrażalna wizja.

Kolejną branżą, w której technologię blockchain powinna czekać świetlana przyszłość, jest rynek usług finansowych, gdzie nadzór transakcji w czasie rzeczywistym – wymuszany często przez instytucje państwowe – jest już lub w bliskiej przyszłości stanie się obligatoryjny w skali globalnej.

sprawdź też: ZADAJ SOBIE TE 4 PYTANIA, ZANIM WYBIERZESZ SYSTEM ERP

Podsumowując, nie można jednoznacznie odpowiedzieć na tytułowe pytanie już w tej chwili. Oczywiste wydaje się natomiast „małżeństwo z rozsądku” ERP z technologią blockchain. Obie strony tego „związku” nie mogą przed sobą uciekać. Zamiast tego powinny zastanowić się, jak ułożyć wzajemne stosunki.

Jeśli zastanawiasz się nad wdrożeniem systemu ERP w swojej firmie, ale właściwie nie wiesz od czego zacząć i czy rzeczywiście warto, to zachęcamy Cię, Drogi Przedsiębiorco, do skorzystania z naszej konsultacji. Specjaliści od enova, systemu ERP działającego w Krakowie, pomogą Ci zrozumieć m.in. jak przebiega proces wdrożenia oprogramowania ERP czy jakie moduły mogą szczególnie wspomóc codzienne działanie Twojej firmy.