1. Strona główna
  2. Blog
  3. 6 najważniejszych trendów w branży ERP, których nie możesz przeoczyć w 2017 roku!

Początek roku to dobry czas, żeby pokusić się o małe przewidywania dotyczące kluczowych trendów napędzających rozwój danej branży. Dziś przedstawiamy 6 kierunków rozwoju, które napędzą firmy oferujące usługi ERP w najbliższych miesiącach.

1. Ciągły wzrost znaczenia systemów ERP opartych o chmurę obliczeniową

Pierwsze systemy ERP zostały zaprojektowane w ten sposób, żeby rozwiązywać wyłącznie konkretne problemy biznesowe, związane np. z zarządzaniem zasobami ludzkimi czy zasobami magazynowymi. W kolejnych latach oprogramowanie to oferowało przedsiębiorstwom już coraz bardziej wszechstronne funkcje. Współcześnie większość kluczowych graczy na rynku to firmy oferujące systemy ERP funkcjonujące na bazie chmury obliczeniowej. Takie rozwiązane zapewnia przedsiębiorcom dużo większą elastyczność, zmniejszenie kosztów oraz niemal nieograniczone integracje z innymi narzędziami, np. z obszaru Business Intelligence.

2. Wzrost popularności tzw. SAAS-ów

Coraz więcej współczesnych narzędzi biznesowych działa w modelu SAAS (Software as a Service; oprogramowanie jako usługa). Branża ERP nie stanowi w tej materii żadnego wyjątku. Połączenie tego modelu z wykorzystaniem cloud computingu powoduje, że z oprogramowania ERP mogą korzystać teraz nie tylko największe przedsiębiorstwa, ale także mniejsze podmioty. Firmy płacą wyłącznie za dopasowane do ich potrzeb i możliwości usługi.

3. Wykorzystanie analizy danych do tworzenia przewag konkurencyjnych

Systemy ERP działające w chmurze obliczeniowej otwierają przed firmami nowe możliwości w zakresie pozyskiwania dodatkowych danych z nowych źródeł, a następnie ich efektywną analizę i wykorzystanie do podejmowania lepszych decyzji biznesowych.

W 2017 roku firmy będą budowały swoją przewagę operacyjną nie tylko bazując na danych behawioralnych, ale również wykorzystując zaawansowane algorytmy umożliwiające analizy predykcyjne. Jeszcze do niedawna z tego typu rozwiązań mogły korzystać jedynie największe przedsiębiorstwa. Eksperci przewidują jednak, że w najbliższym roku dostępność takich funkcji dla średnich oraz małych firm znacząco wzrośnie.

4. “Inteligentne ERP”

Rozwój sztucznej inteligencji sprawia, że w 2017 roku możemy spodziewać się w systemach ERP wysypu nowych funkcji wykorzystujących ową technologię do działań praktycznych. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wspomniane już wyżej analizy predykcyjne, a także machine learning i cloud deployment.

Zobacz też: Sztuczna inteligencja w służbie ERP

Praktyczne wykorzystanie wymienionych technologii pozwoli na zrobienie kolejnego kroku w automatyzacji marketingu, wsparcia obsługi klienta, procesów handlowych i sprzedażowych. Eksperci prognozują, że w ciągu najbliższych 2-3 lat wykorzystanie sztucznej inteligencji w oprogramowaniu ERP stanie się tzw. “game changerem”, a firmy, które pierwsze odpowiednio wykorzystają tę technologię, odskoczą konkurencji na dobrych kilka kroków.

5. Bardziej konkurencyjna polityka cenowa

Mniejsze firmy z branży oferujące rozwiązania ERP, które działają we wspomnianym już modelu SAAS, za sprawą swojej elastycznej polityki cenowej sprawiają, że “duzi” dostawcy zostają w tyle. W 2017 roku najwięksi gracze na rynku, żeby utrzymać swoją pozycję, będą musieli dostosować się do tego trendu i, oprócz wielu unikatowych funkcji, zaoferować swoim potencjalnym klientom cennik dostosowany do ich możliwości oraz potrzeb.

6. Zwiększenie bezpieczeństwa systemów ERP

Rozwijająca się technologia, integracje oprogramowania z wieloma innymi narzędziami, a także zmieniające się dość regularnie przepisy powodują, że kwestia bezpieczeństwa platform ERP nabiera zupełnie nowego – kluczowego – znaczenia. Ogrom danych przetwarzanych przez systemy ERP stał się przysłowiowym “łakomym kąskiem” dla wielu hackerów. Doprowadziło to do pojawienia się fali prób nielegalnego pozyskania informacji zarówno o klientach, jak również o własności intelektualnej konkretnej firmy.

Firmy oferujące rozwiązania z zakresu ERP muszą zatem liczyć się ze wzrostem kosztów dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa infrastrukturze informacyjnej.

Umów się na DARMOWĄ konsultację ze specjalistą z firmy Initius – autoryzowanego partnera firmy Soneta (producenta systemu enova365).