1. Strona główna
  2. Blog
  3. Soneta – producent systemu enova365 – wspiera księgowych

Seria regionalnych konferencji dla księgowych oraz II Kongres Polskiej Rachunkowości – to najważniejsze wydarzenia skupione na wspieraniu środowiska polskich księgowych, w które zaangażowała się w ostatnim czasie firma Soneta (producent oprogramowania enova365).

Maraton ze zmianami w przepisach to cykl 4 spotkań dla księgowych, w których udział osobiście wzięło ponad 400 przedstawicieli branży, a kolejne 200 osób było “obecnych” za sprawą przeprowadzonych transmisji online. Ostatnie z serii spotkań odbyło się 30 maja br. Firma Soneta wcieliła się w rolę współorganizatora oraz merytorycznego eksperta tego cyklu. Ich gospodarzami były 4 województwa: podlaskie, zachodniopomorskie, świętokrzyskie oraz lubelskie. Tematem wiodącym każdego spotkania były zmiany w przepisach prawa gospodarczego i podatkowego.

Nie jest tajemnicą, że producent systemu ERP enova365 od lat aktywnie promuje liczne inicjatywy skierowane właśnie do środowiska księgowych. Jedną z nich jest konkurs wiedzy o rachunkowości Księgowi Przyszłości. Ma on zasięg ogólnokrajowy i jest organizowany przez Sonetę we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce.

Istotą większości wprowadzanych współcześnie zmian podatkowych jest potrzeba zapewnienia wymaganej płynności finansowej systemom podatkowym w poszczególnych państwach. Większość zmian wynika z lokalnych decyzji rządzących. Jednak część z nich jest również inicjowana przez organy Unii Europejskiej. Właśnie na tego typu zagadnieniach skupił się podczas wystąpienia w Kielcach Daniel Depa, na co dzień pełniący funkcję dyrektora ds. rozwoju i produktu enova365.

Sporo miejsca w czasie cyklu konferencji poświęcono zagadnieniom związanym z JPK. Dyskutowano także o projekcie wprowadzenia modelu podzielnej płatności (tzw. split payment) oraz Rozporządzeniu o ochronie danych osobowych. Z tym ostatnim tematem przedsiębiorcy będą musieli mierzyć się już od maja 2018 roku. Księgowi muszą więc zawczasu poznać od podszewki to zagadnienie.

W tym roku przypada ponadto 110 rocznica istnienia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Z tej okazji zorganizowano II Kongres Polskiej Rachunkowości, w którym udział wzięło prawie pół tysiąca uczestników reprezentujących zarówno branżę księgową, jak również środowiska finansowe i przedsiębiorców. Podczas tej imprezy Sonetę aktywnie reprezentowali: Jadwiga Wojtas (dyrektor ds. produkcji i rozwoju enova365) oraz Grzegorz Jurczak (Kierownik Projektu Workflow i Business Intelligence). Eksperci z Sonety dyskutowali m.in. o przyszłości rachunkowości oraz zarządzaniu przedsiębiorstwem.

Pracę firmy Soneta na rzecz środowiska księgowych nad Wisłą doceniło wspomniane już Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Organizacja wręczyła producentowi enova365 specjalną nagrodę w ramach uznania dla długoletniej współpracy.