1. Strona główna
  2. Blog
  3. Rok 2018 w branży ERP w pigułce

W 2018 roku na naszych łamach poruszyliśmy wiele zagadnień dotyczących m.in. wdrożenia systemu ERP, przyszłości w chmurze czy korzyści płynących z dobrze przeprowadzonego wdrożenia oprogramowania. Czas na małe podsumowanie zbliżającego się właśnie do końca roku na naszych łamach!

ZADAJ SOBIE TE 4 PYTANIA, ZANIM WYBIERZESZ SYSTEM ERP W CHMURZE

Według raportu firmy Gartner z tego roku z każdym kwartałem rośnie liczba dyrektorów finansowych, którzy poważnie rozważają przeniesienie podstawowych systemów finansowych swojej firmy do chmury. Jeśli należysz do tego grona lub jesteś przedsiębiorcą, który analizują możliwości systemu ERP w chmurze obliczeniowej, przed wyborem platformy powinieneś zadać sobie 4 fundamentalne pytania.

JAK SYSTEM ERP POMOŻE CI UPORAĆ SIĘ Z 3 GŁÓWNYMI WYZWANIAMI DYSTRYBUCJI W ECOMMERCE?

W ciągu zaledwie trzech lat średni czas od złożenia zamówienia do dostawy spadł o 60 proc. Dodatkowo, oprócz bezprecedensowego wzrostu popularności rynku ecommerce (mniej więcej 7/10 osób preferuje dziś zakupy online), ponad 60 proc. konsumentów jest skłonnych zapłacić więcej za możliwość otrzymania zamówionego produktu jeszcze tego samego dnia. Czy system ERP, z którego korzystasz, jest w stanie umożliwić Twojej firmie sprostanie temu wyzwaniu?

Szybka realizacja zamówienia stała się normą, a to sprawia, że ​​dystrybutorzy mają dziś przed sobą 24-godzinne okno wysyłki zakupionych produktów. Sprawdź 3 główne wyzwania w obszarze ecommerce, którym musisz sprostać, aby Twoja firma była konkurencyjna na dzisiejszym rynku.

NAJWIĘKSZE MITY NA TEMAT SYSTEMÓW ERP W CHMURZE!

Mimo że technologie funkcjonujące na bazie chmury działają już od wielu lat, to aktualne tempo ich ewolucji pędzi jak nigdy wcześniej. Sprawia to, że firmy o różnej skali działalności wciąż uczą się dostosowywać do tej technologii, a wiele podmiotów niestety wciąż nie wie, dlaczego powinny i jak ją wykorzystać.

Rozwiązania ERP, takie jak chociażby działająca w Krakowie enova365, są podstawowym narzędziem gwarantującym usprawnienie procesów biznesowych. Rozwiązania na bazie chmury stają się coraz bardziej popularne, ponieważ mają też szereg innych zalet, takich jak większa dostępność, mniejsze koszty wejścia i wdrożenia czy też lepszą elastyczność.

Niestety pomimo oczywistych korzyści, wciąż wiele firm nie korzysta z tej technologii. W dzisiejszym świecie biznesowym chmura powoli staje się koniecznością bez której ciężko jest przetrwać w rynkowej rywalizacji. Wielu przedsiębiorców przed wdrożeniem wciąż powstrzymują krążące w branży mity. Dlatego, aby ułatwić Wam podjęcie logicznej z biznesowego punktu widzenia decyzji, rozprawiliśmy się z nimi!

JAK SZTUCZNA INTELIGENCJA ZWIĘKSZY MOŻLIWOŚCI SYSTEMÓW ERP?

Jedną z najważniejszych zmian w erze cyfrowej jest rosnące wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w prawie każdym aspekcie działalności. Niezaspokojone zapotrzebowanie na dane – w połączeniu z potrzebą elastyczności procesów i zarządzania zasobami – stanowi także wyzwanie dla współczesnych systemów ERP. Rozwiązaniem tego problemu jest włączenie sztucznej inteligencji do oprogramowania zarządzającego przedsiębiorstwem.

Sztuczna inteligencja zaczyna zmieniać samą naturę systemów ERP. Widzimy już dowody na istnienie ERP ery 4.0, która w głównej mierze koncentruje się na danych oraz informacjach, a mniej na procesach i ludziach.

Jednak nawet w obecnej – nazwijmy ją „postmodernistyczną” erą – ERP rośnie zainteresowanie podstawowymi technologiami sztucznej inteligencji. Chatboty i wirtualni asystenci zaczynają być wykorzystywani w celu zwiększenia wydajności i efektywności procesów. Wykorzystanie automatyzacji za pomocą botów, czujników i analiz zmienia sposób, w jaki pracujemy, umożliwiając pracownikom wykonywanie działań o większej wartości dodanej i lepszego wskaźnika wykorzystania dostępnych zasobów.

CZY BRANŻA ERP JEST GOTOWA NA BLOCKCHAINOWĄ REWOLUCJĘ?

Popyt na wewnętrzne zapotrzebowanie na dane w czasie rzeczywistym pomiędzy aplikacjami i systemami, szczególnie na dane finansowe, nie maleje. Jednocześnie firmy oczekuję najwyższych gwarancji bezpieczeństwa w zakresie przetwarzania informacji. W związku z tym nieodzowne wydaje się coraz większe wykorzystanie w systemach ERP technologii blockchain. Sprawdź, czy branża ERP jest na nią gotowa.