1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jaka przyszłość czeka oprogramowanie ERP w 2018 roku? Zobacz nasze prognozy

Koniec roku to idealny moment na podsumowanie mijających 12 miesięcy, jak również pokuszenie się o przewidzenie tego, co czeka nas w niedalekiej przyszłości. Dziś pokusimy się o taką prognozę dla oprogramowania ERP na najbliższy rok.

Przyszłość branży ERP rysuje się ekscytująco – tak, nie pomyliliśmy się, właśnie tym słowem należy określić najbliższy czas na rynku tego oprogramowania. Powszechne zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) posuwa się nieustannie na przód i puka już głośno także do drzwi z napisem “oprogramowanie ERP”. Z drugiej strony wielu ekspertów przejawia wątpliwości co do niedojrzałości nowych produktów powstałych na bazie wciąż niepewnej technologii AI. Jakie uczucia będą zatem dominowały w branży producentów systemów ERP – ekscytacja czy niepewność? Oto 5 naszych prognoz na najbliższy rok.

1. transformacja cyfrowa będzie dalej chętnie wspierana przez inwestorów

Wraz z postępującą poprawą sytuacji w globalnej gospodarce, wzrostem skali wzrostu firm oraz inwestycjami kapitałowymi, coraz więcej firm będzie chętniej inwestować w inicjatywy związane z transformacją cyfrową. Kolejne gałęzie przemysłu przechodzą transformacje rynkowe, w wyniku których znaczna część ich działalności jest wspierana czy nawet kontrolowana przez zaawansowanie rozwiązania cyfrowe (do grona których zalicza się chociażby oprogramowanie ERP). Właśnie dlatego coraz więcej przedsiębiorstw uwzględnia w swoich strategiach wykorzystanie potencjału nowoczesnego oprogramowania. Nie dziwi zatem fakt, że inwestorzy wspierają firmy oferujące rozwiązania, na które popyt wykazuje stałą tendencję wzrostową.

2. Oprogramowanie ERP na bazie chmury osiągnie punkt krytyczny

Wzrost popularności systemów ERP działających na bazie chmury obliczeniowej obserwujemy już od dobrych kilku lat. Jednak minione 12 miesięcy było pierwszym okresem, w którym najwięksi dostawcy podwoili swoją ofertę rozwiązań w chmurze. Jedynym problemem, który wciąż komplikuje sprawy jest względna niedojrzałość oraz niepoparte racjonalnymi argumentami przekonanie niektórych przedstawicieli kadr zarządzających o tym, że stacjonarne wdrażanie oprogramowaniawciąż daje większy komfort i pewność zakończenia wdrożenia sukcesem.

Wiele wskazuje na to, że zbliżający się rok 2018 może być właśnie tym okresem, w którym wreszcie jedno podejście osiągnie dominujacą pozycję względem drugiego – systemy oparte o chmurę zdominują rynek lub ostatecznie zostaną określone mianem krótkotrwałej mody.

3. wiele organizacji zostanie zmuszonych do zmiany oprogramowania erp

Z racji rosnących inwestycji w rozwiązania oparte o chmurę obliczeniową, dostawcy oprogramowania ERP będą stopniowo rezygnować z rozwijania swoich starszych produktów. To z kolei, w dzisiejszych dynamicznych warunkach rynkowych, przełoży się na pogorszenie ich jakości oraz opłacalności wykorzystania. Logicznie analizując, oba te czynniki doprowadzą wiele firm do wniosku, że jedynym wyjściem z tej sytuacji jest inwestycja w bardziej zaawansowanemu rozwiązania ERP.

4. odejście od “wielkich” systemów na rzecz bardziej elastycznych rozwiązań

Chociaż w 3. punkcie prognozujemy, że więcej organizacji zainwestuje w zaawansowane technologiczne rozwiązania ERP, to należy również podkreślić, iż firmy coraz częściej będą interesowały się mniejszymi i skrojonymi na miarę ich potrzeb systemami. To zdecydowanie bardziej efektywna i opłacalna alternatywa dla dużych i złożonych systemów, których część funkcji nie jest wykorzystywana przez mniejszy biznes, a trzeba przecież za nie płacić.

Alternatywne systemy zazwyczaj składają się z modułów, które można dobrać w zależności od potrzeb danej firmy. Co więcej, wszelkie aktualizacje w tego typu systemach są mniej awaryjne i realizowane znacznie szybciej.

5. “organizacyjne zarządzanie zmianą”

To jeden z najciekawszych, a zarazem zaskakujących trendów, które obserwujemy na rynku. Coraz więcej organizacji staje się uczulonych na termin “organizacyjne zarządzanie zmianą”. Na czym ono polega? Otóż, firmowi decydenci wreszcie zrozumieli, że nowoczesna technologia musi iść w parze ze szkoleniem pracowników. Tylko wtedy organizacja może czerpać pełnię korzyści z cyfrowej transformacji.

Ważne jest, że organizacje uznają potrzebę szkolenia pracowników z zakresu efektywnego wykorzystania nowoczesnego oprogramowania ERP. Fakt ten zdecydowanie przyczynia się do poprawy relacji i współpracy z większością dostawców systemów ERP, konsultantów oraz firm zajmujących się wdrożeniami systemów.