1. Strona główna
  2. Blog
  3. Dlaczego mała firma powinna skorzystać z systemu ERP?

We współczesnym zglobalizowanym świecie małe i średnie firmy w sektorze produkcyjnym zmagają się z wieloma wyzwaniami, aby zachować konkurencyjność i budować swoją pozycję na rynku. Jednocześnie ograniczone zasoby, takie jak czas i budżet wymagają czerpania namacalnych wartości niemal z każdej inwestycji. 

Tym bardziej może dziwić fakt, iż wiele firm z sektora MŚP nie docenia znaczenia technologii w radzeniu sobie z niektórymi z rynkowych wyzwań. Przedsiębiorcy martwią się ogromnymi – w ich mniemaniu – kosztami pozyskiwania i uruchomienia tego typu narzędzi. Brak decyzji w zakresie inwestycji IT może mieć fundamentalny wpływ na rentowność i zrównoważony rozwój każdej firmy. Wielu przedsiębiorców RYZYKUJE niechęć do technologii i decyduje się na prowadzenie swoich firm w “tradycyjny sposób”, w którym każdy proces jest realizowany ręcznie, a każda transakcja zapisana fizycznie w książkach przechowywanych pod przysłowiowym właścicielskim kluczem. Dlaczego warto, aby małe firmy skorzystały z systemu ERP? 

ERP dla małej firmy – dlaczego warto? 

Głównym celem każdej firmy, nie będziemy tutaj przesadnie odkrywczy, jest zarabianie. Pamiętajcie jednak, Drodzy Przedsiębiorcy, że aby zaoszczędzić cenny czas, przyspieszyć czas reakcji na problemy i zapytania klientów, zaplanować z wyprzedzeniem zamówienia czy ograniczyć straty wynikające z błędnych decyzji trzeba podjąć pewne inwestycje. Optymalnym sposobem dla firm z sektora MŚP jest wdrożenie oprogramowania ERP. Pewnie w tej chwili zadałeś sobie zasadnicze pytanie – w czym, w praktyce, pomoże mojej małej firmie system ERP?

Najpierw zróbmy jeden krok wstecz i przyjrzyjmy się wszystkim procesom, które mają kluczowe znaczenie dla prowadzenia działalności gospodarczej, takiej jak zakupy, produkcja, marketing, fakturowanie, zarządzanie zapasami, zasobami ludzkimi czy relacjami z klientami, księgowość itp. Na poziomie podstawowym ERP integruje wszystkie te procesy w jeden płynny system, dostarczając osobom decyzyjnym informacji w czasie rzeczywistym w formie łatwych do zrozumienia, interpretacji i wykorzystania danych.

Dla Ciebie – jako właściciela firmy – oznacza to dostęp do informacji, które są niezbędne do przetrwania na rynku i wyprzedzenia konkurencji. Wdrożenie oprogramowania ERP pomaga m.in. zwiększyć wskaźnik sprzedaży i zadowolenia klientów, czy uniknąć opóźnień w wyszukiwaniu rozproszonych rekordów. Ponadto posiadanie w firmie zbyt wielu programów dla różnych procesów zwiększa biurokrację i zmniejsza efektywność oraz szybkość podejmowania decyzji. System ERP eliminuje ten problem i pomaga scentralizować wszystkie wewnętrzne procesy firmowe.

ERP dla małych i średnich przedsiębiorstw to same benefity!

Warto wdrożyć system ERP w małej i średniej firmie, ponieważ przynosi to wiele korzyści. Dlaczego zatem tak wiele firm z sektora MŚP nie decyduje się wdrożyć systemu ERP? Przedsiębiorcy tłumaczą się, że “są za mali na ERP”, “bez niego i tak dobrze sobie radzą”, “wdrożenie może zakłócić nasze wewnętrzne operacje biznesowe”, “wdrożenie ERP jest zbyt kosztowne i skomplikowane, aby je uruchomić” itp.

Taka argumentacja to zwyczajne szukanie wymówek. Oferta współczesnych liderów rynku ERP, takich jak, chociażby system enova365, jest perfekcyjnie dopasowana zarówno dla dużych przedsiębiorców, jak i mniejszych firm z sektora MŚP.

Dobre oprogramowanie ERP dla małych i średnich firm nie tylko pomaga zwiększyć wydajność firmy, ale stanowi także źródło oszczędności. Tak jak już wspomnieliśmy w tym artykule, rozwiązania ERP różnią się pod względem kosztów wdrożenia, możliwości dostosowania do potrzeb danej firmy czy łatwości użytkowania i szybkości wdrożenia. Wystarczy znaleźć oprogramowanie ERP, które odpowiada konkretnym potrzebom biznesowym Twojej firmy, a jednocześnie pozostaje dla Ciebie opłacalne finansowo.

Potrzebujesz wsparcia w zakresie dokonania tego wyboru? Skorzystaj z naszej bezpłatnej KONSULTACJI.