1. Strona główna
  2. Blog
  3. Co wybrać – VAT czy ryczałt, a może jedno i drugie?

Jednym z podstawowych pytań, na jakie musi sobie odpowiedzieć przedsiębiorca zakładający działalność gospodarczą jest to, jaką formę opodatkowania wybrać. Dziś bierzemy pod lupę właśnie ten temat.

Jaki rodzaj opodatkowania wybrać – VAT czy ryczałt?

Jaka jest różnica między VAT i ryczałtem? VAT to podatek od towarów i usług. Ryczałt zaś to jeden z wariantów podatku dochodowego. Oprócz ryczałtu są jeszcze: rozliczanie się na zasadach ogólnych (17 i 32 proc.), podatek liniowy (19 proc.) oraz karta podatkowa.

W przypadku nowych przedsiębiorców, którzy dopiero startują ze swoim biznesem, wybór ryczałtu należy zadeklarować w formie złożenia druku CEIDG-1. A co jeśli chcemy zmienić formę opodatkowania i przejść na ryczałt? Jest to możliwe, ale dopiero w nowym roku. Stosowną deklarację należy złożyć najpóźniej do 20. dnia miesiąca następującego po pierwszym miesiącu nowego roku.

Podatek VAT a ryczałt

Z perspektywy przedsiębiorcy wiele czynników przemawia za tym, żeby wybrać ryczałt zamiast VAT. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby korzystać z tej formy opodatkowania, jednak pod warunkiem, że roczny limit obrotów nie przekroczy 200 tys. złotych i nie prowadzimy działalności w jednej z wyłączonych od tej możliwości branż.

Oczywiście zdarzają się również sytuacje, gdy w jednej działalności gospodarczej występuje zarówno ryczałt, jak i podatek VAT. Tutaj już każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie (przede wszystkim uwzględniając profil działalności danej firmy).

Więcej informacji o podatku VAT i ryczałcie znajdziecie na stronie naszego partneraKsięgowi Przyszłości.

Ryczałt czy VAT? enova365 pomoże w każdej sytuacji

Niezależnie od tego, czy wybierzemy VAT, czy ryczałt, warto zastanowić się, jak możemy zoptymalizować czas i energię, którą poświęcamy na księgowość. Warto tutaj rozważyć skorzystanie ze wsparcia cyfrowego pomocnika.

W tej roli świetnie sprawdzi się nowoczesne oprogramowanie ERP. Jednym z takich rozwiązań jest używany przez ponad 16 tys. organizacji system ERP enova365. Wspomniane oprogramowanie oferuje ogrom możliwości wsparcia działań księgowych dla firm, niezależnie od ich wielkości.

W ofercie enova365 znajdziesz dedykowane moduły, takie jak m.in.: Faktury, Księga Podatkowa i Księga Handlowa, Importy oraz Eksporty Księgowe. W zależności od swoich aktualnych potrzeb dobierasz zestaw modułów i ułatwiasz sobie codzienne życie przedsiębiorcy. Więcej czasu możesz przeznaczać na działania, które rozwijają Twój biznes i generują przychody!

Więcej informacji o modułach enova365 znajdziesz na naszej stronie.