1. Strona główna
  2. Blog
  3. Co wybrać – VAT czy ryczałt, a może jedno i drugie?

Jednym z podstawowych pytań, na jakie musi sobie odpowiedzieć przedsiębiorca zakładający działalność gospodarczą jest to, jaką formę opodatkowania wybrać. Dziś bierzemy pod lupę właśnie ten temat.

Jaki rodzaj opodatkowania wybrać?

VAT to podatek od towarów i usług. Ryczałt zaś to jeden z wariantów podatku dochodowego. Oprócz ryczałtu są jeszcze: rozliczanie się na zasadach ogólnych (17 i 32 proc.), podatek liniowy (19 proc.) oraz karta podatkowa.

W przypadku nowych przedsiębiorców, którzy dopiero startują ze swoim biznesem, wybór ryczałtu należy zadeklarować w formie złożenia druku CEIDG-1. A co jeśli chcemy zmienić formę opodatkowania i przejść na ryczałt? Jest to możliwe, ale dopiero w nowym roku. Stosowną deklarację należy złożyć najpóźniej do 20. dnia miesiąca następującego po pierwszym miesiącu nowego roku.

Podatek VAT a ryczałt

Z perspektywy przedsiębiorcy wiele czynników przemawia za tym, żeby wybrać ryczałt. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby korzystać z tej formy opodatkowania, jednak pod warunkiem, że roczny limit obrotów nie przekroczy 200 tys. złotych i nie prowadzimy działalności w jednej z wyłączonych od tej możliwości branż.

Oczywiście zdarzają się również sytuacje, gdy w jednej działalności gospodarczej występuje zarówno ryczałt, jak i podatek VAT. Tutaj już każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie (przede wszystkim uwzględniając profil działalności danej firmy).

Więcej informacji o podatku VAT i ryczałcie znajdziecie na stronie naszego partnera – Księgowi Przyszłości.

Jak enova365 ułatwia przedsiębiorcom zadania związane z księgowością?

Niezależnie od tego, jaką formę opodatkowania ostatecznie wybierzemy, warto zastanowić się, jak możemy zoptymalizować czas i energię, którą poświęcamy na księgowość. Warto tutaj rozważyć skorzystanie ze wsparcia cyfrowego pomocnika.

W tej roli świetnie sprawdzi się nowoczesne oprogramowanie ERP. Jednym z takich rozwiązań jest używany przez ponad 16 tys. organizacji system ERP enova365. Wspomniane oprogramowanie oferuje ogrom możliwości wsparcia działań księgowych dla firm, niezależnie od ich wielkości.

W ofercie enova365 znajdziesz dedykowane moduły, takie jak m.in.: Faktury, Księga Podatkowa i Księga Handlowa, Importy oraz Eksporty Księgowe. W zależności od swoich aktualnych potrzeb dobierasz zestaw modułów i ułatwiasz sobie codzienne życie przedsiębiorcy. Więcej czasu możesz przeznaczać na działania, które rozwijają Twój biznes i generują przychody!

Więcej informacji o modułach enova365 znajdziesz TUTAJ.