1. Strona główna
  2. Blog
  3. CRM dla małej firmy – jaki wybrać?

W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, utrzymanie dobrych relacji z klientami jest kluczowe dla sukcesu przedsiębiorstwa. W końcu jeśli my nie zadbamy o naszych klientów i relacje z nimi, bardzo szybko może zrobić to ktoś inny. Dlatego też warto wspierać się technologiami, które mogą nam pomóc w zakresie wspomnianych relacji i komunikacji z klientem. O jakim rozwiązaniu mowa? System CRM będzie tutaj niezastąpiony! 

Wybór odpowiedniego CRM dla małej firmy jest istotnym krokiem w procesie rozwoju biznesu. W tym artykule podpowiadamy, czym warto się kierować przy wyborze CRM dla małej firmy, a także jakie korzyści może przynieść dla twojego biznesu! Zapraszamy do lektury.

Czym jest CRM? Kilka słów o samym rozwiązaniu

Zacznijmy od tego, co to tak naprawdę jest ten CRM, dla osób, które jeszcze nie są zaznajomione z tym tematem. CRM, czyli z angielskiego Customer Relationship Management, to narzędzie niezwykle przydatne dla firm, które chcą efektywnie zarządzać swoimi relacjami z klientami

crm dla małej firmy

CRM to po prostu system informatyczny, który pomaga firmie w zarządzaniu relacjami z klientami oraz ze sprawną komunikacją. Pozwala on gromadzić, analizować i wykorzystywać informacje o klientach w celu skutecznego budowania trwałych i owocnych relacji. Dzięki CRM-owi firma może śledzić historię kontaktów z klientami, zarządzać zadaniami, monitorować postępy sprzedaży, personalizować oferty i wiele więcej. Sprawdź również, czym jest ERP!

Prosty CRM dla małej firmy – co powinien zawierać?

Dla małych firm system CRM również może być jak najbardziej przydatny. Z uwagi na zwykle dość ograniczony budżet, narzędzie CRM dla mniejszych przedsiębiorstw powinno być przede wszystkim przystępne cenowo. Warto także zwrócić uwagę na sam interfejs narzędzia oraz intuicyjność w jego obsłudze. Nie każda firma dysponuje dużymi zasobami finansowymi ani zespołem IT, dlatego prostota i intuicyjność są kluczowe. Ważne jest również, aby CRM był skalowalny, czyli mógł rosnąć wraz z rozwojem firmy i dostosowywać się do jej potrzeb.

A co z dodatkowymi funkcjami? Jedną z opcji, którą może posiadać CRM dla małych firm, jest możliwość śledzenia historii klienta. Dzięki funkcji śledzenia historii, firma może mieć wgląd w wszystkie wcześniejsze interakcje z klientem. Może to obejmować zarówno rozmowy telefoniczne, e-maile, jak i spotkania osobiste. Dzięki temu pracownicy mogą łatwo odnaleźć informacje o poprzednich zamówieniach, preferencjach klienta czy szczegółach dotyczących wcześniejszych transakcji.

Prosty CRM dla małej firmy może też umożliwiać przypisywanie klientów do konkretnych pracowników. Dzięki temu organizacja pracy staje się bardziej efektywna, a każdy klient będzie czuł się zaopiekowany.

O tym warto pamiętać przy wyborze CRM

Jest jeszcze kilka innych elementów, na które warto zwrócić uwagę. Niektóre CRM-y mogą być dostosowane do konkretnych branż, takich jak sprzedaż, marketing, e-commerce itp. Warto znaleźć rozwiązanie, które najlepiej odpowiada potrzebom i charakterystyce konkretnej firmy, ponieważ za tym przystosowaniem zwykle idą konkretne funkcjonalności czy opcje rozszerzenia narzędzia.

Kolejna rzecz to integracja, w celu ułatwienia całego zarządzania firmą. CRM powinien być łatwo integrowalny z innymi systemami, takimi jak systemy sprzedażowe, magazynowe, e-mailowe itp. Dzięki temu można zapewnić płynny przepływ informacji między różnymi działami firmy. Warto też zwrócić uwagę, czy dany CRM ma możliwość integracji z mediami społecznościowymi, jak np. Messenger, aby śledzić komunikację także z tego kanału. 

W przypadku małej firmy i braku rozbudowanego zespołu IT warto sprawdzić, jakie są opcje szkolenia i wsparcia technicznego oferowane przez dostawcę CRM-a. Dobry dostawca powinien zapewnić odpowiednie szkolenie dla pracowników oraz bieżące wsparcie w razie jakichkolwiek problemów.
Potrzebujesz systemu, który pomoże ci usprawnić cały proces zarządzania firmą? Poza CRM, warto także zainwestować w sprawdzony system ERP!