1. Strona główna
  2. Blog
  3. Paragon jako faktura uproszczona w 2021 [ZMIANY W PRZEPISACH]

Od 1 lipca 2021 roku paragon może być uznawany za fakturę uproszczoną. Zmiana ta rodzi u podatników wiele pytań. Na najczęstsze z nich odpowiadamy w dzisiejszym artykule!

W roku 2020 znacznie wzrosło zainteresowanie przedsiębiorców fakturami uproszczonymi. Wszystko przez liczne wątpliwości dotyczące wystawiania pełnych faktur do paragonów. Z pewnością wielu podatników przyjmie z ulgą informację, że od 1 lipca 2021 roku, pod pewnymi warunkami, można traktować paragon jako fakturę uproszczoną.

Kiedy paragon może być fakturą uproszczoną?

Kwota transakcji nie może przekroczyć 450 zł lub 100 euro. Na paragonie musi znajdować się też NIP nabywcy (podmiotu gospodarczego). Zachowując te dwa warunki wystawiony paragon spełnia jednocześnie funkcję faktury uproszczonej. Na podstawie takiego dokumentu nabywca może odliczyć podatek VAT. Musimy jednak pamiętać, że do takiego paragonu nie możemy już wystawić pełnej faktury.

Jak przygotować się na wejście w życie nowych przepisów?

Aby nie komplikować sobie „podatkowego życia” przedsiębiorcy muszą wykonać jedną fundamentalną rzecz – wprowadzić zmiany w konfiguracji ewidencji paragonów.

Jeśli dany paragon spełnia zasady faktury uproszczonej, wówczas powinien trafić do ewidencji faktur do paragonów. W przeciwnym wypadku ewidencja pozostaje pusta. Jednak w jednym i drugim przypadku dokument zostaje ujęty w zbiorczym dokumencie ewidencji.

Faktury uproszczone a JPK_VAT

Pozostaje jeszcze kwestia uwzględniania faktur uproszczonych w nowym JPK_VAT. Do końca 2020 roku podatnicy nie byli do tego zobowiązani. Zmieniło się to 1 lipca 2021 roku – paragony traktowane jako faktury uproszczone należy wykazywać odrębnie w nowym JPK_VAT (uwzględniając deklarację oraz ewidencję).