1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak wybrać właściwy system ERP dla małej firmy?

Świat biznesu niezmiennie prze do przodu. Małe firmy muszą znaleźć sposób, aby nie tylko przetrwać, ale również rozwijać się i konkurować na rynku, co w obecnych czasach nierozerwalnie związane jest z technologią. By móc walczyć o swoje miejsce – niezbędne są więc odpowiednie narzędzia, a do najważniejszych zaliczymy systemy ERP.

Wdrożenie odpowiednio dobranego systemu ERP dla małej firmy może znacząco wpłynąć na efektywność operacyjną, redukcję kosztów, a także na poprawę zarządzania zasobami i procesami w firmie. Dla mniejszych przedsiębiorstw, które często działają z ograniczonymi zasobami, wybór i implementacja takiego systemu staje się decyzją strategiczną.

Znaczenie ERP dla małych firm

Małe firmy borykają się z wyzwaniami, które mogą hamować ich rozwój. Przeszkody charakterystyczne dla mniejszych przedsiębiorstw to m.in. ograniczone zasoby ludzkie, potrzeba optymalizacji kosztów oraz konieczność efektywnego zarządzania zasobami i procesami. System ERP, zapewniając scentralizowane i zintegrowane zarządzanie kluczowymi funkcjami biznesowymi – od finansów i księgowości, przez logistykę, po zarządzanie zasobami ludzkimi i relacjami z klientami – umożliwia małym firmom znaczące zwiększenie efektywności operacyjnej.

Cechy idealnego ERP dla małej firmy

Wybór systemu ERP dla małych firm powinien być podyktowany szeregiem kluczowych cech i możliwości, które umożliwią efektywne zarządzanie zasobami i procesami.

Integracje i skalowalność

Podstawą dla małych firm jest wybór systemu ERP, który oferuje płynną integrację z już używanymi na co dzień narzędziami (Microsoft Office czy Google Workspace) oraz platformami CRM. Takie rozwiązanie nie tylko usprawnia codzienną pracę, ale również umożliwia łatwe wdrożenie systemu ERP bez potrzeby rezygnacji z dobrze znanych narzędzi. System musi być także skalowalny, aby mógł rosnąć razem z firmą, adaptując się do jej ewoluujących potrzeb bez konieczności całkowitej zmiany platformy

Wysoki poziom wsparcia

Istotnym aspektem przy wyborze systemu ERP dla małych firm jest dostępność kompleksowych szkoleń i wsparcia technicznego. Złożoność wdrożenia nowego systemu ERP wymaga od zespołu pracowników nauki i adaptacji. Dostęp do materiałów szkoleniowych, takich jak samouczki wideo, webinaria, oraz wsparcie techniczne są kluczowe dla płynnego przejścia i efektywnego użytkowania systemu.

Funkcjonalność i elastyczność

Wybierając system ERP, firmy powinny kierować się jego funkcjonalnością, która powinna obejmować kluczowe obszary biznesowe, takie jak finanse, księgowość, logistyka, zarządzanie produkcją, obsługa klienta oraz zarządzanie zasobami ludzkimi. Ważne, aby system był elastyczny i umożliwiał konfigurację oraz dostosowanie modułów do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

Niskie koszty

Mniejsze organizacje nierzadko muszą uważać na kwestie zasobów – w tym finansowych. Systemy ERP dla małej firmy mogą różnić się ceną w zależności od zakresu oferowanych funkcji, liczby użytkowników oraz modułów. Małe firmy często dysponują ograniczonym budżetem, dlatego ważne jest, aby system był efektywny kosztowo – najlepiej, aby można było dostosować formę i wysokość opłat do wykorzystywanych funkcji i modułów, gdyż nie każde małe przedsiębiorstwo skorzysta z pełnego pakietu oferowanego przez system.

Jak wybrać system ERP dla małej firmy

ERP dla małych firm – jakie rozwiązania warto wybrać?

Wybierając system dla firmy o niewielkich rozmiarach, warto zwrócić uwagę na rozwiązania, które są nie tylko funkcjonalne, ale również elastyczne i łatwe w obsłudze.

Przykład? enova365 to kompleksowy system ERP, który został zaprojektowany z myślą o wsparciu różnych obszarów działalności przedsiębiorstwa, w tym finansów, księgowości, zarządzania zasobami ludzkimi, sprzedaży i wielu innych. Co ważne dla małych firm, enova365 oferuje dużą elastyczność w konfiguracji i skalowaniu systemu, co pozwala na dostosowanie go do zmieniających się potrzeb biznesowych. Ponadto, system zapewnia intuicyjny interfejs użytkownika i dostęp do wszechstronnych funkcji analitycznych, ułatwiając zarządzanie firmą i analizę danych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu małe firmy mogą zwiększyć swoją wydajność i konkurencyjność na rynku, korzystając z jednego, zintegrowanego narzędzia.

Triva to inny, nowoczesny system ERP, który charakteryzuje się wysokim stopniem personalizacji i modularności. Dzięki temu małe firmy mogą wybrać tylko te moduły i funkcje, które są dla nich najbardziej istotne, co pozwala na optymalizację kosztów wdrożenia i eksploatacji systemu. Zapewnia wsparcie dla kluczowych procesów biznesowych, w tym dla zarządzania finansami, logistyką, produkcją, a także obsługą klienta. System oferuje możliwość łatwej integracji z innymi narzędziami i aplikacjami, co jest istotne dla zachowania ciągłości i efektywności procesów biznesowych. 

Wybór między enova365 a Triva zależy od specyficznych potrzeb i preferencji firmy. Oba systemy oferują jednak szereg funkcji i możliwości, które mogą pomóc małym przedsiębiorstwom w efektywnym zarządzaniu ich działalnością i wspieraniu ich wzrostu. Jeśli poszukujemy elastycznego i skalowalnego rozwiązania ERP, to właśnie systemy tej klasy mogą stanowić optymalny przykład systemu ERP dla małych firmy, umożliwiający dynamiczny rozwój i dostosowanie systemu do bieżących oraz przyszłych potrzeb.