1. Strona główna
  2. Blog
  3. Na co zwrócić uwagę wybierając project managera dla systemu ERP?

Udzielając odpowiedzi na postawione w tytule pytanie, od razu powiemy “Nie ma absolutnie jednej właściwej odpowiedzi”. Jednak bez wątpienia wskazać można na kilka istotnych kwestii, które powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając menedżera projektu ERP.

Spis treści

Doświadczenie zawsze w cenie

Idealny project manager ERP powinien mieć na swoim zawodowym koncie udział w przynajmniej kilku dużych projektach. Pożądane jest również, aby odgrywał w nich dość znaczącą rolę, a nie tylko brał w nich udział. Pamiętaj jednak, że twój kandydat nie musi mieć na swoim koncie wyłącznie samych zawodowych sukcesów. Mało tego! Z korzyścią dla Ciebie może być to, że ERP PM doznał już pewnych porażek, ponieważ miał szansę wyciągnąć z nich wnioski. Dobry kandydat raz popełnionych błędów nie powtórzy już w przyszłości. Oczywiście udokumentowane certyfikatami lub dyplomem studiów wyższych kompetencje z obszarów takich jak np. zarządzanie organizacją czy projektami także nie zaszkodzą.

Upewnij się, że project manager ERP ma predyspozycje naturalnego lidera

Idealny kandydat na PM ERP musi być liderem nie tylko z tytułu zajmowanego stanowiska. Ludzie podążą za nim, jeśli zobaczą, że jego przewodzenie wynika z naturalnych predyspozycji i wrodzonych cech, a nie wyłącznie z władzy nadanej mu przez szefostwo firmy.

Zobacz też: Rośnie wykorzystanie danych z JPK przez fiskusa

Opanowanie to kolejna cecha, którą powinien posiadać dobry lider. W trakcie realizacji projektów, na pewno nie zabraknie sytuacji, w których poziom stresu osiągnie zenit. W takich sytuacjach ważne jest, aby ERP PM potrafił zachować opanowanie i przekazać swój spokój innym członkom zespołu.

Projekt menedżer ERP musi posiadać pełną paletę umiejętności miękkich

Klarowne przekazywanie swoich pomysłów z jednej strony, a z drugiej zdolność do cierpliwego i konstruktywnego słuchania. Projekt menedżer ERP to w pewnym sensie firmowy spowiednik. Pozostali członkowie zespołu będą do niego przychodzili, aby podzielić się swoimi obawami czy problemami, ale również zadeklarować konkretne wymagania wobec firmy. Dobra komunikacja oznacza także, że informacje przekazywane przez menedżera są wyrażane na tyle “głośno”, że dociera do niego feedback od innych pracowników zespołu.

Obowiązkową cechą kierownika projektu jest również zaradność. Lider zespołu ERP musi być po prostu zaradny. Koniec i kropka! Osoba zatrudniona na tym stanowisku przez większość swojej pracy będzie podążać drogą, która nie jest dobrze oznakowana. W związku z tym menedżer musi sam szukać drogowskazów, do tego wielokrotnie wytyczać ścieżki alternatywne, wykazując się fachowością, pomysłowością i umiejętnością pracy pod presją czasu.

PM ERP – Szukać wewnątrz czy na zewnątrz?

Może Cię kusić, żeby – szukając oszczędności finansowych – zlecić zadania związane z prowadzeniem projektów ERP jednemu z pracowników zatrudnionych już w Twojej firmie. Nie będzie problemem, jeśli wybrana przez Ciebie osoba, która sprawdziła się już w strukturach firmy, zostanie etatowym project managerem ERP. Problem rozpocznie się dopiero wtedy, kiedy pracownik zadania PM, otrzyma jako kłopotliwy “dodatek” do stałych obowiązków. Takie postępowanie wpłynie negatywnie na jakość wykonywania zarówno podstawowych obowiązków, jak również tych dodatkowych zadań.

Kierownik projektu powinien mieć tylko jedną pracę! Zarządzanie projektem ERP jest zbyt ważnym i czasochłonnym zajęciem, aby zajmować się nim w wolnym czasie lub na przysłowiową “dokładkę”.

Możesz też poszukać dedykowanego project managera ds. ERP na zewnątrz. Upewnij się tylko, że Twój kandydat posiada odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje. Jeśli chciałbyś zaproponować stanowisko PM ERP któremuś ze swoim obecnych pracowników, ale masz wątpliwości czy ktoś w firmie posiada odpowiednią wiedzę i predyspozycje, możesz skorzystać z opcji zatrudnienia eksperta-konsultanta, który pomoże Ci wykreować i przygotować do nowej roli jednego z dotychczasowych pracowników Twojej firmy.

Zobacz też: System ERP jako luksus tylko dla największych? Nic bardziej mylnego!