System ERP jako luksus tylko dla największych? Nic bardziej mylnego!

Prowadzisz małą lub średnią firmę. Jak każdy przedsiębiorca chcesz zwiększać przychody i rozwijać swój biznes. Wydaje Ci się jednak, że narzędzia takie jak system ERP są przeznaczone wyłącznie dla największych przedsiębiorstw? Dziś wyprowadzimy Cię z takiego błędnego podejścia.

Nasze obserwacje jako eksperta w dziedzinie wdrażania systemów ERP są dość niepokojące. Mianowicie zauważyliśmy, iż mniejsze firmy wykazują zdecydowanie mniejszą chęć do inwestowania w cenne narzędzia, takie jak np. ERP. Zarządzający biznesami w większości uważają, że nie potrzebują tego typu rozwiązań.

Tymczasem my dostrzegamy przynajmniej 3 zasadnicze powody, dla których powinieneś/powinnaś jednak poważnie rozważyć wdrożenie oprogramowania ERP.

Po pierwsze, będziesz potrzebował/a dobrego i stabilnego systemu ERP, gdy Twoja firma przestanie być już taka mała (a przecież to jest Twoim celem, prawda?).

Po drugie, oprogramowanie ERP pomoże Ci trzymać rękę na pulsie i stale kontrolować koszty prowadzenia biznesu oraz wszelkich inwestycji.

Wreszcie po trzecie, systemy ERP współcześnie są dużo bardziej dostępne i przystępne cenowo, niż jeszcze kilka lat temu.

Przekonaliśmy Cię chociaż trochę? Wciąż masz wątpliwości? Poznaj zatem kolejne korzyści korzystania z ERP.

System ERP centralizuje informacje

Nie wiem jak Ty, ale my nie lubimy, gdy konkretne zadanie wymaga od nas uruchomienia na komputerze 5 różnych programów, szukania informacji w różnych bazach danych etc. Zdecydowanie wygodniej jest dysponować wszystkimi danymi w jednym miejscu i to w taki sposób, aby dzielić się dostępem do nich z innymi uprawnionymi pracownikami.

I wiesz co? System ERP pozwala tak właśnie działać! Księgowość, sprzedaż, stany magazynowe, dystrybucja – wszystkie te dane przechowujesz w jednej bazie. To praktyczne rozwiązanie nie tylko ze względu na logikę prowadzenia biznesu, ale też oszczędność czasu.

System ERP pomoże Ci zwiększyć efektywność pracy

W każdej firmie nie ma chyba nic gorszego, niż znudzony pracownik. Taki osobnik siedzi przy swoim biurku, powtarza nieustannie te same czynności, np. wprowadza dane do arkusza kalkulacyjnego czy sprawdza kody produktów w bazie danych. Najgorsze jednak jest to, że sam pracownik nie widzi sensu w tym czym się zajmuje, ale robi to, bo ktoś musi się tym przecież zająć, no i za to mu przecież płacisz…

Tymczasem okazuje się, że problem można bardzo prosto rozwiązać i przede wszystkim sprawić, aby Twoi pracownicy chętnie przychodzili do pracy, a swoją energię pożytkowali w dużo bardziej owocny – dla Twojej firmy – sposób. Tym rozwiązaniem jest – a jakże! – system ERP, który pozwala zautomatyzować powtarzające się zadania. Twoi pracownicy będą mogli zapomnieć o monotonnym wprowadzaniu danych. A wygenerowanie raportów pochodzących od różnych pracowników można sprowadzić do zaledwie kilku kliknięć.

Monitoruj i rozwiązuj problemy w czasie rzeczywistym

Jedną z zasadniczych zalet oprogramowania ERP jest możliwość ciągłego monitoringu i aktualizacji danych w czasie rzeczywistym. Masz stały podgląd modułów tworzących Twoją wersję systemu ERP (tak, możesz spersonalizować oprogramowanie na potrzeby wyłącznie Twojej firmy!) i możesz błyskawicznie interweniować, jeśli zauważysz jakiś problem.

Zobacz też: Chcesz wdrożyć system ERP w chmurze? Przed Tobą 3 wyzwania

Przyjmijmy, że zapasy Twoich najlepiej sprzedających się produktów niebezpiecznie zbliżają się do zera. O tym fakcie dowiesz się zdecydowanie wcześniej, dzięki odpowiednio ustawionym w oprogramowaniu ERP powiadomieniom. Możesz też tak skonfigurować system, żeby towar był automatycznie zamawiany u dystrybutora, gdy stan zapasów spadnie poniżej określonego poziomu. A to jedynie wierzchołek góry możliwości zarządzania firmą z wykorzystaniem ERP.

System ERP – utrzymuj relacje z klientami

Klienci to fundament każdego biznesu. Nie ma znaczenia jego wielkość czy skala działania. To stwierdzenie nie jest przesadnie odkrywcze. Zdajemy sobie sprawę z tego faktu. Chcemy jednak zwrócić Twoją uwagę na inny aspekt – budowania relacji z klientami. Jesteśmy przekonani, że codziennie robisz wszystko, żeby były one jak najlepsze.

Cóż, najbardziej efektywną metodą udoskonalenia tego procesu będzie wykorzystanie informacji o fakturach, historii zakupów i kontaktach znajdujących się w Twojej bazie danych. System ERP pomoże Ci na bieżąco śledzić i częściowo nawet przewidywać zachowania konsumenckie.

Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu w Twojej głowie pojawiło się chociaż małe olśnienie, dzięki któremu raz jeszcze – a może dopiero pierwszy raz? – przeanalizujesz zalety płynące z wdrożenia systemu ERP, a także koszty związane z tym procesem. A kiedy już to zrobisz, wówczas dość szybko przekonasz się, że tych pierwszych jest zdecydowanie więcej.

Zobacz też: Jak uniknąć porażki podczas wdrażania oprogramowania ERP?

ERP enova365 zarządzanie procesami, zwiększenie efektywności pracy, ERP również dla małych firm MSP | partner enoova365 Kraków | initius.pl