Na co zwrócić uwagę wybierając project managera dla systemu ERP?

Nie ma absolutnie jednej właściwej odpowiedzi na tytułowe pytanie. Istnieje jednak kilka istotnych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę wybierając menedżera projektu ERP. Oto kilka praktycznych wskazówek.

Doświadczenie zawsze w cenie

Idealny project manager ERP w organizacji powinien mieć na swoim zawodowym koncie udział w przynajmniej kilku dużych projektach. Pożądane jest również, aby odgrywał w nich dość znaczącą rolę, a nie tylko brał udział. Pamiętaj jednak, że twój kandydat nie musi mieć na swoim koncie wyłącznie samych zawodowych sukcesów. Mało tego! Wręcz jest pożądane, aby ERP PM doznał już pewnych porażek, z których miał okazję wyciągnąć wnioski. Dobry kandydat raz popełnionych błędów nie powtórzy w przyszłości.

Oczywiście udokumentowane certyfikatami lub dyplomem studiów wyższych kompetencje z obszarów takich jak np. zarządzanie organizacją czy projektami także nie zaszkodzą.

Upewnij się, że menedżer projektu ERP ma predyspozycje naturalnego lidera

Idealny kandydat na PM musi być liderem nie tylko z tytułu zajmowanego stanowiska. Ludzie podążą za nim, jeśli zobaczą, że jego przewodzenie wynika z naturalnych predyspozycji i cech wrodzonych, a nie wyłącznie z władzy nadanej mu w firmie przez szefostwo.

Zobacz też: Rośnie wykorzystanie danych z JPK przez fiskusa

Opanowanie to kolejna cecha, którą powinien posiadać dobry lider. W trakcie realizacji projektów na pewno nie zabraknie sytuacji, w których poziom stresu osiągnie zenit. Ważne, żeby PM potrafił wówczas zachować opanowanie i przekazać swój spokój innym członkom zespołu.

Projekt menedżer musi posiadać pełną paletę umiejętności miękkich

Klarowne przekazywanie swoich pomysłów z jednej strony, a z drugiej zdolność do cierpliwego i konstruktywnego słuchania. Projekt menedżer ERP to w pewnym sensie firmowy spowiednik. Pozostali członkowie zespołu będą do niego przychodzili, aby podzielić się swoimi obawami czy problemami, ale również zadeklarować konkretne wymagania wobec firmy. Dobra komunikacja oznacza także, że informacje przekazywane przez menedżera są w firmie wyrażane na tyle „głośno”, że dociera do niego feedback od innych osób.

Obowiązkowa cecha kierownika projektu to również zaradność. Lider zespołu ERP musi być po prostu zaradny. Koniec i kropka! Osoba zatrudniona na tym stanowisku przez większość swojej pracy będzie podążać drogą, która nie jest dobrze oznakowana. W związku z tym menedżer musi szukać drogowskazów sam, a wielokrotnie wytyczać ścieżki alternatywne, wykazując się fachową pomysłowością i umiejętnością pracy pod presją czasu.

Szukać wewnątrz czy na zewnątrz?

Może Cię kusić, żeby – szukając oszczędności finansowych – zlecić zadania związane z prowadzeniem projektów ERP jednemu z pracowników zatrudnionych już w Twojej firmie. Nie będzie problemem, jeśli wybrana przez Ciebie osoba, która sprawdziła się już w strukturach firmy, zostanie etatowym project managerem ERP. Problem rozpocznie się natomiast jeśli zadania PM ten pracownik otrzyma jako kłopotliwy „dodatek” do stałych obowiązków. Takie postępowanie wpłynie negatywnie na jakość wykonywania zarówno podstawowych obowiązków, jak również tych dodatkowych zadań.

Kierownik projektu powinien mieć tylko jedną pracę! Zarządzanie projektem ERP jest zbyt ważnym i czasochłonnym zajęciem, aby zajmować się nim w wolnym czasie lub na przysłowiową „dokładkę”.

Możesz też poszukać dedykowanego project managera ds. ERP na zewnątrz. Upewnij się tylko kilka razy, że Twój kandydat posiada odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje, o których pisaliśmy w poprzednich akapitach. Innym wyjściem jest zatrudnienie eksperta-konsultanta, który pomoże Ci wykreować i przygotować do nowej roli jednego z dotychczasowych pracowników Twojej firmy.

Zobacz też: System ERP jako luksus tylko dla największych? Nic bardziej mylnego!

ERP enova365 zarządzanie procesami, kierownik projektów, ERP również dla małych firm MSP | partner enova365 Kraków | initius.pl | enova | szkolenie Kraków | dedykowane wdrożenia | enova